Dns Angel ile çocukları uygunsuz içerikten koruyun


DNS Angel ile zararlı içeriği engelle
Çocuklar için internet vazgeçilmez bir hal aldı , ödevlerini bile artık internet üzerinden yollayabiliyorlar gel gelelim arama motorlarında kendileri için uygun olmayan , cinsellik veya şiddet içeren birçok içerikle


karşılaşabiliyorlar. Eğer çocuğunuzun uygunsuz içerikle karşılaşma şansınız düşürmek istiyorsanız Piyasada mevcut olan güvenli dns ip lerinden birkaçını deneyebilirsiniz. Gel gelelim çoğu ebeveyn ne DNS kavramını bilir nede nasıl ayarlanacağını işte bu sebepledir ki bir tıkla çocuklara zararlı içerikleri engellemeye yarayan Ücretsiz ve portable bir yazılım mavcut ; DNS Angel ismindeki bu küçük uygulama nasıl kullanılır , ayarları nelerdir aşağıdaki yazı konumuz.

DNS Angel ile içerik filtreleme nasıl yapılır

Yazılımın en güzel tarafı hiçbir ayar gerektirmemesidir. Sayfa sonundaki linkten indirdikten sonra zipten çıkartıp çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

DNS Angel arayüzü

Dip kısımdaki iki buton hariç herhangi bir butona tıklayıp DNS lerinizi değiştirin , artık o DNS lerin koruması altında birçok uygunsuz içerik engellenecektir. Eğer yaptığınız denemelerde birisi işe yaramaz ise diğer güvenli Dns yi deneyebilirsiniz.

DNS Angel Durum

Yazılım Aynı anda hem ipv4 hemde ipv6 DNS lerini değiştirmektedir. Dns değişikliği tüm ağ kartlarında gerçekleştiğinden mesela çocuğun, Ethernet bağlantısını kesip Wi-Fi ile bağlanması durumunda da koruma aynen devam etmektedir. Üst kısımdaki göstergede sisteminizdeki hem ipv4 hemde ipv6 DNS lerini görebilirsiniz.

DNS Angel ipv6

DNS ip sinin en sağındaki kurukafa ; DNS nin güvensiz olduğu anlamına gelmektedir. Yeşil kalp ise DNS nin çocuklar için güvenli olduğu anlamı taşır. Butonlardaki dns ler "DnsAngel.ini" den okunmaktadır eğer mesela birinci butona farklı bir güvenli DNS ekleyecekseniz bunu ; DnsAngel.ini yi Not defteri ile açıp editleyerek yapabilirsiniz.

DnsAngel.ini

Default Dns butonu varsayılan DNS ayarlarınıza geri döndürür, bu dns genellikle indternet servis sağlayıcınızın dns ayarıdır. Dipte sağ tarafta yeralan Restore DNS butonu ise DNS angel yazılımını ilk çalıştırdığınızda otomatik olarak yedeklediği DNS ayarlarınızı geri yüklediğinden oldukça kullanışlıdır. Mesela bilgisayarı çocuğa vermeden önce ipv4 Dns nizin cloudflare olduğunu ve ipv6 da herhangi bir dns ayarı bulunmadığını varsayalım ardından güvenli dns lerden birine geçiş yapıp bilgisayarı çocuğa verdiniz , tekrar siz kullanmaya başladığınızda bu buton ile direkt olarak eski ayarlarınıza geri dönebilirsiniz.

- DnsJumper ile birkaç tıkla DNS değiştirin Burada

- Ayarlar uygulaması ile DNS değiştirelim Burada

- Windows 11 de Dns over Https nasıl etkinleştirilir Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for SrdmNry
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TRWE_2012
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Derya Aktürk
  7. Avatar for Feyza Tan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha