Sağtuşta Clipchamp ile düzenleyin menüsü olmasın


Sağtuştaki Clipchamp ile düzenleyin menüsünü kaldırın
Clipchamp ilk olarak 2013'te tarayıcı tabanlı bir video düzenleyici olarak piyasaya sürüldü. Eylül 2021'de Microsoft tarafından satın alındı ​​ve birkaç ay sonra Windows 11 Insider Preview Build 22572 ile


varsayılan bir uygulama olarak tanıtıldı. Microsoft Eski Windows Movie Maker yerine , web tabanlı bir uygulama olan Clipchamp ı sundu. Uygulama bir ton profesyonel özellik içermektedir mesela ; Renk anahtarı (yeşil ekran) desteği, metinden konuşma üreteci, ses efektleri, animasyonlu metin, ağır çekim aracı, çok çeşitli video geçişleri ve efektleri sunar.

Sağ tuşta ClipChamp

Herhangi bir Video veya resim dosyasına sağ tıkladığınızda açılan menüde ikonunu görebileceğiniz uygulamaya tıkladığınızda sizden hesap oluşturmanızı veya giriş yapmanızı isteyecektir.

clipchamp hesabı oluştur

Nedense kullanıcıların Çoğu hesap isteyen uygulama veya özellikleri kullanmazlar bunlardan biri de benim , haliyle denemeye bile gerek görmedin sağ tuşumdan bunu nasıl kaldırırım diye aklımdan geçirdim , öyle ya internetin olmadığı bir yerde ne yapacağım ? Kaldıki bu son zamanların modası bulut (Cloud) olayı bana aşırı güvensiz geliyor. Şöyle düşünün Ali ile ahmet bir şirket kuruyorlar ve size diyorlarki ; bütün şifrelerini bize emanet et biz senin adına muhafaza edelim , hayırdır ? neden size güveneyim. Herneyse gelelim özelliği sağ tuştan nasıl kaldırabileceğinize.

Sağtuşta Clipchamp ile düzenleyin menüsü olmasın

Kullanmayacağınız bir özelliğin sağ tuşunuzda yer kaplamasına gerek yok , bu nedenle sağ tuştan kaldırma işlemini registry üzerinden gerçekleştireceğiz.

1. Aşağıdaki Registry anhtarına gidin.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell Extensions

2. Shell Extensions altında yeni bir anahtar oluşturup ismine de "Blocked" deyin.

3. Sağ taraftaki boşlukta Yeni dize değeri oluşturup isim olarak aşağıdakini kullanın.

{8AB635F8-9A67-4698-AB99-784AD929F3B4}

İşlemler bukadar , ayarların geçerli olabilmesi için ya dosya gezginini yeniden başlatın , ya kullanıcı çıkışı yapıp giriş yapın veya sistemi yeniden başlatın.

ClüpChamp ı registryden kaldır

İlerde özelliği sağ tuşunuzda görmek isterseniz Blocked anahtarını silmeniz yeterlidir. Eğer ben bu özelliği zaten hiç kullanmayacağım tamamen kaldırmak istiyorum derseniz bu durumda Aşağıdaki Powershell komutu işinizi görecektir.

Get-AppxPackage *Clipchamp* | Remove-AppxPackage

Komut uygulandığında aşağıdaki gibi bir ekran çıktısı verecektir.

Powershell komutu ile ClipChamp ı kaldır

Elbette tamamen kaldırmak veya sağ tuştan silmek tercih meselesidir. Aşağıdaki Script ile bir tıkla sağ tuştaki ClipChamp ile düzenle menüsünü kaldırıp tekrar geri ekleyebilirsiniz.

- Sağ tuş yeni menüsünde Wordpad yok Burada

- Sağtuş yeni menüsünde Klasör seçeneği kayıp Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun Soner

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha