Ekran görüntüsü nereye kaydedilsin belirleyin


Ekran görüntüsü nereye kaydedilsin
Gün gelir her Windows kullanıcısı ekran görüntüsü almak durumunda kalabilir,mesela bilgisayarınızdaki bir sorunu çözerken talep edeceğiniz teknik destek için gerekli olabileceği gibi kopya koruması

bulunan bir resmi kaydetmek için de gerekebilir. Sebep her ne olursa olsun Klavyenizdeki Windows + Print Screen tuşunu kullandığınız anda ekran önce hafif koyulaşıp ardından sisteminizde bulunan "C:\Users\Kullanıcı İsmi\Pictures\Screenshots" konuma bir ekran görüntüsü kaydedilir. Resimlerin kaydedildiği bu konumu çalıştır penceresinden vereceğiniz aşağıdaki komut ile direkt olarak açabilirsiniz.

%USERPROFILE%\Pictures\Screenshots

Gel gelelim Bazı kullanıcılar gerek Windowsun kurulu olduğu dizinde yer azlığı sebebi ile gerekse Bilgisayar bulaşacak bir zararlı sebebi ile Format atmak zorunda kalarak burada yeralan resimleri kaybetme kaygısı ile bu varsayılan konumu değiştirmek isteyebilirler. Aşağıdaki makalemizde ilgili konumun kolayca nasıl değiştirileceğini açıklayacağız.

Windows 11 ve 10'da Ekran Görüntülerinin Kaydedildiği konum nasıl değiştirilir

Resimlerin otomatik olarak kaydedildiği klasörü değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Resimler - Ekran Görüntüleri klasörüne gidin ve bu klasörü sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan Pencerede Konum sekmesine geçiş yapın.

Ekran görüntüleri nereye alınsın

2. Taşı butonuna tıklayıp yeni bir konum seçin.

Klasör seç

Klasör seç butonu ile ekran görüntülerinin hangi klasöre kaydedileceğini belirleyebileceğiniz gibi direkt olarak dizine kaydedilecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Ben örnek olması açısından direkt olarak G dizinimi seçtim. Klasör seç butonunu kullandığınızda bir uyarı penceresi gelecektir.

Klasör taşı

Bu ekranı Evet butonu ile onaylayın ardından Uygula - Tamam butonları ile işlemi tamamlayın. Eğer G dizininiz Bendeki gibi Bilgisayara bağlı bir USB bellek ise daha sonra Ekran görüntülerini varsayılan konuma geri yüklemek için G dizinini sağ tıklayın ve Konum sekmesine geçiş yaptıktan sonra Varsayılanı yükle butonunu kullanın. Eğer Bir klasör seçtiyseniz aynı işlemi klasörde yapın.

Ekran görüntüsü varsayuılana taşıma hatası

Eh be Microsoft Birtane adam gibi çalışan özellik eklemeyi becerememişsin. Neyse Gittim G dizinindeki "System Volume Information" klasörünün yetkilerini kendi kullanıcı ismime verdim. Tam oldu derken bu seferde Beklenmeyen Perform redirection hatası ortaya çıktı.

Perform redirection hatası

En son olarak Aşağıdaki registry kaydına gidip.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

Aşağıdaki Genişletilmiş dize değerini silip sistemi yeniden başlattım

{B7BEDE81-DF94-4682-A7D8-57A52620B86F}

Bu Microsoft kimlere kodlattırıyor bunu bilmiyorum lakin resmen rezalet.

- Bir tıkla ekran görüntüsü nasıl alınır Burada

- Windowsta Ekran görüntüsü almanın Kolay yolu Burada

- 3 Parmak ile Android te ekran görüntüsü alın Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mustafa
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mustafa
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Tayfun Soner

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha