Firefox ta Ana parola ile Kayıtlı şifreleri koruyun


Firefox ta Ana parola ile Kayıtlı şifreleri koruyun
Tarayıcılar , internet sitelerine , bankalara veya finans kuruluşlarına internet üzerinden yaptığınız girişlerde kullandığınız şifreleri ve kullanıcı adlarını kaydederler böylece birdahaki girişte şifrenizi


hatırlamak zorunda kalmazssınız. Gel gelelim bazı zararlılar tarayıcınının hafızasındaki bu bilgileri çaldıkları için tarayıcı geliştiricileri ek önlemler almak zorunda kaldılar , bunlardan biri de ana parola korumasıdır.

Ana Parola ile , tarayıcıya kaydedilen tüm oturum açma bilgilerinin güvende kalmasına yardımcı olursunuz. Ayrıca bu parola ile bilgisayarınızı başkaları ile paylaşmanız gerektiğinde oturum açma bilgileriniz güvende olacaktır.

Firefox ta Ana parolanızı girin ekranı

Firefox Ana Parolası (Birincil Parola) nedir nasıl kullanılır ?

Ana parola kullanacaksanız şu noktaya çok dikkat etmeniz gerekir ; Firefox ana parolanızı kaydetmeyecektir. Parolayı unutursanız oturum açma bilgilerinize erişiminizi kaybedersiniz. Bu özellik, Tarayıcı hafızasındaki kayıtlara ekstra bir koruma katmanı sağlar. Bilgisayarınızı paylaştığınız biri parolalarınıza erişmeye çalışsa bile Ana (Birincil) Parolayı girmesi gerekeceği için hiçbir kullanıcı adı veya şifrenizi göremeyecektir.

1. Firefox tarayıcısını açın ve sağ üste köşede yeralan Izgara ikonuna tıklayın , aşağı açılır menüden Ayarlar - Gizlilik ve Güvenlik kısmını seçin veya tarayıcının adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp ENTER tuşuna basın.

about:preferences#privacy

2. Açılan ekranda Ana parola kullan kutucuğuna tik koyun.

Firafox ta ana parola ayarı

3. Karşınıza gelecek parola belirleme ekranında şifenizi girin ve Tamam butonunu kullanın.

Firefox ta ana parola belirle

Ana parola başarı ile değiştirildi mesajı belirecektir . Tamam butonu ile işlemi sonlandırın.

Firefox ta Ana parola değiştirildi

Eğer Ana parola şifrenizi girdikten sonra Tamam butonu gri ise ; nedeni şifreyi yanlış girmiş olmanızdır. Tüm bilgiler doğru olmadıkça, Tamam butonuna tıklayamazsınız. Nerede hata yaptığınızdan emin değilseniz, her şeyi silin ve sıfırdan başlayın. Tamam butonu sadece doğru bilgi girildiğinde mavi olur.

Firefox Birincil Parolası Nasıl Silinir?

Sağ üste köşede yeralan Izgara ikonuna dokunun , aşağı açılır menüden Ayarlar - Gizlilik ve Güvenlik kısmını seçin. Açılan ekranda Ana parola kullan kutucuğundaki tiki kaldırın , mevcut Ana parolayı girmeniz gerekecektir sonrasında Tamam'ı tıklayın böylece özellik devre dışı bırakılacaktır.

- Firefox Menü çubuğu nasıl devre dışı bırakılır Burada

- Firefox ta kayıtlı tüm hesap ve şifreleri kaldırın Burada

- Google chrome ve Firefox Konum bilginizi paylaşmasın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Metin S

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha