Chromeyi eklenti kullanmadan yeniden başlatalım


Chromeyi eklentisiz yeniden başlatalım
Popüler tarayıcı Chromeyi yeniden başlatmak çok kolaydır , sağ üst köşedeki çarpı ikonuna tıklayıp tarayıcıyı kapatırsınız fakat eğer kaybetmek istemediğiniz onlarca sekme açıksa bu durumda iş biraz


karmaşıklaşır, peki ama Chromeyi neden yeniden başlatma ihtiyacı duyalım ? bunun birçok sebebi olabilir mesela chrome saatlerdir açıksa bellek kullanımı aşırı artmış olabilir özelliklede belleğiniz yetersiz ise bu durumda bilgisayarda hiçbir işlem yapamaz hale gelirsiniz yada CPU dediğimiz bilgisayar işlemcisinin kullanımı chromenin açık kalması sebebi ile artmış olabilir.
Bu gibi durumlarda açık olan onlarca sekmeyi kaybetmeden Google chromeyi yeniden başlatmanın en kolay yolu adres barına aşağıdaki komutu yazmaktır

chrome://restart

Tarayıcının adres satırına bu komutu yazıp ENTER tuşuna basarsak Chrome tarayıcısının tüm işlemleri sonlanıp kapanacak ve açık olan tüm sekmeleri ile birlikte yeniden açılacaktır.

Chromeyi yeniden başlatalım

Bu işlemi her defasında adres barından yapmak pek pratik değildir kaldıki komutu da unutabilirsiniz . Eğer ilgili komutu favoriler şeklinde chromeye eklersek dilediğimiz zaman bu özelliği bir tıkla kullanabiliriz gel gelelim bu komutu direkt olarak favorilere ekleyemiyoruz.

Chromeyi yeniden başlatma komutunu Favorilere ekleyelim

1. Google chrome tarayıcısını açalım ve Cltr-Shift-O tuş kombinasyonunu kullanalım

2. Karşımıza Favoriler ekranı gelecektir burada chromenin gri kısmına sağ tıklayalım ve Yeni yer işareti ekle diyelim

Chromede yeni yerişaretleri

3. Yeni açılan ekranda Ad ve URL kısımlarını dolduralım , URL kısmına üstte verdiğimiz komutu yazalım ve kaydet butonu ile yer işaretini kaydedelim

Yer işaretlerine yeni URL

Böylece komutu içeren yeni bir favorimiz yani yer imimiz (Yer işareti) oldu bu yer imini yer işaretleri çubuğuna taşırsak bulması kolay olacağından , fare ucumuzla yeni yer işaretini tutup Yer işaretlerinin üstüne sürükleyip bırakıyoruz .

Chrome yer imini sürükle bırak

Artık bu yer işaretine tıkladığımda Google chrome otomatik olarak yeniden başlayacak ve tüm sekmeleri ile birlikte açılacaktır . Burada akla hemen bunu bir script ile yapabilirmiyiz acaba diye bir soru gelebilir , script ile chromeye belirli bir URL yi açtırmak kolay , gel gelelim iş Adres barından URL olmayan bir komutu uygulatmaya gelince biraz karmaşıklaşıyor o sebeple bunu aşmanın en kolay yolu klavye tuşlarını simule etmektir aşağıdaki script kullanıldığında chrome adres satırından yeniden başlatma komutu verilmiş gibi davranıyor , tek handikapı bir chrome penceresi daha açmasıdır ama bunu da elle kapatabilirsiniz.

NOT: Scripti Chrome tarayıcısı açıkken kullanınız.

- Bu bilgisayar Chrome güncellemelerini almayı durduracak Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Google Chrome Dil değiştirme Burada

- Chrome ve Firefox ta kötü amaçlı yazılım algılamasını kapatalım Burada

- Chromede yarıda kalan downloada Firefox ile devam edin Burada4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha