QR kodu ile wifi veya telefon bilgisi paylaşalım


QR kodu ile bilgi paylaşımı
Evimize bir misafir geldiğinde internete bağlanması için wifi (Kablosuz ağ) kullanıcı adını veya şifresini veririz , çoğu zaman otomatik bağlantı sebebi ile bunu hatırlamayabiliyoruz yada bu bilgileri verdiğimiz

kişi yanlış yazabiliyor , yine birine telefon numaramızı verirken ismimizi veya telefon numaramızdan bir rakamı yanlış yazabiliyor , bu gibi hataların ve yazma zahmetinin önüne geçmek için telefonların içine yerleştirilen yeni teknolojilerden faydalanılabilir bunlardan biride QR kodlarıdır.

QR (Quick Response Code) türkçesi Hızlı tepki Kodu da denebilir ilk olarak 1994 te Denso Wave şirketi tarafından japonyada otomotiv sektöründe kullanılmıştır , amaçları ise üretim sırasında araçları kolayca takipedebilmekti. QR kodu, verileri etkili bir şekilde depolamak için dört standart kodlama modunu (sayısal, alfanümerik, bayt / ikili ve kanji) kullanır. Barkod, bağlı olduğu ürün hakkında bilgi içeren, makine tarafından okunabilen bir optik etikettir ,kamera gibi bir görüntüleme aygıtları tarafından okunabilir (mesela Cep telefonu kamerası)ve görüntü uygun bir şekilde yorumlanana kadar Reed-Solomon hata düzeltmesi kullanılarak işlenebilen beyaz bir arka plan üzerinde kare ızgarada düzenlenmiş siyah karelerden oluşur, kullanım kolaylığı sebebi ile şu an tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır.

QR kodu

QR kodları ; Kullanıcıya bir mesaj içeriği sunabildiği gibi bir Vcard veya URI bilgisi de içerebilir , QR kodları oluşturmak için birçok yazılım ve online web sitesi mevcuttur.Eğer iOS (11) kullanıyorsanız varsayılan kamera uygulamanız ek bir yazılıma gereksinim duymadan QR kodlarını otomatik olarak okuyabilecek demektir ilaveten iOS 11 QR kodunu taradıktan sonra ilgili bilgiyi (mesela bu Wifi bağlantısı için kullanıcı adı ve şifresi olabilir.) telefona eklememize izin verir. Örneğin : Wi-Fi bilgilerimizi içeren bir QR kodu oluşturursak, bu kodu tarayan herkes şifreyi elle girmek zorunda kalmadan otomatik olarak Wi-Fi'inize bağlanabilecektir.

Kişisel QR kodu oluşturalım

1. Öncelikle kendi QR kodumuzu oluşturmamız gerekir bunu yapmanın en kolay yolu ise online bir web sitesinden faydalanmaktır internette bu iş için birçok site bulabilirsiniz ben "qrcode-monkey" sitesinden faydalanacağım

2. Buradaki web sayfasını ziyaret edelim ve açılan ekranda en üst kısımda oluşturabileceğimiz farklı QR kod türleri yeralmaktadır : URL, Metin, E-posta, Telefon, SMS, VCARD, MECARD, Konum, Facebook, Twitter, YouTube, WiFi veya Etkinlik

QR kodu websayfası

3. ben basit olması açısından URL yi seçtim , resimden de anlaşılacağı üzere renk belirleme , logo ekleme , dizaynı kişiselleştirme gibi seçenekler de mevcut , eğer WIFI bilgilerini eklemek istersek üst menüden WIFI kısmını seçip ilgili alanları doldurmamız yeterlidir.

wifi QR kodu

Vcard kısmından ise telefon numaranızı ve bilgilerinizi içeren bir QR kodu oluşturabilirsiniz. gerekli yerleri doldurduktan sonra sağ tarafta bulunan "Create QR Code" butonuna tıklayalım , oluşan QR kodumuzun yeraldığı resim dosyasını indirmek için ise "Download PNG" butonuna tıklamamız gerekir.

sordum QR Kodu

İnen QR kodu varsayılan olarak 1000 x 1000 pixel boyutunda yüksek çözünürlükte bir Png resim dosyasıdır, QR kodunu SVG, PDF veya EPS dosya biçiminde de indirebilirsiniz. İşlemler bukadar artık bu dosyayı telefonunuza kaydedebilirsiniz. elimizdeki bu QR kodunu kullanıcıların scan edebileceği herhangi bir yere yerleştirebiliriz , en akla yatkın yer ise eğer warsa web sayfamızdır yada kartvizitinize basabilirsiniz. Diğer kullanım alanlarından favorim olanı WIFI bilgileri kısmıdır.

Akıllı Telefonu Kullanarak QR Kodlarını taramak (scan etmek)

Üstteki yazıda kısaca bahsettiğim üzere eğer iPhone yada iPadinizde iOS 11 işletim sistemi varsa ek bir işleme gerek yok ,Android kullanıcısı iseniz bir QR tarama (scanning) uygulaması indirmeniz gerekir. Buradaki linkte birçoğunu bulabilirisniz.

ceptelefonu ile qr taraması

Gördüğünüz gibi, web sitesinde oluşturduğum QR kodunu kameranın önüne koydum ve Web sitesi bilgileri anında okundu dip kısımda ise tarayıcı ile aç , email ile paylaş , Sms ile paylaş gibi seçenekler mevcut. İlaveten bakınız.

- Android 10 da QR kodu ile kablosuz ağı paylaşın Burada

- Android cep telefonumuzun internetini paylaşalım Burada

- Akıllı telefonun kablosuz hotspotu çalışmıyor Burada

- Windows 10 da interneti diğer cihazlarla paylaşın Burada

- Yakın paylaşım özelliği nedir nasıl kullanılır Burada

- Telefonun durum çubuğunda ağ hızı gösterilsin Burada

- Telefonun Bluetooth sürümü nasıl bulunur Burada

- Android telefonda kronometre nasıl çalıştırılır Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for İbrahim
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mustafa Yaşar
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for yusuf
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Feridun sever

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha