3 Terabyte HDD im 2,2 Terabyte görünüyorSorun: Windows Xp kullanıyorum ve 32 bit bir sisteme sahibim , veri depolamak için kullanacağım Pc me 3 Terabyte HDD alıp taktım fakat birtürlü tam olarak görmedi bunu nasıl tanıtabilirim

Cözüm: Artık piyasada 3 Terabytlık HDD ler görünmeye başladı lakin kullanımı neyazıkki taktım oldu şeklinde değil , en son kapasite sınırlaması 2001 yılında ve 128 Gb idi ve buna bios sebep oluyordu bir güncelleme ile aşıldı , aradan 10 yiıl gecti ve karşımızda yeni bir kısıtlama var o da 2,2 Terabyte , bunun sebebine gelirsek ; 32 bit bir XP Maximum 2^32*512 Bytelik bir HDD i adresleyebilir ki buda 2199 GB tir geri kalanı kullanılamaz .

Eger windows 7 kullanıyor olsaydınız ve MBR-Partition Table niz olsaydı yine ayni sonucu alacaktınız. 3 Teabyte den sadece GPT (GUID-Partition Table) kullandığınızda tam olarak verim alabilirsiniz.

GPT nedir ? MBR nin takipçisi olan ve 2 Terabyte den büyük kapasiteli HDD leri kullanmamıza olanak veren adres alanı genişletilmiş bir dizin tablosu çeşidirir , teoritik olarak 2^64*512 kapasiteli HDD leri tam olarak kullanmamıza olanak verir , HDD lerimizin GUID (GPT) olup olmadığını ise aygit yöneticisinden HDD imizi sağ tıklayıp özellikler oradan da Volume kısmına tıklayarak ögrenebiliriz, GPT 128 Primary partition a kadar destekler , Klasik MBR de ise bu rakam 3-4 olarak kısıtlıdır.

MBR ve GPT Disk Farklilik tablosu:
MBR : Bütün isletim sistemleri tarafindan desteklenir
GPT : Windows server 2003 SP1 +, XP 64-bit, Vista, Windows 7, Windows Server 2008.
MBR : Standart bios tablosunu kullanir
GPT : Extensible firmware interface (EFI) yi kullanir
MBR : Herbir tekil dizin için 2 TB civari bir destegi vardir
GPT : Herbir tekil dizin için 256 TB destegi vardir.
MBR : 4 Primary dizin yada 3 Primary dizin ve 1 Extended partition
GPT : 128 Primary dizini destekler
Tak cikar aygitlari default olarak MBR dirler ve GPT ye convert edilemezler

1.Paragon GPT Loader Xp deki 3 Terabyte sorunu için yardımcı bir arac olarak kullanilabilir (paralidir). Eger bir GPT-partition lu HDD i Windows XP li bir Pc ye takarsaniz , HDD windows explorer altinda görünmeyecektir , sorun yasamamak için bu büyüklükte bir HDD i Windows 7 li bir Pc ye kurmak isimizi kolaylastiracaktir . Vista ve windows 7 nin tüm versionlari GPT yi destekler (32 bit - 64 bit farketmez), Xp de ise sadece 64 bit versionun bu destegi vardir.

2.Özel usb chipsetli kutular

UEFI nedir : Unified Extensible Firmware Interface nin kisaltilmisidir , ve klasik bios un yeni versionudur aslinda küçük bir işletim sistemi sayilabilir grafik bir arayüzü vardir .

- Windows xp 32 bit e 3 Terabyte HDD ikincil HDD olarak takildi ve sadece 746.51 GB ini gördü
- Windows 7 32 bit e 3 Terabyte HDD ikincil HDD olarak takildi ve 2749.39 GiB ini gördü ve eger bunu birincil dizin olarak ayarlarsaniz sadece 2048 GiB ini görecektir , gerikalan kişim kullanilamaz , fakat eger dizini GPT ye cevirirseniz tamamini kullanabilirsiniz.
- Windows 7 64 bit e 3 Terabyte HDD birincil olarak GPT li halde kullanilmak istenirse UEFI bios a ihtiyaciniz olacaktir , öncelikle biostan UEFI Boot u aktive dip bu modda boot etmeniz gerekir

MBR diski GPT ye cevirelim:
Windows + R tuşlarina beraberce basalim ve diskmgmt.msc komutunu verip enter e basalim ve HDD simgesinin üzerine gelip sağ tuş ile tiklayalim ve açılan ekranda delete volume komutunu verelim

ve bunu bütün dizinler için uygulayalim taaki unallocated space olana dek sonrasinda da sağ tıklayıp Convert to GPT Disk diyelim

Convert islemi bittikten sonra diske sağ tiklarsaniz Convert to MBR Disk yazisi cikacaktir

şimdi artik dileseniz dizinleri oluşturabilirsiniz , eger ayni islemi cmd den yapmak isterseniz , boot sirasinda cmd den acin:
1. diskpart komutunu verelim
2. list disk komutunu verelim ve convert edilecek disk numarasini not alalim (Disk 1)
3. select disk 1 diyoruz (sizde disk 2 ... olabilir)
4. detail disk diyelim ve enter e basalim bu bize volume leri verecektir örnegimizde 3
5. select volume 3 diyelim
6. delete volume diyelim (hicbir vlume kalmamalidir)
7. select disk 1
8. convert gpt
9. exit

Lütfen kaynak belirtmeden Baska yerde yayinlamayiniz , velociraptor derlemesidir


9 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha