Sağ tuş ile konum hizmetini açın veya kapatın


Sağ tuş ile konum hizmetini açın veya kapatın
Çoğu Masaüstü veya Laptopta , Akıllı telefonlarda olduğu gibi yerleşik bir GPS yoktur. Cihazınızın tam konumu, uygulamaların size yol tarifi vermesine, yakınınızdaki mağazaları ve restoranları göstermesine


ve daha fazlasını yapmasına olanak tanır. Microsoft konum hizmeti, cihazınızın konumunu belirlemek için küresel konumlandırma hizmeti (GPS), yakındaki kablosuz erişim noktaları, baz istasyonları ve IP adresinizin (veya varsayılan konumun ) bir kombinasyonunu kullanır.

Konum hizmetleri, saat dilimini otomatik olarak ayarlama veya Cihazımı bul gibi belirli Windows özelliklerinin düzgün çalışmasını sağlar. Konum hizmetlerini açtıysanız cihazınız, konum bilgilerini (kablosuz erişim noktası bilgileri, baz istasyonu bilgileri ve varsa kesin GPS konumu dahil) Microsoft'a gönderir. Bu ayar açıkken cihazdaki her kullanıcı, uygulamaların konum geçmişini kullanmasına izin verebilir böylece o uygulamanın kesin konum bilgilerine erişimi olur.

Ayarlar Gizlilik ve Güvenlik

Yerel hesap kullanıyorsanız, Konumunuz, bir uygulama veya Windows hizmeti yada özelliği tarafından kullanıldığında, konum bilgileri ve son konum geçmişi cihazınızda depolanır. Microsoft hesabınızla oturum açtıysanız, bilinen son konum bilgileriniz de buluta kaydedilir.

Masaüstü sağ tuşuna konum hizmeti ekleyin

Normalde Konum hizmetini Kapatıp - Açmak için ; Ayarlar - Gizlilik ve Güvenlik - Konum kısmına giderek işlem yapmanız gerekir.

Windows 11 de konum hizmetini kapatın

Gel gelelim gün içerisinde defalarca konum hizmetini açıp kapatmanız gerekiyorsa bu özelliği masaüstü sağ tuşunuza ekleyebilirsiniz, bunun için sayfa sonundaki dosyadan faydalanabilrisiniz. Hem türkçe hemde ingilizce sistemler için sunduğumuz registry kayıtlarını kullandığınızda sağ tuşunuz aşağıdaki gibi olacaktır.

Sağ tuşa konum hizmeti ekleyin

Artık sağ tuşunuzdaki bu girdileri kullanarak hem tüm cihaz için hemde Uygulamalar için konum hizmetini kapatıp açabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey Uygulamalar için konum hizmetini kapatıp açabilmek için , Cihaz için konum hizmetinin açık olması gerekir.

NOT: Windows'ta Konum hizmetlerini kapatsanız bile, bazı üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetler, cihaz konumunu değişen doğruluk dereceleriyle belirlemek için diğer teknolojileri (Bluetooth, Wi-Fi, hücresel modem vb.) kullanabilir.

- Windows 11 de konum hizmeti nasıl kapatılır Burada

- Windows 10 da konum hizmetini kapatmak Burada

- Chrome ve Edge coğrafi konum bilgisini paylaşmasın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha