Antivirüslerin bir dosyayı taraması nasıl engellenir


Antivirüsler dosyayı taramasın
Eminim ki çoğu kişinin başına gelmiştir , mesela D dizininizde bir oyun dosyası vardır ve bu oyunu ful çalıştırmak için gerekli bazı dll ler vs de yanında bulundurulur. Yeni bir antivirüs


kurduğunuzda hoop sizin için gerekli bu dosyalar zararlı diye siliniverir. benimde birkaç defa başıma geldi ve kodladığım Vbs lerden bazıları zararlı diye silindi halbuki scriptler sadece birkaç kopyala işlemi yapıyordu. İşin kötüsü diyelimki silinen dosyayı kurtarmak için Antivirüs yazılımınızı kapattınız veya karantina kısmından dosyayı geri aldınız. bir süre sonra aynı silme eylemini gerçekleştirmesi yüksek olasılıktır. Bunu engellemek için kullanıcıların bazıları Beyaz listeye (White List) ekleme yolunu tercih etmektedirler gel gelelim ,bir süre sonra farklı bir Antivirüs kurduğunuzda veya temiz bir format attığınızda aynı sorunla tekrar karşılaşırsınız. Peki ama Antivirüslerin zararlı gördüğü fakat sizin için gerekli dosyaların silinmesini nasıl engellersiniz.

Dosyalara şifre atayarak Antivirüslerin taramasını engelleyin

Dosyalarınızı Antivirüslerin taramalarından korumak için en basit ama etkili yöntem bunlara şifre atamaktır. Hiçbir antivirüs şifreli dosya içeriğini okuyamaz. Böylece Antivirüslerin ikide birde sildiği dosyaları bir klasör içerisine atıp bir şifre belirleyin ve .zip yada .rar halinde paketleyin. Bu işlem için Winrar, 7-Zip gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz. Windows 10/8/7 işletim sistemlerinde windowsun kendi zip oluşturucusu ile şifreli bir dosya oluşturamıyoruz. Microsoft şifreli zip dosyası oluşturma özelliğini yanılmıyorsam sadece Xp ye eklemişti.

Dosyaları WinRar uygulaması ile ile şifreleyin

Şifrelenecek dosyayı sağ tıklayıp arşive ekle dedikten sonra açılan ekranda .zip kısmını seçin ve Sağ alttaki "Parola Seç" butonuna tıklayın

Winrar ile şifreli arşiv dosyası nasıl oluşturulur

Yeni açılacak ekrandaki boşluklara şifreleri aynı olacak şekilde girin ve tamam butonu ile onaylayın

Winrar Parola gir ekranı

Artık şifreli bir zip dosyanız var gerek antivirüsler gerekse meraklı gözler bu arşiv dosyasının içerisindekileri göremeyeceklerdir.

Dosyaları 7-Zip uygulaması ile şifreleyin

Eğer 7-Zip i sağ tuşunuza eklediyseniz dosyayı sağ tıklayın ve 7-Zip i seçip arşivle deyin

7 zip sağ tuşta

Ardından açılacak ekranda "Parolayı yazın" boşluklarına belirlediğiniz şifreleri aynı olacak şekilde yazınız.

7-Zip ile şifreli dosya oluştur

Dosyaları şifrelemek sadece Antivirüs taramalarından korumak için değil , değerli dosyalarınızı meraklı gözlerden saklamak içinde gerekli bir işlemdir. özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda başkalarından korumak istediğiniz her tür dosya için en kolay koruma yöntemi bunları şifrelemektir.

- Zip dosyalarındaki Arşiv Bozuk hatası ve çözümü Burada

- Winrar çıkartma işleminden sonra arşiv dosyasını silsin Burada

- Winrar ile her dosyayı ayrı arşiv dosyasına çevirmek Burada

- Winrar ile arşiv dosyalarına şifre atamada farklı yöntem Burada

- Powershell Komutu ile zip dosyası oluşturalım Burada

- Sağ tuşa 7-Zip seçenekleri ekleyelim Burada

- 7-Zip ile bir dosyanın HASH değerini bulalım Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha