Windows ayarlar uygulamasını onarın veya sıfırlayın


Ayarlar uygulaması nasıl onarılır veya sıfırlanır
Windows un son iki sürümünde Ayarlar uygulaması önemli bir rol oynar çünkü işletim sisteminizi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek, yapılandırmak ve güncellemek için bir grafik arayüzü sağlar. Hatırlanacağı üzere

Microsoft Klasik denetim masası uygulamalarını seneler içerisinde yavaş yavaş Ayarlar uygulamasına taşıdı ve bir süre sonra klasik denetim masasını tamamen kaldırmayı planlıyor. Modern ayarlar uygulaması evrensel bir uygulama olduğundan hem dokunmatik ekranlı cihazlar için hemde klasik masaüstü bilgisayarlar için dizayn edildi.

Ayarlar Uygulaması en sık kullanılan uygulamalardan biri olduğu için de düzgün çalışmaması veya tamamen çalışmayı durdurması oldukça can sıkıcı olacaktır bu nedenle Sonlandırılması , Onarılması veya sıfırlanması son derece önemlidir. Aşağıdaki yazılımızda Ayarlar uygulamasındaki sorunları gidermek için kullanılabilecek yöntemleri tanıtacağız.

Windows ayarlar uygulamasını tamir edin

Microsoft , uzun süre önce Ayarlar uygulamasını sıfırlamak için bir seçenek eklemişti gel gelelim bazı KB güncellemeleri ile bu seçenek bazen bozuldu bazen de kayboldu. Bu durum sadece benim değil arkadaşların bilgisayarlarında da yaşandığından hazır microsoft bu hatayı gidermişken Windows 11 de ayarlar uygulamasını nasıl sıfırlayabilirsiniz kısaca anlatmak istedim. Ayarlar uygulamasını tamir seçeneklerini açmanın birkaç yolu var.

1. Aramaya Ayarlar yazın ve çıkan Ayarlar ikonuna sağ tıklayıp Uygulama ayarları kısmını seçin veya direkt sağ taraftaki Uygulama ayarları kısmına tıklayın.

Arama üzerinden ayarlar uygulaması seçenekleri

2. Ayarlar uygulamasının Uygulama ayarlarına ulaşmak için diğer bir yöntemi ise Ortadaki windows ikonuna tıkladıktan sonra açılan başlat menüsünde yeralan Ayarlar ikonuna sağ tıklamaktır.

Başlat üzerinden ayarlar uygulaması seçenekleri

Açılan sayfada kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırın ve Sonlandır onar ve sıfırla butonlarının yeraldığı tamir seçeneklerine ulaşın. Artık sırası ile Onar veya sıfırla butonlarını kullanarak Ayarlar uygulamasında yaşadığınız sorunları gidermeye çalışabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını onar veya sıfırla

Sıfırla butonuna tıkladığınızda , Bu işlem ; tercihleriniz ve oturum açma ayrıntılarınız dahil olmak üzere sistem bileşeninin bu cihazdaki verilerini kalıcı olarak siler. Uyarısını gösterecektir. Eğer Uyarıdaki sıfırla butonuna tıklarsanız sıfırla işlemi gerçekleşir.

Ayarları sıfırlama uyarısı

Üsttekiler işe yaramıyor veya kullanılabilir durumda değilse Powershell konsolundan aşağıdaki Komutlardan birini kullanabilirsiniz.

Get-AppxPackage *windows.immersivecontrolpanel* | Reset-AppxPackage

yada

& {$manifest = (Get-AppxPackage *immersivecontrolpanel*).InstallLocation + '\AppxManifest.xml' ; Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $manifest}

Üstteki kodlardan ilki en yeni Windows sürümlerinde çalışırken ikinci kod ise eski sürümlerde kullanmak içindir.

- Windows 10 Ayarlar uygulaması Nasıl sıfırlanır Burada

- Windows 11 Güvenlik uygulaması nasıl sıfırlanır Burada

- Windows 11 işletim sistemi nasıl sıfırlanır Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Derya Aktürk
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha