Mağaza Uygulamalarının dilini değiştirin


Mağaza Uygulamalarının dilini değiştirin
Geçenlerde ingilizce sistemin bulunduğu VHD de tuhaf bir durum farkettim, Microsofttan orjinal Windows 11 ISO dosyası indirip kurduğum 23H2 ingilizce sistemde bazı Mağaza uygulamaları Türkçe kurulmuştu

, ingilizce çektiğim bazı videolarda da sonradan farkettiğim bu durumun sebebini araştırmaya başladım , işin daha da ilginç tarafı bu sistemin Single language olması yani ek dil kurulumuna izin vermemesiydi. Eğer sizde de benzeri bir durum varsa ve tüm uygulamalar aynı dilde kurulsun istiyorsanız gerekli adımlarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Microsoft Store uygulamasının kurulum dili nasıl belirlenir

Normalde mağaza uygulamaları kullanıcının varsayılan Windows dili hangisi ise o dilde kurulurlar , Peki ama ya tercih edilen diller kısmına yeni bir dil eklediyseniz ? bu durumda Microsoft Store uygulamaları , Tercih edilen diller kısmında yeralan ilk dilde görüntülenecektir. Bu ayara ulaşmak için ; Ayarlar - Zaman ve Dil - Dil ve Bölge kısmına gidin.

Windowsta tercih edilen diller

Aynı yere bir tıkla ulaşmak için çalıştırdan aşağıdaki kodu uygulamanız yeterlidir.

ms-settings:regionlanguage

Varsayalım ben Not defterini Almanca kullanmak istiyorum bu durumda sırası ile aşağıdakileri uygulamam gerekir.

1. Tercih edilen diller kısmındaki Dil Ekle butonuna tıklayıp Almanca dilini seçelim ve dip kısımdaki Sonraki butonuna tıklayalım.

Windows a farklı bir dil ekleyelim

2. Dil özelliklerini yükle kısmında tek yapılması gereken şey dip kısımdaki yükle butonunu kullanmaktır.

İsteğe bağlı dil özellikleri

Yükleme işlemi internet hızınıza bağlı olarak bir süre devam edebilir.

Almanca dili indiriliyor

3. Yeni yüklenen dili fare ucunuz ile tutup ilk sıraya sürükleyin (yazının başındaki 2. resim). Bunu yaptığınızda yüklü uygulamalarınızın hepsinin dili değişecek ve almanca olacaktır. ilk sıraya alınan dil Registryde aşağıdaki anahtarda değişklik yapmaktadır.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\CTF\Assemblies]

Ayarlar uygulamasında dili ilk sıraya aldığınızda ,Üstteki anahtarda mevcut alt anahtar silinip sadece ilk sıraya alınan dile ait alt anahtar eklenecektir.

0x0000041f - Türkçe
0x00000409 - İngilizce
0x00000407 - Almanca

İşlemler bukadar Artık not defterini açarsanız arayüzünün almanca olduğunu farkedersiniz.

Not defterini farklı dilde kullanın

Dilerseniz Dil ve Bölge ayarlarında yeralan Ülke veya bölge kısmını - Almanya , Bölgesel Biçimi - Almanca (Almanya) yapın ve Yazma - Gelişmiş klavye ayarları kısmına tıklayıp sonrasında açılan , Dil listenizdeki ilk giriş yönteminden farklı bir giriş yöntemi kullanmak istiyorsanız burayı seçin kısmını da Almanca (Almanya) yapabilirsiniz lakin ben bu ayarları değiştirmedim. Ayrıca Dil ve bölge ayarları altında yeralan Yönetici dil ayarları kısmına tıkladığınızda açılan pencerede yeralan Sistem Yerel ayarlarını değiştir butonuna tıklayıp , Unicode olmayan Programlar için geçerli dili belirleyebilirsiniz.

- Mağaza uygulaması Görev çubuğuna sabitlenemesin Burada

- Mağaza uygulamalarını sağ tuşunuza ekleyin Burada

- Windows mağaza uygulamalarını kolayca kaldıralım Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Polat

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha