Tarayıclarda birden fazla sekmede aynı işlemi yapın


Tarayıclarda birden fazla sekmede aynı işlemi yapın
Tarayıcılarda ister istemez birçok sekme açarız ve bazen öylesi durumlar olurki açık olan sekmelerden sadece birkaçtanesini veya birçoğunu kapatmak , yenilemek veya seslerini susturmak isteriz , Mesela


açık olan sekmelerin birinde youtubeden bir konferans dinliyorsunuzdur gel gelelim diğer sekmelerin birkaç tanesi belirli bir süre sonunda kendiliğinden yenileniyor olabilir ve bu yenileme neticesi bunlarda video reklamlar oynamaya başlayıp aynı anda konferans ve diğer iki sitedeki video reklamlarının sesi birbirine karışmış olabilir bu gibi bir durumda sadece video reklam içeren sekmelerin sesini kapatmak isteyebilirsiniz.

Aynı şekilde Açık olan bir sürü sekmedeki bazı web sayfalarını veya tümünü yenilemek (refresh) yapmak isteyebilirsiniz, webte bu konuda nedense Eklenti (Plugin) tavsiye etmişler oysaki belirli sekmelerde veya tüm sekmelerde birden işlem yapmak için hiçbir yazılımı veya eklentiye gerek yok , klavyenizdeki birkaç tuş ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

1. Tarayıcınızda açık olan belirli sekmeler nasıl seçilir

Ctrl tuşu ile birden fazla sekmeyi seç

Açık olan 8 tarayıcı sekmeniz olsun bunlarda rastgele 4 ünü seçmeniz için açık olan sekmedeyken Klavyenizdeki Ctrl tuşuna basın ve parmağınızı kaldırmadan fare imleci ile seçmek istediğiniz diğer üç sekmeye dokunun, aşağıdaki resimde bu yöntemle seçtiğim sekmeleri görüyorsunuz .

Tarayıcılarda belirli sekmeler nasıl seçilir

Ardından seçilmiş olan bu sekmelerden herhangi birinin üzerine sağ tıklıyoruz ve bize sunduğu seçeneklerden işimize en çok yarayacak olanlarını kullanıyoruz bunlar :

1) Sekmelerin sesini kapat (Seçili sekmelerin sesini susturur)
2) Yeniden yükle (Seçili sekmeleri tazeler , refresh eder , içeriğini yeniler)
3) Sekmeleri kapat (sadece seçili sekmeleri kapatacaktır)

2. Tarayıcınızda açık olan tüm sekmeler nasıl seçilir

Shift tuşu ile tüm tarayıcı sekmelerini seçin

Dilerseniz tarayıcınızda açık olan tüm sekmelerde işlem yapabilirsiniz , mesela tüm sekme seslerini susturmak veya tüm açık sekmeleri yenilemek (refresh veya tazeleme) istediğinizde bu seçim işinize yarayacaktır. Bunun için en sağdaki sekmeye geçiş yapın ardından klavyenizdeki Shift tuşuna basın ve elinizi çekmeden en soldaki sekmenin üzerine tıklayın böylece tüm sekmeleri seçmiş olacaksınız.

tarayıcıdaki tüm sekmeler nasıl seçilir

Artık herhangi bir sekmeye sağ tıklayıp sunduğu seçeneklerden birini kullanabilirsiniz. Yaptığım denemelerde Google chrome , Firefox, Cent browser, Chromium EDGE ...  gibi birçok tarayıcıda yöntemin aynen geçerli olduğunu gördüm. En basitinden Yöntem , belirli veya tüm sekmeleri yenilemek veya seslerini susturmak için eklentiye ithiyaç bırakmayacaktır.

- Tarayıcım kapanırken gözatma geçmişini silsin Burada

- Sağ alt köşedeki Tarayıcı bildirimleri nasıl engellenir Burada

- Adwcleaner ile tarayıcı zararlılarından kurtulun Burada

- Chromium EDGE de arama motoru Google olsun Burada

- Windows 10'da Chrome bildirimleri nasıl etkinleştirilir? Burada

- Google chrome android sürümünde karanlık tema Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Firefox şifre ve favorilerinizi bir tıkla yedekleyin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for adem
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Derya

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha