Bir programa tıkladığınızda başka yazılım çalışsın


Bir programa tıkladığınızda başka yazılım çalışsın
Windowsta nasıl program yasaklanacağını farklı başlıklarda açıklamaya çalıştık ve bu konuda kullanılabilecek program örnekleri verdik gelin bugün bir programı yasaklamak yerine tıklandığında (Çalıştırılmak istendiğinde)


bizim belirleyeceğimiz farklı bir program çalışsın,peki bunu neden yapmak isteyelim ? bunun için birkaç sebep sıralanabilir :

1. Bilgisayarınızda Herhangi bir programın çalıştırılmasını istemiyorsunuzdur ve buna tıklandığında başka bir programın çalışması oldukça kafa karıştırıcı bir yasaklama yöntemi olabilir

2. Birine bir şaka yapmak istiyorsunuzdur ve en çok kullandığı programlardan bir veya birkaçına bu yöntemi uygulayıp tıkladığında farklı programların açılmasını sağlayabilirsiniz

3. Birinin bilgisayarına kullanıcı girişi yapmadan Cmd (Komut istemi) ni çalıştırmak isteyebilirsiniz ve Burada verdiğimiz yöntemden daha pratik bir yol arıyor olabilirsiniz.

Bir Program çalıştırılmak istendiğinde başka bir program çalışsın

Üstte belirtilen sebepler dolayısı ile veya kendinizce bir sebebiniz varsa bu işi küçük bir registry hilesi ile gerçekleştirebilirsiniz mesela sisteminizdeki Firefox veya Chrome tıklandığında hesap makinası veya başka bir program çalışırsa kullanıcı bunun neden oluştuğunu bulamayacak ve herhangi bir virüs taraması da işe yaramayacaktır işte adımları :

1. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına aynı anda basıp çalıştır penceresini açın ve aşağıdaki komutu verin

regedit

2. Sonrasında aşağıdaki anahtara gidin eğer aşağıdaki anahtara direkt sıçramak istiyorsanız Buradaki scripti kullanınız.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options

3. Ben Firefox tıklandığında hesap makinası açılsın istediğimden üstteki anahtarda ona göre bir alt anahtar oluşturup değişikliğe gideceğim bu sebeple "Image File Execution Options" anahtarı altında tıklandığında çalışmasını istemediğim program olan firefox.exe isminde alt bir anahtar oluşturuyorum.

Registryde Alt anahtar oluştur

4. Yeni oluşturulan anahtarı (Firefox.exe) seçelim ve sağındaki boşluğa sağ tıklayıp yeni bir Dize (String) değeri oluşturup isim olarakta "Debugger" diyelim

5. Debugger Dize (string) değerini, çift tıklayalım ve Firefox çalıştırılmak istendiğinde çalışmasını istediğimiz program ismini yazalım (ben calc.exe yi kullanacağım çünkü hesap makinasının ismidir)

Tamam deyip işlemi sonlandırdıktan sonra masaüstündeki Firefox ikonuna tıklayın anında hesapmakinasının çalıştığına şahit olacaksınız.

Registryde yasaklanacak program

Eğer Internet Explorer veya üçüncü parti bir yazılımı yasaklayacaksanız bu durumda Debugger dize değeri olarak tam yolunu belirmeniz gerekecektir mesela "C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" gibi. Eğer bu yasağı kaldırmak isterseniz tek yapmanız gereken üçüncü adımda oluşturduğunuz anahtarı (Ki örneğimizde firefox.exe dir) sağ tıklayıp silmenizdir , üstteki işlemlerin registry kayıtlarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz

- Program ekle kaldıra kısıtlama getirelim Burada

- Windows 10 da modern uygulamalar nasıl yasaklanır Burada

- Windows ta sadece bizim belirlediğimiz programlar çalışsın Burada

- Bir kullanıcıya dizin erişimini yasaklama Burada

- Bir programın internete bağlanması nasıl engellenir Burada

- Simple run blocker ile yazılım yasaklayın Burada

- Denetim masasına erişimi yasaklayalım Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for neslihan
  3. Avatar for shampuan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha