Windows 10 da modern uygulamalar nasıl yasaklanır


Windows 10 da modern uygulamalar nasıl yasaklanır
Bilindiği üzere Windows 10 da hem modern hemde klasik uygulamalar birarada bulunmaktadır , Modern uygulamalar çeşitli isimlerle anılırlar mesela ; metro uygulamalar , Windows mağaza uygulamaları,

UWP (Universal Windows Platform) uygulamaları .... Evrensel Windows Platformu (UWP) ile uygulamaları her windows ortamında çalıştırabiliriz mesela aynı uygulama hem Bilgisayarımızda hem tabletimizde hemde cep telefonumuzda veya Xbox ta sorunsuz çalışabilir. Bu uygulamalara örnek olarak , Microsoft EDGE , Yapışkan notlar , hsap makinası , windows ses kaydedici , kamera .. gibi uygulamalar gösterilebilir. Diyelimki bir işyeri sahibisiniz ve Microsoft mağaza uygulamasının kullanılmasını engellemek istiyorsunuz veya evinizde çocuklarınızın bilgisayarları var ve belirli modern uygulamaları kullanmalarını istemiyorsunuz. Mesela "Candy Crush Saga" oyununu sürekli oynuyorlar ve buda sizi oldukça rahatsız ediyor yada ha bire groove müzik ile yüksek sesle müzik dinliyorlar işe aşağıdaki yazımızda bu tür uygulamaları bir tıkla nasıl yasaklayabilirsiniz kısa açıklamaya çalışacağız.

Modern , Mağaza veya UWP Uygulamalarını bir tıkla yasaklayın

Bu konuda sadece birkaç özelliği ücretli olan fakat normal kullanıcıların bu özelliklere ihtiyacı olmadığı için ücretsiz sayılabilecek bir uygulama olan AskAdmin den faydalanacağız , sayfa sonundaki linkten yazılımı indirip sistemimizin mimarisine uyan sürümünü çalıştıralım.

1. Açılan AskAdmin arayüzünde Üst menüden Ekstralar - Mağaza uygulamalarını yasakla dediğimizde karşımıza modern (Mağaza veya UWP) uygulamalarının bir listesi gelecektir.

AskAdmin mağaza uygulamalarını yasakla

2. Bu listeden KLavyemizdeki Ctrl Tuşuna basılı vaziyette birden fazla uygulama seçip en dipteki "Seçilen öğeleri Yasakla" diyelim.

Mağaza uygulamalarını yasakla

Seçilen uygulamalar yasaklı listesine eklenmiş olacaktır.

AskAdminde uygulamalar yasaklandı

yasaklı uygulamalardan birini (Mesela Candy crush saga) yı açmaya kalkarsak aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşırız

Uygulama yasaklandı uyarısı

Yazılım ile herhangi bir programı , bir klasör içerisindeki tüm programları , dosyaları vs. de yasaklayabilirsiniz ayrıca Windows bileşenlerinin kullanımını da engelleme seçeneği sunuyor mesela cmd dediğimiz komut istemini regediti vs. de yasaklayabilirsiniz. Programda yasaklama ya arayüzünde yeralan Artı butonu ile veya sürükle bırak yöntemi ile yapılmaktadır. Programın ücretli olan özellikleri ise şunlardır:

- Yasaklı listesini içe veya dışa aktarmak
- Programa şifre koymak
- Yasakların sadece belirli kullanıcılar için ayarlanması seçeneği

AskAmdini satınal

Programın bu ücretli özellikleri genellikle işyerleri için gerekli olduğundan ve normal kullanıcılar bu birkaç özellik dışında tüm özelliklerini herhangi bir süre kısıtlaması olmadan kullanabildiklerinden özellikle uygulama ve dosya yasaklamada kullanmanızı tavsiye ederim.

Diğer yasaklama programlarında yasaklı uygulamayı yeniden adlandırırsanız uygulama anında çalışmaktadır.AskAdminde ise Yazılım yasağı yeniden adlandırma veya diğer yöntemlerle aşılamamaktadır.

- Microsoft Mağaza uygulaması nasıl yasaklanır Burada

- Windows 10'da Microsoft Store Uygulamasını Sıfırlayalım Burada

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Windows mağazası dışından uygulama yükleme Burada

- Windows 10 uygulamalarını CClanerla kaldırın Burada

- Windows mağaza uygulamalarını kolayca kaldıralım Burada

- Windows 10 gereksiz uygulamaları tekrar yüklemesin Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for seron
  3. Avatar for shampuan
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Akın Tunç

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha