Ayrılabilir bant genişliği sınırını kaldıralım


QoS Paket zamanlayıcısı
İnternet bağlantımızın hızı büyük ölçüde kontrol edemediğimiz harici faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, bazen bağlantı hızımızı etkileyen yazılımsal öğeler vardır. mesela , Windows ağ bant genişliğimizin

% 20'sini özel QoS (Hizmet Kalitesi) için ayırdıktan sonra, mevcut toplam bant genişliğinizin % 80'ini kullanır. % 20 ayrılmış bant genişliği QoS trafiği içindir. Bu trafik, videolar, Windows Güncelleme, VoIP vb. Gibi şeyler içerir. QoS Paket Zamanlayıcısı'nı kullanan her şey. Windows'un QoS trafiği ile sorunsuz bir deneyim sağlamak için bu ayrılmış bant genişliğine sahiptir, çünkü bu tür trafik genellikle yüksek miktarda güvenilir bant genişliğine ihtiyaç duyar bu sebepledirki bu ayrılmış bant genişliğini devre dışı bırakırsak, QoS görevleriyle ilgili sorunlarla karşılaşabiliriz.

Sistem , Bant genişliğimizin % 20'sini sadece QoS görevleri çalışırken ayırır. QoS görevi olmadığında, varsayılan olarak bant genişliğimizin % 100' ünü kullanabiliriz. Elbetteki ayrılan bu bant genişliği hernekadar normalde kullanılmıyor görünsede bant genişliğinin sadece %80 ini kullanırken internet hızını test ettiğimizde çıkan değer ile Bu bant genişliği için ayrılan %20 yi iptal ettikten sonraki ( %100 ünü kullanıma açtığımızda) İnternet hız testi arasında fark çıkmaktadır bu sebeple internet hız testi yapıp sizin için kapatılması mı yoksa kapatılmaması mı daha iyi sonuç veriyor bulabilirsiniz. Bende ayrılan %20 iptal edildiğinde daha iyi sonuç verdi.

QoS paket zamanlayıcı sınırı nasıl kaldırlır

1. Klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına basalım ve açılan çalıştır boşluğuna aşağıdakini yapıştırıp tamam diyelim.

gpedit.msc

Karşımıza Yerel grup ilkesi düzenleyicisi gelecektir , burada . Bilgisayar yapılandırması - Yönetim şablonları - QoS Paket zamanlayıcısı kısmına tıklayalım ve sağ tarafta çıkacak olan Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kısmına çift tıklayalım.

qos paket genişliği kısıtlamasını kaldıralım

Açılan ekranda Etkin kısmını işaretleyip Bant genişliği sınırı (%) kutucuğuna "0" yazıp dip kısımdaki Uygula ve Tamam butonlarına tıklayalım.

Bant genişliği % 0 ayrılsın

Üstteki ayar sadece Windows 11 ve 10 un Enterprise , Professional ve Education sürümlerinde çalışmaktadır peki ama Single language veya Home sürümlerindekiler ne yapacaklar ? aynı işlemi bir registry kaydı ile gerçekleştirmek bu sorunu çözecektir.

QoS Paket zamanlayıcısının Ayrılabilir bant genişliği sınırını kaldıralım

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Psched]
"NonBestEffortLimit"=dword:00000000

QoS Paket zamanlayıcısının Ayrılabilir bant genişliği sınırını varsayılan hale getirelim

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Psched]

Üstteki registry kayıtlarından kendinize uygun olanını kullandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmektedir. Aşağıdaki linkte bu işlemi otomatik olarak gerçekleştiren bir Vbs scripti paylaşılmıştır, Bir tıkla Ayrılabilir bant genişliği limiti olan %20 yi kaldırmakta diğer tıkla eski haline getirmektedir.

Vbs ile QoS kısıtlamasını kaldırmak

Aşağıdaki script Windows 11 ve 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır. scripti uyguladıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir, dosya gezginini yeniden başlatmak işe yaramayacaktır.

- İnternet hızı nasıl arttırılır Burada

- İnternet bağlantı sorunlarınızı giderin Burada

- NetAdapter - İnternet problemleriniz için hepsi birarada çözüm Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- İnternet bağlantı sorunlarınızı giderin Burada

11 Ağustos 2018 Tarihli başlık güncellendi


19 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for esatiz
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Nazlı
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for L.KESKİNKILINÇ
  7. Avatar for Burak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha