SuperFetch Hızlı getirme nedir nasıl kapatılır


Hızlı getirme diski yüzde yüz kullanıyor
Hızlı getirme diye türkçeleştirilmiş olan SuperFetch, Vista ile tanıtılan bir hizmettir ve sistemin tepki süresini geliştirmek için tasarlanmıştır. Sık kullandığımız programları Hızlı Ram olan Random access


memory (rasgele erişim belleği) ye önceden yükler ve böylece yavaş sabit disk sürücüsünden (HDD) belleğe çağrılmaları gerekmez , Ram de yer kaplasada hız kazandırmaktadır. servisler kısmından Hızlı getirme (SuperFetch) e tıkladığımızda "Zaman içinde sistem performansını korur ve geliştirir" denmektedir.

hizli getirme superfetch

Bu servis Arka planda sessizce çalışır bu sırada RAM kullanım modellerini sürekli analiz eder ve en çok hangi tür uygulamaları çalıştırdığımızı öğrenir. Zamanla, SuperFetch bu uygulamaları “sık kullanılan” olarak işaretler ve önceden RAM'e yükler böylece uygulamayı çalıştırmak istediğimizde, belleğe önceden yüklenmiş olduğundan daha hızlı başlayacaktır. Varsayılan olarak, SuperFetch önceden yüklenmiş uygulamalar dışında ihtiyaç duyduğunda kalan tüm RAM alanını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır fakat sistemimiz daha fazla RAM'e ihtiyaç duyduğunda gereken belleği bırakır. SuperFetch Windows XP'de tanıtılan önyükleme belleği yöneticisi olan Prefetch ile aynı şey değildir, SuperFetch onun gelişmiş verisonudur.

SuperFetch (Hızlı getirme) in olumsuzlukları

SuperFetch genelde faydalı bir özelliktir gel gelelim bazen sıkıntılara sebep olabilmektedir mesela ;
1. Arka planda çalıştığı için, SuperFetch servisi her zaman bir miktar CPU ve RAM kullanır .

2. SuperFetch, uygulamaları RAM'e yükleme gereksinimini ortadan kaldırmaz, ancak yüklemeyi daha önceki bir zamana kaydırır , yükleme gerçekleştiğinde, sistemimiz SuperFetch olmadan uygulamayı başlattığımızdaki aynı yavaşlamayı yaşayacaktır.

3. Sistem başlangıcını biraz yavaşlatabilir çünkü SuperFetch, Sabit diskimizden RAM’a bir grup veriyi önceden yükleyecektir. Bilgisayarımızı her açtığımızda veya yeniden başlattığınızda, Sabit diskimiz (HDD) birkaç dakika boyunca% 100 çalışırsa bu durumdan SuperFetch suçlu olabilir.

Superfetch disk kullanımı yüzde yüz

4. Windows bir SSD'ye kurulduğunda SuperFetch'in performans kazanımları ortadan kalkar. SSD'ler çok hızlı olduğu için, gerçekten ön yüklemeye ihtiyacımız yoktur aksine ikide birde diske yazması SSD ömrünü kısaltır.

5. SuperFetch'in özellikle 4GB RAM veya daha az Belleğe sahip bazı sistemlerde oyun oynarken performans sorunlarına neden olduğu bilinmektedir bunun muhtemel sebebi çok bellek gerektiren oyunların SuperFetch'in sürekli olarak belleğe veri yüklemesine ve boşaltmasına neden olması olabilir.

SuperFetch (Hızlı getirme) i devre dışı bırakmak güvenli mi?

kaynak izleyici superfetch

Evet! Güvenlidir SuperFetch (Hızlı getirme) yi devre dışı bırakmaya karar verirseniz yan etki riski yoktur . Tavsiyemiz, sisteminiz iyi çalışıyorsa, SuperFetch i açık bırakın. Yüksek HDD kullanımı, yüksek RAM kullanımı veya RAM ağırlıklı faaliyetler sırasında Performans düşüklüğü ile ilgili sorunlarınız varsa, SuperFetch i kapatmayı deneyin ve sorunun giderilmesine yardımcı olup olmadığını gözlemleyin. Sorun ortadan kalkıyorsa SuperFetch i kapalı tutun. Aksi halde tekrar açın.

SuperFetch (Hızlı getirme) nasıl devre dışı bırakılır

SuperFetch Çalıştıra "services.msc" yazıp açılan servisler içerisinden Hızlı getirme bulunup çift tıklatılarak durdurulabilir , ilaveten aşağıdaki registry anahtarına gidilip

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\
Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters

sağ tarafta bulunan "EnableSuperfetch" değeri "0" yapılabilir

Superfetch registry

Fakat tüm bunlarla uğraşmak yerine Aşağıda sizler için sunduğumuz script ile Bir tıkla SuperFetch (Hızlı getirme) servisini durdurup ilgili registry ayarını yaptırtabilirsiniz.

vbs ile superfetchi durdurmak

bunun için sayfa sonundaki dosyayı indirdikten sonra SuperFetch.zip isimli dosyayı çıkartın içerisindeki superfetch.vbe yi çalıştırın ilk tıklamada SuperFetch i kapatacak ikinci tıklamada açacaktır.

- Windows 10 çok ağır çalışıyor sorununa çözüm Burada

- Açılışta yüklenen ve windows a ait olmayan hizmetler Burada

- Windows Servisleri Nasıl durdurulur - Silinir Burada

- Bir yazılımı servis olarak çalıştıralım Burada

- Windows servislerini varsayılan hale getirelim Burada

- Windows 10 da açılışı geciktiren uygulamaları bulalım Burada

- Windows 10 nasıl hızlandırılır Burada

- Windows 10 çok ağır çalışıyor sorunu Burada

- Easy service optimizer v1.2 Burada

- Windows 10 da açılışı geciktiren uygulamaları bulalım Burada

- Açılışta çalışan uygulamaları Görev yöneticisi ile engelleme Burada

- Açılışta otomatik çalışan uygulamalar sonlandırılmasın Burada


11 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for TRWE_2012
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for TRWE_2012
 5. Avatar for handsome
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for Esat
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for isim
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for Koray Kaptan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha