Pdf dosyasında tam sayfa ekran görüntüsü nasıl alınır


Pdf dosyasında tam sayfa ekran görüntüsü alın
PDF, Portable Document Format kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Adobe tarafından 1993 yılında geliştirilen bir dosya formatıdır.Günümüz tarayıcılarının hemen hemen hepsi Pdf dosyalarını


görüntüleyebilmektedirler bu nedenle ek bir Pdf dosya görüntüleyicisine genellikle ihtiyaç duyulmaz. Artık kağıt tasarrufu ve doğayı koruma amacıyla birçok derginin Pdf sürümüde mevcut olduğundan internet üzerinden edindiğiniz bir PDF dosyasının herhangi bir yerinden ekran görüntüsü alma ihtiyacınız oluşabilir.

Bende Alman CHIP dergisinden bir test sonucunu forumda paylaşmak istedim gel gelelim tuhaf bir şekilde Pdf formatındaki derginin bir sayfasının tam ekran resmini alamadım. Normalde pdf dosyası tarayıcıda veya herhangi bir Pdf görüntüleyicisinde açıkken , Windows 10 kullanıyorsanız klavyenizdeki Windows + Shift + S tuşlarına aynı anda bastığınızda.

Ekran alıntısı klavye kısayolu

Ekran alıntısı aracı karşınıza gelecektir. Lakin bu araç ekranda ne görüyorsanız ve hangi boyutta görüyorsanız onun resmini alır. Siz tarayıcı penceresini küçülttünüz ise veya zoom seviyesini uzaklaştırdınızssa (Mesela Öngörünümden %50 ye aldınız) aldığınız ekran görüntüsü o oranda küçük ve okunaksız olacaktır.

Chromede ekran alıntısı aracı

Çözüm olarak Foxit Reader isimli uygulamayı kullanacağız, kendi sayfasındaki yazılım kurulumlu ama Portableapps üzerinden indirirseniz kurulumsuz olarak kullanabilirsiniz. İndirme linki sayfa sonundadır.

Foxit reader ile bir PDF dosyasında tam sayfa ekran görüntüsü alın

Ben anlatıma kurulumsuz Foxit reader üzerinden devam edeceğim fakat kurulumlusunda da aynen geçerlidir.

1. Foxit Reader ile ilgili PDF dosyasını açın ve resmini alacağınız sayfayı görüntüleyin. yazılımın üst kısmında bulunan sekmelerdeki View kısmından tam sayfa görünüm vs yi ayarlayabilirsiniz.

2. Home sekmesine geçiş yapın ve sol üst köşedeki "SnapShot" ikonuna tıklayın yada klavyenizdeki Alt + F7 tuşlarına tıklayın.(1)

3. Fare ucu büyük artı şeklini aldığında sağ alt köşedeki yakınlaştırma (Zoom) seviyesini sayfanın , resmin veya tablonun tamamını görecek kadar azaltın (2) ve Ekran resmi alacağınız alanı Fareniz ile seçili hale getirin.

Foxit readerde tam sayfa ekran görüntüsü alın

Size Panoya kopyalandığına bir uyarı mesajı verecektir buna Ok yani Tamam deyin

Foxit readerde Panoya kopyalandı uyarısı

4. Ardından Foxit readerde yine sağ alt köşede bulunan Yakınlaştırma seviyesini , ekran resminin nekadar büyük ve net olmasını istiyorsanız okadak arttırın.(3)

5. Son olarak seçili alanı sağ tıklayın ve Copy selected Graphic kısmını seçin (4) artık ilgili alan Panoya kopyalanmış olacaktır.

Foxit reader tam ekran görüntüsünü kaydet

Dilerseniz bunu Painte yapıştırıp kaydedin dilerseniz Photoshop a yapıştırıp saklayın farketmez , PDF dosyasındaki bir alanı dilediğiniz netlikte tam sayfa resim olarak kaydetmiş oldunuz.

- Windows 10 da bir resmi Pdf ye çevirelim Burada

- PowerPoint dosyalarını topluca Pdf formatına dönüştürün Burada

- Edge ile açılan Pdf dosyasında işaretleme yapalım Burada

- Bir metin belgesini kolayca pdf formatında kaydedin Burada

- Windows 10 da Programsız Pdf bölelim Burada

- Excel dosyalarını topluca Pdf formatına dönüştürün Burada

- Word dosyalarını toplu halde Pdf formatına çevirelim Burada

- Yazdırma korumalı PDF dosyaları nasıl yazdırılır Burada

- Sumatra pdf ücretsiz portable pdf ve ekitap okuyucu Burada

- Word dosyasını Pdf olarak kaydedip şifre koymak Burada

- Mozilla Firefox un dahili Pdf görüntüleyicisini değiştirelim Burada

3 Aralık 2009 Tarihli başlık güncellendi


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha