Android telefonlarda yazı boyutunu değiştirelim


Android yazı boyutu nasıl değiştirilir
Göz en hassas organlarımızdan birisidir , Yaş ilerledikçe yakını ve veya uzağı görme kusurları ortaya çıkar , 50 yaş üstü kişiler genellikle akıllı telefon kullanmayı tercih etmeselerde bence asıl onların kullanmaları


gerekir , şöyleki ; Diyelimki köydeki evlerinde kendi halinde yaşayan Anne babanız olsun siz büyük şehirde çalışmak zorundasınız , senede sadece bir iki defa köye gitme şansınız oluyor bu gibi bir durumda eğer köyde yaşayan kişilerde Akıllı telefon olursa internet üzerinden görüntülü konuşma şansınız olacağından herdaim uzaktanda olsa birbirinizi görme şansınız olacaktır aynı örnek yurt dışında yaşayan kişiler içinde geçerlidir. 50 yaş üstü kişiler akıllı telefon kullanmayı kabul ettiklerinde %90 ının ilk karşılaşacakları sorun ekrandaki yazıları görme sorunu olacaktır bu nedenledirki hemen hemen her telefonda yeralan Yazı tipi boyutunu arttırma ayarı önemlidir. Eğer yakını görme sorunu yaşıyorsanız veya bu sorunu olan biri akıllı telefon kullanacaksa aşağıdaki yerden yazı tipi boyutunu "En büyük" şeklinde ayarlayıp çok daha rahat şekilde kullanabilir.

1. Ana menüden Ayarlar - Ekran kısımlarını seçiyoruz

Android yazı tipi boyutu

2. Biraz aşağıya doğru kaydırıp burada yeralan yazı tipi boyutunu tıklıyoruz

Android telefonda yazı boyutunu arttırma

Bu ekranda dip kısımda bir seçim çubuğu bulunmaktadır en solda en küçük ve en sağda En büyük yazı tipi boyutu yeralmaktadır , soldan ikinci ayar varsayılan yazı tipi büyüklüğüdür, hangi yazı tipi boyutunda rahat edileceği kişisel bir tercih olduğu için bu ayarları kendinize göre düzenleyiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde en küçük ve en büyük yazı boyutlarını görmektesiniz.

Android telefonda en küçük ve en büyük yazı boyutu

Özellikle yaşlı insanlara Akıllı telefonlarınızı verirken tavsiyem yazı tipi boyutunu en büyüğe ayarlamanızdır böylece ekrandaki yazıları daha rahat okuyabileceklerdir , Telefon marka ve modeline göre Yazı tipi boyutu büyüklüğü değişebilmektedir bazı modellerde gerçekten oldukça irice yazı boyutuna izin verildiğine şahit oldum , bir arkadaşım gözlerindeki sorun sebebi ile cep telefonu alırken en büyük yazı tipi boyutu nedir diye sorar ve hemen orada büyüklüğü en sona aldırtarak ekrandaki yazıları okuyup okuyamadığını test eder. Üstteki ayarı Android 8.0 OREO da One plus 5 cep telefonunda uyguladım.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Meloş
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for gökhan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha