PC nin SID ini Bulma


psgetsid
SID [Security IDentifier]


: bilgisayardaki ACL listelerinde bulunan ve kullanıcı,grup veya bir bilgisayarin nesneye erisim haklarinin belirlendigi listedir.SID icerisinde kullan içinin o nesne üzerinden yazma,okuma,degistirme,tam denetim vs gibi haklardan hangilerine sahip ldugu görülebilir.ACL listesi icerisinde bulunurlar.
ACL [Access Control List]
ise nesne üzerinde,nesne ile birlikte tasinan bir güvenlik listesidir.Basit bir örnekle aciklayalim. Mesela cafede agdan 15 nolu pc ye baglandiniz.PC nin masa üstünde aa.txt diye bir dosya var.siz bunu kendi pc niz olan 14 e kopyaliyacaksiniz.15 nolu pc isteginizi gerceklestirmeden önce sizin bu dosya üzerinde hangi haklara sahip olduğunuza bakar.Bunuda dosya üzerinde bulunan ACL icerisindeki SID yi okuyarak yapar.Eger SID içindeki izinlerle sizin Access Token bilgileri birbirini karsiliyorsa izin verilir.
Access Token:
Kullaniçinin,Grubun veya bir pc nin o agdaki tum haklarinin yazili olduğu bir kimliktir.Ag ici baglantida kullanilir.Baglanti esnasinda ag içindeki kimligimiz ve haklarimiz ]yazma,okuma vs] buradan bilinir.
SID BULMA:
Bunun için PsGetSid adli programı kullanabilirsiniz. Sysinternals firmasi tarafindan gelistirilen ve adresinden ücretsiz olarak indirebileceginiz bu uygulama ile hem lokal hem de uzak bilgisayarlarin SID`lerini ögrenebilirsiniz. Programi herhangi bir parametre girmeden calistirirsaniz size lokal bilgisayarin SID ini gösterecektir. Eger uzaktaki bir bilgisayarin SID ini öğrenmek istiyorsanız, o bilgisayar üzerinde gerekli izinlerinizin olmasi gerekir. örneğin bu programı kendi bilgisayarimizda calistirarak uzaktaki Webserver isimli bilgisayarin SID ini öğrenmek istiyorsak aşağıdaki komutu calistirmaliyiz. psgetsid \\\Webserver -u Administrator -p 12345678 Yukaridaki komutta eger kullanıcı adini yazıp da sifre kismini bos birakarak komutu calistirirsaniz, komut, calismasina devam edebilmek için sizden sifre girmenizi isteyecektir. Bu programı kullanarak kullanıcı ve grup SID lerini de görebilirsiniz.

sekil24vi

NOT: Programi C:\ ye atin ve dos üzerinden calistir
psgetsid [enter] psgetsid/ü [enter] Komutlari gösterir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha