Windows 7-10 sysprep VHD (Sanal sabit disk) hazırlama


Windows sysprep VHD hazırlama adım adım resimli
Windows 10 kuran birçok kişinin windows 7 ye geri döndüğü şu sıralar sanırım her bilgisayarda Boot menüsüne ekleyip 3-5 dk da kurulumu tamamlanan ve hemen çalışan son iş olarak sadece

sürücülerinin yüklenmesi kalan bir Sanal sabit disk (VHD) oluşturma işleminin nasıl yapılacağı birçok kişinin işine yarayaca bir bilgidir, Kullanım alanlarından aklıma gelenleri yazayım :

- Sisteminizde hazır kurulu bir windows 7 niz var fakat çok oyun yükleyip kaldırıyorsunuz , bu durumda sisteminiz hemen hemen her ay çöküyor yada kullanılamayacak kadar ağırlaşıyor demektir , neden hazırda (sanal sabit disk içerisinde) kurulu bir windows 7 bekletmiyorsunz) D dizininde bulunduracağınız bu VHD yeniden sistem kurma zahmetinizi tamamen ortadan kaldıracaktır.

- Yada aynı bilgisayarı 2-3 farklı kişi kullanıyorsunuz , neden herkesin VHD içerisine kurulu ayrı bir windowsu olmasınki hem böylece birbirlerine virüs te bulaştırmazlar.

- veya bir internet cafe veya işyerinde VHD den çoklu kurulum yapılacak işte bu gibi durumlarda bu sysprep VHD belkide en işe yarar şey olacaktır.

Bu ve benzeri birçok senaryo üretilebilir elimizde bir VHD dosyası olacak içindeki windows 7 - %80 kurulu gelecek , sürücüleri olmayacak (ki her bilgisayarda kurulabilsin) ve her bilgisayara yüklenebilecek , peki ama nasıl yapacağız işte bu yazımızın konusu da bu

Neler gerekli :

1. Bir adet Windows 7 ISO dosyası (ben Ultimate yi tercih ettim)

2. Bir adet 7 Zip (ben portablesini tercih ettim)

3. Tüm bu işleri bizim için el değmeden egrçekleştirecek bir script
Windows 7 için Burada
Windows 10 Windos 8.1 ve Windows 8 için Burada

Hazırlık:

1. Üstteki son linkten indirdiğimiz "wim2vhd.6.1.7600.3.nupkg" dosyasını açmamız gerekiyor bunun için 7 zip kullanacağız gerekirse Buradaki dosyayı da indirip kurabilirsiniz (Tercihinize kalmış)

nupkg dosyasını çıkartalım

2. wim2vhd.6.1.7600.3 isimli bir klasörümüz oldu bunun içerisinde bazı dosyalar var aşağıdaki dosyaları yeni bir klasör açıp (ben ismine VHD dedim , konumu D:\VHD) içine atıyoruz

- wim2vhd.6.1.7600.3\tools\imagex.exe
- wim2vhd.6.1.7600.3\tools\imagex64.exe
- wim2vhd.6.1.7600.3\content\WIM2VHD.wsf

3. Windows 7 Ultimate ISO mu da VHD isimli klasöre kopyalıyorum

4. VHD içerisinde son bir klasör açıp ismine de "Win_7" diyorum VHD klasörünün son görünümü

VHD klasör içi

5. Windows 7 ISO dosyamı 7 zip ile "win_7" klasörünün içine çıkartıyorum

windows iso dosyasını çıkartalım

Uygulama ve komut

Komut istemini (CMD) yönetici modunda çalıştırıyorum ve VHD klasör dizinime gidiyorum
ve aşağıdaki komutu veriyorum:

cscript wim2vhd.wsf /wim:d:\VHD\win_7\sources\install.wim /sku:ultimate

görüldüğü üzere Wim: dan sonraki kısım install.wim in yoludur , son kısım ise (/sku:ultimate) windows 7 nin sürüm ismi

Cmd sysrep vhd

İşlem 10 dk civarı sürüyor (Elbetteki işlemci hızı burada önemli bir faktör) sonunda bir adet VHD dosyamız ve yanında da bir LOG dosyası oluşuyor.

sysrep VHd oluşturduk

Yöntemin Özellikle Sistem Adminlerinin oldukça işine yarayacağını düşünüyorum . Şu an her sistemde çalışmaya hazır kurulumu sadece 3-5 dk da tamamlanan bir sysprep VHD miz oluştu iyi de bunu Boot menüsüne ekleyip bu sistemden nasıl boot edeceğiz ? en kolay yöntem "Simple VHD manager v 1.0" isimli yazılımı kullanmaktır :

1. Buradaki sayfadan yazılımı indirelim

2. Yeni oluştuduğumuz VHD dosyamızı sürükleyip yazılım arayüzüne bırakalım

3. Sağ tıklayıp Önyükleme menüsüne ekle diyelim

sysprep vhd yi boot menüsüne ekledik

4. Son olarak ta bir isim verelim ve işlemi tamamlayalım Bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda Boot menümüzde ismi belirmiş olacaktır bunu seçip sysprep VHD mizden boot edelim.

Not1: üstteki yöntemle uygun scripti indirip Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 Sysprep VHD leri de hazırlayabilirsiniz.

Not2:Scriptin oluşturduğu VHD dosya boyutundan (Ki örneğimizde 40 GB) daha küçük bir dizin/HDD boyutunu kullanıp VHD dosyasını boot etmeyin hata alabilirsiniz


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha