Sesle yazma (Dikte) klavye kısayolu nasıl iptal edilir


Sesle yazma (Dikte) klavye kısayolunu yasakla
Windows, söylediklerinizi yazmak için kullanabileceğiniz yerleşik bir Dikte yani konuşmayı metne dönüştürme aracına sahiptir.Bu işi için herhangi bir ek yazılım yüklemeniz gerekmez tek koşul internete

bağlı olmanızdır. Birine uzunca bir email mi yazacaksınız , yada bir kitap yazıyorsunuz fakat yarısında elinize çaydanlıktan kaynar su döküldü ve sargıda olduğu için tek elinizi geçici süreliğine kullanamıyormusunuz , siz söyleyin Windows yazssın, tüm bunların yanında ellerini kısmen veya tamamen kullanamayan kişiler için dikte özelliği son derece faydalıdır. Nedense Microsoft bu özelliği biraz geri planda tuttuğu için kullanıcılar tarafından az bilinir.

Sesle yazma (Dikte) ; Söylediklerinizi dinler ve gerçek zamanlı olarak metne dönüştürür. Windows 11, dikte aracını daha da geliştirdi mesela ses tonunuzdan noktalama işaretlerini nerede kullanması gerektiğini algılayabilir ve metni otomatik olarak noktalayabilir.

Windows 11'de Sesle Yazma (Dikte) nasıl kullanılır

1. İnternet bağlantınızın olduğunu kontrol edin , internet yoksa sesle yazdırma çalışmayacaktır.

Sesle yazma internet hatası

2. Yazdıracağınız yeri belirleyin mesela sesli söyledikleriniz bir Not defterine yazılsın istiyorsanız Not defterini açın ve İmleç metin alanında olsun.

3. Mikrofonunuzun çalışır vaziyette olduğundan emin olun.

4. Klavyedeki Windows + H Klavye kısayolunu kullanarak sesle yazma uygulamasını başlatın , artık mikrofona söyledikleriniz Not defterine (veya dilediğiniz bir yere) yazılacaktır.

Windows 11 sesi yazıya çeviriyor

Sesle yazma uygulamasında bulunan Dişli çarka tıklarsanız , Sesle yazmayı otomatik başlatmak için bir seçenek ve Sesi yazıya dökerken otomatik noktalama özelliklerini aktif etmek için bir buton göreceksiniz bunları ihtiyaçlarınıza göre açıp kapatabilirsiniz.

Sesle yazdırma özellikleri

Sesle yazma klavye kısayolu (Windows + H) nasıl iptal edilir

Eğer Yanlışlıkla Windows + H klavye kısayoluna tıklıyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa , ki bir takipçimiz Windows + G klavye kısayolu ile Game barı açarken ha bire Sesle yazma penceresinin açıldığından şikayet edip nasıl iptal ederim diye sormuştu. Bu durumda sayfa sonundaki Linkten sizler için kodladığımız scripti indirin ve zipten çıkartın. Ardından "Kisayol_yasakla.vbe" dosyasını çalıştırıp Hangi klavye kısayolu yasaklansın boşluğuna "H" harfini girin.

Windows H Kısayolu nasıl yasaklanır

Tamam butonuna tıkladığınızda , Windows Tuşu ile kullanılan H kısayolu yasaklandı yazısının yeraldığı bir pencere gelecek ve buradaki Tamam butonuna tıkladığınızda Dosya gezgini yeniden başlatılacaktır. Artık Klavyenizdeki Windows ve H klavye tuşlarını kullansanızda tepkisiz kalacak ve Sesle yazma (Dikte) Uygulaması çalışmayacaktır.

- Siz söyleyin Google chrome yazssın Burada

- Windows 10 da ses aygıtını yeniden adlandıralım Burada

- Mikrofonda ses karşı tarafa parazitli gidiyor Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada

- Mikrofon üzerinden sizi dinleyip kaydedemesinler Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada

- Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok Burada

- Windows 10 da ses kaydı ve kısayolları Burada

- Varsayılan ses aygıtını bir tıkla değiştirin Burada

- Web Kameranız ile Gözetlenmeyin (WebCam On-Off) Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sema Doğrular

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha