Masaüstüne Geri dönüşüm kutusu eklenmiyor


Masaüstüne Geri dönüşüm kutusu eklenmiyor
Geri dönüşüm kutusunun en büyük işlevlerinden birtanesi kazara silinen dosyaların bir tıkla geri alınabilmesidir , yanlışlıkla silme işlemi dosya veya klasör seçimi sırasında yapılacak hatalardan olabileceği

gibi çocukların klavyeye kontrolsüz basması neticesi de gerçekleşebilir. Telafisi için çöp kutusunu açıp yanlışlıkla sildiğiniz dosyayı sağ tıklayıp Geri Yükle demeniz yeterlidir.

Çöpten geri yükle

Aslında Çöp kutusu Bilgisayarımızda yeralan bir klasördür ve Diskte yer kaplar bu sebepledirki sağ tıklayıp geri dönüşüm kutusunu boşalt diyerek temizlenmesi gerekir.Bazı kullanıcıların çöp kutusunu temizleme alışkanlıkları olmadığında sildiklerini düşündükleri dosyalar burada kalmaya devam etmektedir. Geçenlerde bize email yazan bir takipçimiz Windows 10 home sürümü kullandığını ve masaüstüne çöp kutusunu eklemeye kalktığında , masaüstü simge ayarları ekranında "Geri Dönüşüm kutusu" seçeneğinin silik olduğunu ve bu sebeple de masaüstüne Çöp kutusunu ekleyemediğini yazmış

Geri dönüşüm kutusu silik

Üstteki resimde de görüldüğü üzere Geri dönüşüm kutusu üzerinde işlem yapmak imkansız, Geri dönüşüm kutusu ikonlarından birini seçseniz bile Uygula butonu aktif olmayacaktır. Bu resimdeki pencereyi nasıl açarım diyorsanız bunun birkaç yolu var en kısası çalıştırdan aşağıdaki kodlardan birini uygulamatır

desk.cpl ,5
rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,,0

Ayrıca Ayarlar - Kişiselleştirme - Temalar - Masaüstü simge ayarları kısmından da Masaüstü simge ayarları penceresine ulaşabilirsiniz.

Masaüstü simge ayarlarında Geri dönüşüm kutusu silik

Bu hata Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi üzerinden "Geri Dönüşüm Kutusu simgesini masaüstünden kaldır" ayarı ile yapılmış olabileceği gibi Bir malware veya zararlı tarafından yada kurulan bir uygulamanın registryde yaptığı değişiklik neticesi de oluşmuş olabilir. Hatayı gidermek için aşağıdaki adımları uygulayınız:

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\NonEnum

ve sağ tarafta bulunan "{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}" anahtarına sağ tıklayıp silin.

Registry değeri nasıl silinir

2. Yada anahtarı çift tıklayıp değer verisi olarak "0" olarak değiştirin her iki durumda da masaüstüne çöp kutusu ekleme seçeneğinin artık aktif olduğuna şahit olacaksınız.İşlemleri otomatikleştirmek için bir script kodladık aşağıdaki resimde script ilk çalıştırıldığında ve ikinci çalıştırıldığında gelen Pencereler verilmiştir. Script  ikinci kez çalıştırıldığında ilk çalıştırıldığında yaptığı işlemin tersini yapacaktır.

vbs ile geridönüşüm kutusu ayarları

Yerel grup ilkesi düzenleyicisi Home single Language sürümlerinde bulunmadığından ve kullanıcıların büyük çoğunluğu bu sürümleri kullandığı için bu ayara anlatımda yeralmamıştır. Üstteki işlemleri bir tıkla yapmak için ilgili scripti aşağıdaki linkten edinip kullanabilirsiniz.

- Geri dönüşüm kutusu Bozuk hatası ve çözümü Burada

- Geri dönüşüm kutusundaki çöp nekadar yer kaplıyor Burada

- Geridönüşüm sağ tuşunda Başlangıca sabitle olmasın Burada

- Silme Onayı uyarı mesajını geri getirelim Burada

- Dosya direkt silinsin çöp kutusuna gitmesin Burada

- Sağ tuş menüsüne kalıcı sil özelliği ekleyelim Burada

- Windows 10 çöpleri otomatik temizlesin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kaan Durmuş

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha