Scroll Lock tuşu ne işe yarar


scroll Lock tuşu nedir ne işe yarar
Scroll lock tuşu orjinal IBM Bilgisayarlarından kalma bir tuştur. orjinal tasarımında scroll lock, ok tuşlarının davranışını değiştirmekte kullanılırdı. Scroll lock tuşu açıkken, ok tuşları normalde


olduğu gibi imleci hareket ettirmek yerine, tüm içeriğin ekranda kaydırılmasına yarardı bu bağlamda Scroll lock, belli bir grup tuşa ikincil bir fonksiyon atayarak Num lock veya Caps lock'a benzer bir amaca hizmet ederdi. Bugün Scroll lock'un, bu belirlenmiş amaçlar için kullanımı çok nadirdir sadece Microsoft excel (Scroll lock aktif edildiğinde seçilen hücreler hareket etmez) ve  günümüz grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ortamlı yazılımlarda, ekranda kaydırma işlemi Scrollbar veya Scroll wheel gibi farklı yollarla yapılmaktadır nerdeyse tüm modern programlarda ve işletim sistemlerinde bu özellik tamamen terkedilmiştir."

Excelde Diğer hücreye geçmek için Yön tuşlarını (Oklar) kullanamıyorum

Excelde Bir elektronik tabloda çalışırken diğer hücreye geçmek için klavyenizdeki OK tuşlarından birini kullandığınızda başka bir hücreye geçmek yerine tüm elektronik tablonun hareket ettiğini görürseniz ilk kontrol etmeniz gereken şey Kaydırma kilidini dediğimi Scroll Lock tuşudur. Excel tablosunun sol alt köşesinde Kaydırma kilidinin devrede olup olmadığı bilgisi yeralacaktır.

kaydirma kilidi (Scroll Lock)

Kaydırma kilidini devre dışı bırakmak için Scroll Lock Tuşuna basmanız yeterlidir. Peki ama Ya klavyenizde bu tuş yeralmıyorsa ? Başlat - Ayarlar - Erişim Kolaylığı - Klavye kısmına gidip burada yeralan ekran klavyesini açabilirsiniz.

Ayarlarda Ekran klavyesi

Ekran klavyesini kolay yoldan açmak için Windows + Ctrl + O klavye tuş kombinasyonunu kullanabileceğiniz gibi Çalıştırdan aşağıdaki kodu vererek te açabilirsiniz.

osk

Ekran klavyesi açıldıktan sonra Sağ taraftaki tuşların arasında yeralan E-Kitle tuşunu kullanırsanız Exceldeki Kaydırma kilidiniz devre dışı bırakabilirsiniz. (Eğer varsa)

Ekran klavyesi (Sanal Klavye)

Kaydırma Kilidi dediğimiz Scroll Lock bazen açık olsa bile Excel durum çubuğunda görünmeyebilir, bunun sebebi durum çubuğunun Kaydırma Kilidi durumunu gizlemek için ayarlanmış olması olabilir. Bunu Kontrol etmek için Excel durum çubuğuna sağ tıklayın. Scroll Lock'un solundaki onay işaretini arayın . Bir işaret görünmüyorsa, Excel durum çubuğunda Kaydırma Kilidi görünmez. Kaydırma kilidinin durum çubuğunda görünmesi için kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

- Klavye dili kendi kendine değişmesin Burada

- Görev çubuğundaki dil simgesi kayboldu Burada

- Windows 10 da kısayol tuşlarını iptal etmek Burada

- Klavye aniden farklı karakterler yazmaya başladı Burada

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Windows açılışında bir klavye tuşu devreye girsin Burada

- Laptoplarda Recovery (kurtarma) klavye kısayolları Burada

- Bir Programı klavye kısayolu ile başlatın Burada

- Ekran klavyesi açılışta otomatik olarak başlamasın Burada

- Windows 10 da kısayol tuşlarını iptal etmek Burada

21 Aralık 2009 Tarihli başlık güncellendi


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Faruk

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha