Windows ta Deltree komutu alternatifi


Windows ta Deltree komutu alternatifi
Eğer dizinlerde toplu silme işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyorsa kullanacağınız komuta göre silinme süreleri de farklı olacaktır.En yavaş silinme dosya gezgini üzerinden gerçekleştirilecektir.


Örneğimizde İçerisinde alt klasör olarak birçok klasör ve bunların da içerisinde yüksek sayıda dosya bulunan Bir klasörümüz olsun. 146.918 Klasör içerisinde 1.159.211 dosya bulunan ve boyutu da 28.3 GB olan "C:\sordum" klasörü.Eğer Windows 98 ile çalıştınızssa Deltree komutunu da hatırlarsınız , bir dizini ve tüm alt dizinlerini içerisindekilerle birlikte silmek için kullanabileceğiniz bir komuttur,neyazıkki Windows ME den sonraki sistemlerde yeralmıyor ve eğer Cmd ekranından bu komutu verirseniz tanınmadığına dair bir uyarı alırsınız.

deltree komutu

Hernekadar deltree komutu Windows 98 den sonraki sistemlerden kaldırılmış olsada yerine kullanabileceğiniz aynı işi gören ve Windows 10 ,Windows 8.1, Windows 7 gibi sistemlerde çalışan aşağıdaki komutlar mevcuttur.

RD
RMDIR
DEL

RD komutunun açıklamasına bakmak için Komut isteminden RD /? parametresini verdiğimizde karşımıza aşağıdaki açıklama çıkmaktadır.

Rd komutu

Mesela aşağıdaki komutlar C:\sordum dizinini ve içerisinde yeralan herşeyi simektedir

RD C:\SORDUM /S /Q
RMDIR C:\SORDUM /S /Q

/S = Belirtilen yoldaki bütün dizin ve dosyaları ( dizinin kendisi dahil ) silmektedir.
/Q = Quiet (Sessiz) Mod, /S ile birlikte kullanıldığında dizini silerken herhangi bir uyarı vermemekte yani : bunu siliyorum tamammı diye sormamaktadır. RD ve RMDIR aynı komutlar olup sisteminizde rd.exe yada rmdir.exe yi aramayın bulamazssınız , DOS komutları günümüzde halen oldukça faydalıdır en basitinden zararlıları silmek için küçük bir .bat hazırlayıp uygulayabilirsiniz.Eğer klasörlerin içerisindeki herşey silinsin ama klasörler kalsın istiyorsanız aşğıdaki komutu kullanabilirsiniz.

del /f/s/q C:\SORDUM > nul

Böylece aynı klasörleri tekrar oluşturmak zorunda kalmazssınız. Kullanılan parametrelerin anlamları aşağıda verilmiştir.

/F = Salt okunur dosyaların da silinmesini sağlar.
/Q = Sessiz modu etkinleştirir. Dosyaları silmenin uygun olup olmadığı sorulmaz.
/S = Komutu , seçilen dizin altında yeralan herbir klasördeki tüm dosyalarda çalıştırır.
> NUL =  Konsol çıktısını devre dışı bırakır, bu da işlem süresini 1/4 oranında azaltır.

Klasör ve dizin silme komutları

Peki ama hangi komut daha hızlı silme işlemi yapıyor derseniz. Konu başındaki örneğimizde verdiğimiz ve boyutu 28.3 GB olan dosya için her iki komutu da uyguladık ve aşağıdaki sonuçları aldık.

del /f/s/q "C:\SORDUM" > nul - 2 saat 25 Dakikada silme işlemini tamamladı
RD C:\SORDUM /S /Q - 53 dakikada silme işlemini tamamladı

Eğer herhangi bir nedenden dolayı Deltree komutunu özlüyorsanız ve 32-bit bir Windows kullanıyorsanız Buradaki linkten indirip kullanabilirsiniz (64-bit Windowslarda çalışmamaktadır)

Del3 : Diğer bir deltree alternatifidir fakat ondan üstün olan yönü 64-bit sistemlerde de çalışmasıdır (.NET Framework 3 gerektirir) nasıl kullanılacağı hakkında bilgiyi Del3 /? komutu ile görebilirsiniz. Download

del3 komut örneği

Eğer üstteki şekilde komutlarla falan uğraşmak yerine sağ tuşunuza "Hızlı sil" eklemek istiyorsanız Buradaki başlıkta verdiğimiz yöntemi kullanabilirsiniz.

- Büyük boyutlu Klasörleri silmede en hızlı yöntem Burada

- Sağ tuş menüsüne kalıcı sil özelliği ekleyelim Burada

- Sağ tuş menüsünden istenmeyen kaydın silinmesi Burada

- Sağ tuşa klasör içeriğini sil fonksiyonu Burada

- Windows 10 ayar sayfalarına erişimi engelleyin Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Bir programın internete bağlanmasını engellemek Burada

- Silinemeyen dosya veya klasör için yöntemler Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Can

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha