Bir klasör içerisindeki müzik dosyaları bir tıkla çalsın


vlc ile  klasördeki medyayı oynatma
Sizlere daha önceki yazılarımızda VLC media player dan ve bazı özelliklerinden bahsetmiştik , şu an belkide en popüler medya oynatıcısı konumunda olan yazılımın bilinmeyen okadar çok özeliği varki

bazı gerçekten şaşırtıyor , daha önceki konularımızda 3 boyutlu bir filmi , Normal yani 3 boyutlu olmadan VLC ile nasıl seyrederiz adlı bir ipucu paylaşmıştık Burada , yine Bilgisayarımızda VLC yardımı ile 3 Boyutlu filimler nasıl seyredilir konusunu açıklamaya çalışmıştık Burada görüldüğü gibi ücretsiz yazılımlarda pek görmeye alışık olmadığımız kalitede özellikler bunlar , işte bugün yine sıradışı bir özelliğini açıklamaya çalışacağız.

Eğer Bütün medya dosyalarınız bir klasör içerisinde ise ve bu klasördeki dosyaları bir tıkla çalmayı/oynatmayı düşünüyorsanız VLC ile bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz , diğer oynatıcılarda bu özellik varmıdır bilemiyorum ki varsa bile VLC ninki kadar kullanımı kolaymıdır bir soru işareti olarak kalıyor.

Bir klasöredeki medya dosyalarını VLC ile kolayca oynatmak

1. Herşeyden önce sistemimizde VLC medya player kurulu olmalıdır (Portable hali de olur) değilse Buradaki linkten VLC yi indirelim

2. İster sisteminize kurulmuş olsun isterse bir klasörden portable kullanın bu klasöre gidelim ve vlc.exe yi sağ tıklayıp bir kısayol oluşturalım (ben VLC nin portablesini kullanıyorum)

vlc kısayol oluşturalım

3. Masaüstümüzde bir VLC kısayolu oluşmuş olmalı , bu kısayolu sağ tıklayıp özellikler diyelim ve Hedef kısmının sonuna içerisinde medya dosyalarımız bulunan klasör yolunu başına küçük bir kod ekleyerek kopyalayalım , kod şu şekilde olmalıdır : -LZ klasör yolu , benim D:\hepsi\mp3\yabanci\romantic klasörümün içerisinde mp3 lerim var ohalde benim kodum aşağıdaki gibi olacak

-LZ D:\hepsi\mp3\yabanci\romantic

üstteki kod aşağıdaki resimde hedef kısmının sonunda yeralan vlc.exe den sonra gelecektir, bazı kişilerde ...vlc.exe kısmı tırkan içine alınmadan çalışmıyormuş demekki VLC sürümüne veya portable olup olmamasına göre değişebiliyor bu kısma da dikkat ediniz.

vlc kısayol kodu

uygula ve tamam diyerek işlemi sonlandıralım artık bu kısayola tıkladığımızda O klasördeki mesela Mp3 ler otomatik olarak çalmaya başlayacaktır. dilerseniz bu kısayolu sağ tıklayıp özellikler > Simge değiştir deyip kısayol simgesini değiştirebiliriz.

vlc oynatma listesi

Üstteki resimde işaretli yerden çalma listesini açabilirsiniz (varsayılan olarak açılmamaktadır) , görüldüğü gibi VLC sadece bir Video oynatıcısı değil komple bir Multimedya işlevi gömektedir.


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha