DirectX yüklü olduğu halde bulunamadı uyarısıBir yazılım / oyun yüklemeye çalısıyorsunuz ancak, sisteminizde DirectX olmadıgına dair bir uyarı penceresi ile karsılasıyorsunuz.. Tamam diyorsunuz kendi kendinize ve arsivinizde bir yerlerde DirectX'i

bulup yüklemek istiyorsunuz.. DirectX, yüklemeye çalısıyorsunuz.. Ancak yükleme esnasında karsınıza "An Internal system error has occured Please refer to DxError.log and DirectX.log in your windows folder to determine the problem." yazan bir hata penceresi çıkıyor..
Hata mesajında söyledigi gibi, Windows klasöründe DxError.log ve DirectX.log adında 2 metin belgesi var. Açıyorsunuz ama anlamadıgınız bir ton kod yazıyor.. Daha sonra toparlıyorsunuz kendinizi hiçbir sey olmamıs gibi.. "Acaba, mevcut DirectX yükleme paketinde mi bir problem var ?" diye düsünüyor ve Microsoft'un web sitesinden yeniden indiriyorsunuz. Ancak karsınıza yine aynı pencere geliyor.. Sinirleniyorsunuz..
Bu defa, mevcut DirectX sürümünü kontrol etmek için
Baslat > Çalıstır penceresini açarak "dxdiag"
yazıyorsunuz.. Ve karsınıza gelen pencere, sizi sok etmeye yetiyor..

Görüldügü gibi, DirectX Tanı Aracı çalısıyor ancak sistemde DirectX'in bulunmadıgını yazıyor.. Bu durumda, sisteminizde DirectX ile çalısan en ufak bir yazılım bile çalısmıyor.. Gelin de sinir küpü olmayın..Size bir çözüm önerisi sunalım.. Açın bir not defteri.. Sonra asağıdakileri yapıstırın :

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\DirectX]
"Version"="4.09.00.0904"

Sonra da bu dosyayı, dx_duzelt.reg olarak kaydedin.. Son islem olarak çalıstırın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha