Sağ tuştan Intel grafik seçeneklerini kaldıralım


Sağtuştan Intel grafik özelliklerini silelim
Grafik kartı bir Bilgisayar donanım bileşenidir ve monitörde gördüğümüz görüntüleri oluşturur bunu monitörümüzün anlayabileceği bir sinyale dönüştürerek yapar. Bilgisayarlarda genellikle dahili ve harici


olmak üzere iki tür grafik kartından biri veya her ikiside bulunur . Entegre Grafik kartı diye tabir edilen dahili ekran kartlarının maliyeti düşük olduğundan uygun fiyatlı Bilgisayar modellerinin birçoğunda bulunur , bir chip şeklinde ana kart ile tümleşiktir ve kolayca yükseltilemezler. Bu grafik işlemci türü; İnternette gezinmek, belge oluşturmak veya film izlemek gibi standart görevler için bilgisayar kullanan çoğu kişi için yeterli olacaktır. Harici grafik kartları ise Anakart üzerine ekstra bir bileşen olarak takılan ek grafik kartlarıdır, genellikle Oyun oynama , video düzenleme gibi görevleri yerine getiren kullanıcılar için gereklidir.

Bir tıkla Grafik kartımızın modelini bulalım

Sistemimizde kaç adet grafik kartı var , dahilimi , haricimi yada her ikiside mevcutmu bunu anlamın çok farklı yöntemleri olsada en kolayı bir script yarıdmı ile bir tıkla bulmaktır .
Sayfa sonundaki indirme linkinden gerekli klasörü indirip zipten çıkartın içerisinde yeralan "Ekran_karti.vbe" dosyasını çift tıklayıp uyarıya evet deyin , masaüstünüze Gpu.txt adında bir dosya oluşturup otomatik olarak görüntülenecektir

Bir tıkla grafik kartı modelini bulalım

Görüldüğü üzere bendeki Laptopta 2 adet grafik kartı mevcut biri dahili biri harici dahili olanın ismi "Intel(R) HD Graphics 4000" ve bu kartın sürücüsünü yüklediğimde masaüstü sağ tuşuma hiç kullanmadığım bazı özellikler ekliyor.

Sağtuşta grafik seçenekleri

Sağ tuşta yeralan Intel özellikleri menülerini kaldıralım

Intel Chipsetin masaüstü sağ tuşuna eklediği menüleri karıştıran çocuklar mesela görüntüyü ters çevirebilir , özel çözünürlük ayarları ile sistem kararlılığını bozabilir veya video parlaklık ayarlarını değiştirebilirler bundan kaçınmak için veya sağ tuşta hiç kullanmadığınız bu ayarları kaldırmak isterseniz sayfa sonunda yeralan indirme linkinden edineceğiniz klasörün içerisinde yeralan sagtus_intel_sil.vbe dosyasını çift tıklayıp çalıştırmanız yeterlidir

Vbs ile sağtuştan intel özelliklerini kaldıralım

script ilk tıklamada Sağ tuşta intel grafik kartı sürücüsü varsa bu özellikleri silmekte , ikinci tıklamada yeniden eklemektedir. Eğer üstte anlatıldığı şekilde grafik kartlarınız içerisinde Intel yoksa zaten sağ tuşunuzda da Intel özellikleri olmayacağından scripti kullanmanız gereksiz olacaktır.

sağ tuştaki intel grafik seçenekleri kaldırıldı

Eğer Intel dahili grafik kartınız var ve sağ tuşunuzda özellikleri yeralmıyorsa script bunları ekleme konusunda da size yardımcı olacaktır.

NOT: Aşağıdaki scriptler Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır.


- Windows 10 da ekran kartları arasında geçiş yapalım Burada

- Görev yöneticisinden Grafik kartı performansını izleyelim Burada

- Bu Grafik sürücüsü Uyumlu grafik donanımı bulamadı Burada

- Bir komutla grafik kartı Belleğinizi bulun Burada

- Görüntü sürücüsünü yeniden başlatan kısayol Burada

- Nvidia Grafik kartı sürücüsünü casus yazılımsız kuralım Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha