VLC Playeri Müzik çalar olarak kullanın


VLC Playeri Müzik çalar olarak kullanın
Video Oynatıcısı olarak VLC media playeri kullanıyorsanız şanslısınız demektir çünkü ek olarak herhangi bir Müzik çalara ihtiyacınız yok, VLC uygulaması bir klasör içerisindeki tüm müzik dosyalarını


kolayca yürütebilir.Sizlere daha önceki yazılarımızda VLC media player dan ve bazı özelliklerinden bahsetmiştik , şu an belkide en popüler medya oynatıcısı konumunda olan yazılımın bilinmeyen okadar çok özeliği varki bazıları gerçekten şaşırtıyor,mesela 3 boyutlu bir filmi VLC ile Kolayca seyredebilirsiniz, Filimler kaldığı yerden devam edebilir, Altyazısız filmin altyazısını VLC sizin için otomatik olarak bulup indirir... görüldüğü gibi ücretsiz yazılımlarda pek görmeye alışık olmadığımız kalitede özellikler bunlar işte bugün yine sıradışı bir özelliğini açıklamaya çalışacağız.

Eğer Bütün medya dosyalarınız bir klasör içerisinde ise ve bu klasördeki dosyaları bir tıkla çalmayı/oynatmayı düşünüyorsanız VLC ile bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz , diğer oynatıcılarda bu özellik varmıdır bilemiyorum ki varsa bile VLC de olduğu gibi kullanımı kolaymıdır araştırmak gerek

Bir klasör içerisindeki müzik dosyaları bir tıkla çalsın

1. Herşeyden önce sisteminizde VLC medya player kurulu olmalıdır (Portable hali de olur) değilse Buradaki linkten VLC yi indirin

2. İster sisteminize kurulmuş olsun isterse bir klasörden içerisinden portable kullanın bu klasöre gidin ve vlc.exe yi sağ tıklayıp bir kısayol oluşturun (VLC nin portablesini kullanıyorum)

VLC Medya player kısayolu

3. Masaüstünüzde bir VLC kısayolu oluşmuş olmalı , bu kısayolu sağ tıklayıp özellikler deyin ve Hedef kısmının sonuna içerisinde medya dosyalarınız bulunan klasör yolunu başına küçük bir kod ekleyerek kopyalayın , kod şu şekilde olmalıdır : -LZ "klasör yolu" , mesela benim D:\hepsi\mp3\yabanci\romantic klasörümün içerisinde mp3 lerim var o halde benim kullanacağım kod aşağıdaki gibi olacaktır :

-LZ "D:\hepsi\mp3\yabanci\romantic"

Üstteki kod aşağıdaki resimde hedef kısmının sonunda yeralan vlc.exe den sonra gelecektir, bazı kişilerde ... vlc.exe kısmı tırnak içine alınmadan çalışmıyormuş Bunun sebebi Klasör ismindeki Boşluklar olabilir diye düşünüyorum , yinede -LZ den sonraki kısımda tırnak kullanılması olası sorunların önüne geçecektir.

VLC Müzik kısayol kodu

Uygula ve tamam diyerek işlemi sonlandıralım artık bu kısayola tıkladığınızda O klasördeki mesela Mp3 ler otomatik olarak çalmaya başlayacaktır. Dilerseniz bu kısayolu sağ tıklayıp özellikler - Simge değiştir deyip kısayol simgesini değiştirebilirsiniz.

VLC yi MP3 oynatıcı olarak kullanın

Üstteki resimde işaretli yerden çalma listesini de açabilirsiniz (varsayılan olarak açılmamaktadır) , görüldüğü gibi VLC sadece bir Video oynatıcısı değil komple bir Multimedya işlevi görmektedir. Üstteki adımları kolaylaştırmak için sayfa sonundaki linkten edinebileceğiniz bir script kodladık , indirip çalıştırdıktan sonra ilk ekranda sizden Mp3 lerinizin bulunduğu klasörü göstermenizi isteyecektir.

Müzik klasörü

Ardından açılan ikinci ekranda Masaüstünüzdeki VLC ikonunu seçin, masaüstünüzde bir kısayol oluşacaktır ve buna tıkladığınızda müzik klasörünüz VLC ile çalmaya başlayacaktır.

VLC seçim ekranı

İster El ile isterse scriptle dilediğiniz zaman VLC yi Ses dosya oynatıcısı olarak kullanabilirsiniz.

- Vlc medya player ile video formatı dönüştürme Burada

- VLC Media Player kullanarak Videodan sesi alalım Burada

- VLC ile DVD veya BluRay ripleyelim Burada

- VLC media playeri ekran yakalama yazılımı olarak kullanalım Burada

- VLC Medya oynatıcısı ile videodan resim alalım Burada

- Vlc medya oynatıcısında Chromecast kullanımı Burada

- VLC nin son kullanılan medyaları aç özelliğini kapatalım Burada

- VLC Media Pleyer ile bozuk video dosyalarını onarın Burada

23 Ekim 2015 Tarihli başlık güncellendi


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for eskiüye
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Aylin Dereli
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for obafe

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha