Yavaş ve Hızlı format arasındaki fark nedir


Yavaş ve Hızlı format arasındaki fark nedir
Sabit disk kapasitelerinin düşük olduğu dönemlerde format atmak deyince akla yavaş format gelirdi ozamanlar Fdisk çekmek en çok aranan terimlerden birtanesiydi. Gel gelelim HDD kapasiteleri artınca Yavaş


format gittikçe uzun sürmeye başladı buna çözüm olarak ta varsayılan format biçimi Hızlı fortmat şeklini aldı. Tam biçimlendirme veya yavaş format dediğimiz format şeklinde , Bölüm tablosu verileri temizlenir ve disk yüzeyindeki her bir sektör denetlenir varsa BAD sektörler onarılır onarılamayanlar üzerine yazılmasın diye işaretlenir işte bu sebepledirki hızlı formata nazaran çok daha uzun süren bir işlemdir.

Eğer yeni bir Sabit disk (HDD) aldınızssa Hızlı format ile sistem kurulumu yapmanız zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. Gel gelelim sabit diskinizde BAD sektör olduğundan şüpheleniyorsanız yada kullancığınız USB bellekte takılmalar veri kayıpları meydana geliyorsa bu durumda hızlı format yerine Tam (Full) veya yavaş format denilen format türü tercih edilmelidir.

NOT: Aşağıdaki işlemlerden sonra bütün verileriniz silinecektir bu nedenledirki bu işlemleri uygulayacağınız diskteki verileri yedekleyiniz.

Sabit Diske (HDD) Yavaş (Tam) yada Full format nasıl atılır

Normal windows kurulumunda "Ne tür bir yükleme yapmak istiyorsunuz" ekranında Özel Yalnızca Windowsu yükle (Gelişmiş) kısmını seçerseniz karşınıza gelecek olan aşağıdaki ekranda yeralan "Biçimlendir" kısmı ile atılan format hızlı formattır.

Hızlı Format

Peki ama format sırasında yavaş yani full formatı nasıl kullanacaksınız. ?

1. Windows kurulum medyasından boot edin ve kurulum ekranı geldiğinizde Shift + F10 tuşlarına basın.

kurulumekranında Shift + f10 tuşlarına basıyoruz

2. Komut istemi dediğimiz CMD açılacaktır. Sırası ile aşağıdaki komutları verip enter tuşuna basınız.

diskpart
list disk

İkinci komut ile diskleriniz listelenecektir. Disk 1 benim Full format atacağım disktir. Diskin boyutu genellikle seçim konusunda yardımcı olacaktır.

Diskpart ile RAW tamiri

3. Sırası ile aşağıdaki komutları verin (Sizde disk 1 değilde farklı bir disk olabilir bu kısmına dikkat edin)

select disk 1
clean
create partition primary
format FS=NTFS

Böylece yavaş format işlemi başlayacak ve Diskteki tüm veriler silindikten sonra BAD sektör taraması yapılacaktır. Diskin büyüklüğüne göre Tam format (Yavaş veya full) 2-3 saat dahi sürebilir. Format sırasında elektriklerin kesilmemesi gerekir. Tamamlandığında exit komutları ile Komut isteminden çıkılıp Windows kurulumuna devam edebilirsiniz.

Harici HDD veya Flash belleğe (USB veya Parmak bellek) Yavaş Format

Windowsta USB portalarına takılan herhangi bir medyayı formatlarkende varsayılan olarak Hızlı format biçimi kullanılır eğer USB belleği veya Harici HDD yi Tam format şeklinde formatlayacaksanız. ilgili belleğe/HDD ye sağ tıklayın ve açılan menüden biçimlendir kısmını seçin ve ardından "Hızlı Biçimlendir" kısmındaki tiki kaldırın.

Harici diske Tam format

Dip kısımdaki "Başlat" butonuna tıkladığınızda Full format işlemi başlayacaktır. Eğer Disk yönetimi üzerinden parmak bellek veya harici HDD ye format atacaksanız bu durumda Yeni basit birim sihirbazında Bölümü biçimlendir kısmındayken Hızlı biçimlendir kısmındaki tiki kaldırmanız gerekmektedir.

Hızlı biçimlendir

Ardından ileri deyip yönergeleri takip edin. Fiziksel olmayan BAD sektörler full format ile düzeltilmektedir. Öncesinde ve sonrasında Chrystal Disk Info gibi bir yazılımla yapacağınız taramalarda bunu açıkça görebilirsiniz.

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada

- Usb Bellek RAW formatına dönüştü erişilemiyor Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- DISM komutları ile hızlı Windows kurulumu Burada

- UEFI bioslu Windows 10 veya 8 i silip Windows 7 kuralım Burada

- Freedos yüklü Bilgisayara Windows yükleyelim Burada

- Windows işletim sistemlerini tamir edelim Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada

- Windows çalışırken diskimizi bölümlere ayıralım Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha