İkon dll seti nasıl oluşturulur ve kullanılır


İkon dll seti nasıl oluşturulur ve kullanılır
Windows işletim sisteminde bir dosya , klasör veya kısayolun ikonunu değiştirmek istediğinizde ilk yaptığınız şey sağ tıklayıp özellikler demektir. Bu bir programsa hemen Kısayol sekmesi altında "Simge değiştir"

butonuna tıklayıp yeni bir ikon seçimi yaparak yazılım ikonunu kendi beğendiğiniz bir tanesi ile değiştirebilirsiz. Eğer bu bir klasör ise bu durumda özellikler dedikten sonra , özelleştir sekmesine geçiş yapıp "Simge değiştir" butonunu kullanmanız gerekecektir bunu yaptığınızda ikonların Shell32.DLL dosyasından seçildiğini farkedersiniz.

shell32.dll

Peki kendimiz içerisinde ikonların yeraldığı bir .dll dosyası oluşturabilirmiyiz derseniz evet bu mümkündür hemde birkaç tıkla bunu gerçekleştirebiliriz, aşağıdaki makalemizde bunun nasılını açıklamaya çalışacağım.

Kendimize özel ikon.dll seti oluşturalım

1. Önce ikon seti oluşturulacak resimler belirlenir burada önemli olan husus ikonun çevresinin şeffaf olmasıdır ki bunu da ancak .png uzantılı resimler sağlayabilir. Bu resimleri tek tek .ICO formatına dönüştürmemiz gerekecektir bu iş için tercih ettiğim yazılım "Quick Any2Ico" uygulamasıdır , portable ve ücretsiz olduğunu hatırlatmak isterim. Yazılımı Buradaki Linkten edinebilirsiniz.

2. Uygulamayı anasayfasından indrip zipten çıkartın ve çalıştırın ardından Browse butonu ile ikon yapacağınız resmi seçin ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi tüm pixel boşluklarını işaretleyin ikonun kaydedileceği yeri belirledikten sonra "Convert it" butonuna tıklayın. aynı işlemler beğendiğiniz png resimleri ikona çevirin ve bir klasör içerisinde toplayın

quickany2ico arayüzü

3. Ben "WinIconSet" klasörü içerisinde beğendiğim ikonları topladım. Sırada GreenFish Icon Editor yazılımı ile bu ikonları içeren bir dll oluşturmak var. Sayfa sonundaki linkten yazılımı edinin (Tercihen Portablesini kullanın) ve yazılımı çalıştırın. Karşınıza gelecek olan arayüzde önce dili Türkçeye çevirin bunun için Settings - Language - Türk bayrağını seçin Arayüz anında Türkçe olacaktır.

a) Dosya - yeni kütüphane kısmına tıklayın

Greenfish icon yeni kütüphane

b) Yeni açılacak sayfada Kaynak ekleme butonuna (+ ikonu) tıklayıp açılan pencereden oluşturduğunuz ikonların hepsini seçin (Ctrl + A) son olarak Aç butonu ile ikonların hepsini yazılım arayüzüne alın.

Greenfish ikon ekle

c) Üst menüden Dosya - farklı kaydet kısmını seçelim ve Kayıt türünü - Tüm dosyalar yaptıktan sonra bir isim verelim ve uzantısını .dll yapalım

Greenfish icon ile dll yapmak

Kaydet butonuna tıklayalım ve ICL biçimini 32 bit olarak seçtikten sonra Tamam butonuna tıklayalım ve masaüstümüzde "WindowsIcon.dll" dosyamız oluştu.

ICL biçimi

Gelelim bu yeni oluşan dll dosyası yardımı ile herhangi bir dosya veya klasörün ikonunu nasıl değiştirebileceğimize. Masaüstümde Sordum isminde bir klasör oluşturdum ve sağ tıklayıp Özellikler dedim ardından Özelleştir - Simge değiştir - Gözat kısmından masaüstünde yeni oluşturduğum WindowsIcon.dll dosyasını seçtim ve içerisinden beğendiğim bir ikonu Sordum klasör ikonu yaptım

Klasör simgesi nasıl değiştirilir

Sizlerde aynı yöntemle kendi ikonlarınızın yeraldığı .dll dosyaları oluşturabilirsiniz.

Bu makale TRWE_2012 tarafından Oluşturulmuştur.

- Windows 10 ikon önbelleğini arttıralım Burada

- Bir Programın ikonunu değiştirmek Burada

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada

- Quick Any2Ico (Resimleri kolayca ikon yapın) Burada

- Bir yazılım ikonunu kolayca alalım Burada

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha