Google drive ı yeni bir dizin olarak ekleyelim


Google drive ı dizin olarak ekleyelim
Google drive ı sürekli olarak kullanıyorsanız muhtemelen bilgisayarınıza Google drive uygulamasını indirip kurmuşsunuzdur , buraya erişim saatin yanındaki ikonundan , masaüstündeki ikonunda... yapılabilir


peki ya Google Drive ı direkt C, D gibi bir dizin olarak kullanmak istersek ne yapmalıyız ? işte bu yazımızda nasılını açıklamaya çalışacağız

1. Google drive uygulamasını indirip kurmayanlar için kısa bir açıklama yapalım Buradaki linkte tıkladıktan sonra açılan sayfada Drive ı indir butonuna tıkladığımızda aşağı açılır menüden PC yi seçelim ve indirme işlemi tamamlanınca uygulamaya çift tıklayıp kuralım Eğer kurulum sırasında bir değişiklik yapmadıysanız googledrive a aşağıdaki yoldan erişebilirsiniz

%USERPROFILE%\Google Drive

Elbette masaüstündeki ikonundan da google drive klasörüne erişebiliriz , Google drive uygulamasını kurmak onu dizin olarak kullanmanın ilk adımıydı gelelim ikincisine.

2. Visual Subst isimli oldukça küçük boyutlu bir uygulama yardımı ile Google Drive ı dizin olarak tanıtacağız Buradaki linkten indirip yazılmı çalıştıralım zaten portable bir uygulamadır karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

visual subst ile google drive ekleme

Aşağı açılır menüden bir dizin harfi seçelim (1) ve sonrasında hemen yanındaki boşluğa Google drive ın yolunu yapıştıralım (2) sonrasında "Apply virtual drives on windows startup" kısmına tik koyalım (3) , son işlem olarak ise sol tafaftaki yeşil artı butonuna basalım (4) böylece yeni eklediğimiz Googşe drive yazılım arayüzünde belirecektir.

google drive dizin olarak eklendi

Google drive klasörü bir bilgisyarımıza bir dizin olarak eklenmiş oldu , dizinlerim arasında yeralıp almadığını ve erişilebilir olup olmadığını kontrol etmek için Dosya Gezgini'ni açalım ve atadığımız harfle sürücüyü kontrol edelim. Ben sürücü harfini "T" olarak atadım ve şu an Dosya Gezgini'nden erişebiliyorum (Aşağıdaki resim)

Google drive dizini

Elbette google drive dizin olarak eklendiğinde ismi yerel disk (T) olarak görünüyordu ben sağ tıklayıp değiştirdim , böylece Google drive daha pratik şekilde kullanılabilecektir. Eğer daha sonra bunu kaldırmak istersek yazılım arayüzünde son resimdeki "Virtual Drive" ın üzerine fare ile tıklayıp seçtikten sonra sol dipteki çarpı butonuna tıklayalım ve Google Drive dizin olmaktan çıksın.


22 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for arda
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ömer
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Necati
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Mehmet
  9. Avatar for Mehmet
  10. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha