USB yığın depolama aygıtı kullanılıyor sorunu


Donanımı güvenli kaldır hatası ve çözümü
Günümüzde USB aygıtları okadar yaygınlaştı ki sanırım bir parmak belleği olmayan yoktur , hatta iş o hale geldiki bir harici HDD yanında 4-5 tane Parmak bellek (Flash bellek) kullanılır oldu işte sürekli olarak


Bilgisayarımıza takıp veri aktardığımız bu depolama aygıtlarını bazen "Donanımı Güvenle Kaldır" deyip çıkartamayabiliyoruz ve çıkan uyarı yazısında genellikle kullanımda olduklarına dair birşeyler yazıyor , eminimki bu uyarıyı hiç almadım diyeniniz yoktur hatta bazen bu iş öylesi bir hal alıyorki depolama aygıtımızı hiçbir zaman donanımı güvenli kaldır diyerek çıkartamaz hale geliyoruz , bu yazımızda böylesi durumlarda denenebilecek bazı yöntemler üzerinde duracağız.

Usb depolama Aygıtı kullanılıyor

Herkese göre değişen sebepler

Ne yazıkki kesin olarak şundandır demek güç , eğer Microsoft forumlarını ve aynı sorunu olanların internette yadıklarına göz gezdirirseniz şunu farkedeceksiniz birinde işe yarayan bir çözüm diğerinde işe yaramıyor bunun sebebi buna yolaçan şeyin değişkenliği bazen Windows explorer , bazen bir tarayıcı eklentisi , Medya playerin bir servisi , indexleme mekanizması... ve bunun gibi birçok etken bu soruna sebep olabiliyor. Peki sebepleri çok farklı olabilen bu sorunun Bizdeki kaynağını nasıl tespit edeceğiz ?

Bizde neyin bu soruna yolaçtığını bulalım

Sebepleri değişken olan birşey için olası öneriler sıralamak yerine en mantıklısı neyin/lerin buna sebep olduğunu bulmaktır.Harici HDD veya Parmak belleğimiz takılı iken güvenli kaldırı kullanıp çıkarmak istediğimizi ama ilk resimdeki hata iletisini aldığımızı varsayıyorum amacımız bu hataya neyin sebep olduğunu bulmak:

1. Bunun için Sysinternals a ait Process exploerer isimli bir yazılım kullanacağız Buradaki linkten yazılımı indirelim ve zipten çıkartıp çalıştıralım.

process explorer dürbün

2. yazılımın üst menüsünde bulunan Dürbün işaretine tıklayalım (resimde kırmızı ile işaretli) ve Parmak bellek veya Harici HDD imizin Harfi ne ise sonuna iki nokta ilave etmek koşulu ile arama boşluğuna yazıp search butonuna basalım.

kullanimda demesinin sebebi

Neden güvenli kaldır dediğimde hata verdiğini net bir biçimde gösteriyor , Deneme maksatlı Parmak belleğin içinde bir txt dosyası oluşturmuş ve onu açık bırakmıştım , sizde burada mesela Explorer.exe veya başka şeyler de yazabilir lakin bilinki her ne yazıyorsa Donanımı güvenli kaldırın hata vermesinin sebebi odur. Peki Notepad.exe açıkken hangi işlemler buna bağlı görmek istiyorsak şunu yapabiliriz : aşağıdaki resimde 1 numara ile gösterilen Notepad.exe nin üzerine tıkladığımızda 2 Numara ile gösterilen yerde bağlantılı işlemler sıralanacaktır (Muhtemelen bunlardan biri takılmaya sebep oluyordur) 3 Numara ile gösterilen yerde F: harfinin (Ki Harici HDD imizin harfi) üzerine sağ tıklayıp "Close Handle" diyebiliriz

Process explorer handle

Açık olan txt dosyasını kapatıp birdaha deniyorum ve Bingo busefer donanımı güvenli kaldır olması gerektiği gibi çalışıyor

Donanımı kaldırmak güvenli

Çözüm Önerileri

Üstteki yöntemde sorunun kaynağını tespit etmeye çalıştık ve çözümde bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik olacaktır
1. Eğer sizde varsayalım buna windows explorer sebep oluyorsa yeniden başlatmak bir çözüm olabilir Burada

2. Buna bir servis sebep oluyorsa çalıştıra services.msc yazıp bu servisi bulup durdurmanız gerekir.

3. bir vakada Harici HDD içerisindeki gizli çöp kutusunu silmek sorunu halletmişti,

4. Eğer Windows USb depolama aygıtını Ready Boost için kullanmaya çalışıyorsa buda sürekli kullanıma sebep olacaktır, USb depolama aygıtını/Harici HDD i sağ tıklatıp Özellikler diyelim ve ReadyBoost tabına geçip Bu aygıtı kullanma kısmının işaretli olduğundan emin olalım

ReadyBoost Kullanma

5. Eğer $RmMetadata\$TxfLogContainer..... gibi bir sebeple kapanmıyorsa (Aşağıdaki resim)

TxfLogContainer

Yapmanız gereken tek şey Harici HDD veya parmak belleğiniz takılı iken windows gezgininden simgesini bulmaz ve sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra "Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver" kısmındaki tiki kaldırmak ve Uygula - Tamam demektir işlemin bitmesi Büyüklüğe bağlı olarak 5-10 dk sürebilir. fakat sonrasında Güvenli kaldır dendiğinde kullanımda uyarısı vermeyecektir.

indexlemesin

kısaca buna her ne sebep oluyorsa durdurmadığınız sürece bu hata iletisi çıkmaya devam edecek ve güvenli kaldır yapamayacaksınız.

- USB aygıtı kullanılıyor sorununa kesin çözüm Burada


20 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for EFE
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for esatiz
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Ayhan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Tuna

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha