ISO dosyasından Windows sürümünü öğrenin


ISO dosyasından Windows sürümünü öğren
Çoğu zaman internette biryerlerden Beta sürümü , Önizleme sürümü ...olan Windows ISO dosyaları indiriyoruz ardından rufus ile Flash belleğe yazdırıyoruz bu belleği Bilgisayara takıp sistemi başlatıyoruz

ve kurulum ekranına geldiğimizde bazen sürprizler ile karşılaşabiliyoruz. Mesela Geçenlerde internetten bir Windows 11 ISO su buldum , normalde internetten ISO oluşturan bir web sayfası var onu kulanırım lakin o sıralarda Microsoftun engeline takılmış çalışmıyor neyse indirip deneyeyim dedim bendeki lisanslı sürüm Home Single language , kurulum ekranına geldiğimde birde ne göreyim Single language hariç diğer bütün sürümler mevcut , halbuki indirdiğim yer bunu belirtmiş olsa bunca zahmete ve vakit kaybına uğramayacaktım. işte bu tarz ISO dosyalarını yüklemeden içindeki Windows sürümünü bilebilsek işimiz çok daha kolaylaşacaktır.

Eğer Edindiğiniz ISO dosyası Windowsun hangi sürümlerini içeriyor diye öğrenmek istiyorsanız bunu Komut isteminden vereceğiniz bir komutla gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki anlatımda ISO dosyasının içinde hangi sürümler var nasıl öğrenilir sorusuna cevap arayacağız.

ISO Dosyasının içerisinde hangi Windows sürümleri var

Eğer Windows 7 sonrası bir sürüm kullanıyorsanız bir ISO dosyasını sağ tılkayıp bağla diyerek veya üzerine çift tıklayıp dosyayı Bağlayabilirsiniz (Mount Etmek) , Windows 7 veya düşük bir sürümde ise bir sanal sürücüye ihtiyacınız olacaktır.

1. ISO dosyasını sağ tıklayıp bağla deyin veya direkt olarak çift tıklayın ve Mount olmasını sağlayın

ISO dosyasını bağla

2. Ardından Dosya gezgininde hangi Harfi aldığına bakalım mesela bendeki ISO dosyası F harfini aldı

ISO sürücü harfi

3. Sırada ISO dosyasının içerisinde yeralan sürümleri öğrenmeye geldi, bunun için Eğer bağladığınız ISO dosyasının Sources klasörünün içerisinde Install.wim dosyası varsa ilk komut ile sonuç alabilirsiniz eğer aynı yerde Install.esd dosyası bulunuyorsa bu durumda ikinci komutu kullanmanız gerekecektir.

ISO içinde Install.wim

Komuttaki F yerine sizdeki ISO yu bağladığınızda aldığı harf gelecektir.

Dism /Get-WimInfo /WimFile:F:\sources\install.wim
Dism /Get-WimInfo /WimFile:F:\sources\install.esd

Bunun için Komut istemi dediğimiz Cmd yi yönetici yetkilerinde çalıştıralım üsttekilerden uygun olan komutu verelim karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

ISO dosyası içerisinde bulunana sürümler

Görüldüğü üzere ISO dosyasının içerisinde yeralan bütün sürümleri bize listeledi. Resimde uzamasın diye vermedim ama Index:7 - Home single languge sürümüdür, bunun hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki ilk komutu kullanabiliriz. Sizlerde üstte verilen komut ile elde ettiğiniz sürümlerden hangisi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyosanız o index numarasını kullanın.

Dism /Get-WimInfo /WimFile:F:\sources\install.wim /Index:7
Dism /Get-WimInfo /WimFile:F:\sources\install.esd /Index:7

Bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

ISO sürüm ayrıntıları

Eğer İşlemleri Windows 7 üzerinde yapacaksanız bu durumda sanal sürücü yazılımı olarak Portable WinCDEmu uygulamasını kullanarak ISO dosyanızı bağlamanız  (Mount etmeniz) ve sonrasında üstte verilen komutları uygulamanız gerekmektedir Burada

- Win toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edelim Burada

- Windows ISO dosyasından sadece tek bir sürümü alalım Burada

- Windows 10 ISO sunu Flash (Parmak) belleğe yazdıralım Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- Windows 10 u sıfırlayalım Burada

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- Oturum açamadığımız Windows 10 u Onaralım Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada

- Windows 10 a Yükselttikten aylar sonra eski sisteme dönme Burada

- Kurtarma ortamı bulunamadı hatası Burada

10 Ağustos 2014 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha