Microsoft Edge nasıl kaldırılır


Microsoft EDGE nasıl kaldırılır
Microsoft EDGE yi nasıl bloklarız başlıklı yazımız ve bu işi için verdiğimiz küçük programdan sonra aldığımız Emaillerden bazılarında EDGE yi nasıl tamamen kaldırırız diye soruluyordu , belki sistemden

tamamen kazımak mümkün değil fakat EDGE yi kaldırmanın (Uninstall) bir yolu mevcut , elbette bazıları neden EDGE yi kaldırmak isteyelim diye düşünebilir , bunun için çok farklı sebepler olabilir , mesela  sürekli geri planda çalışıp sistem kaynaklarını tüketip bir ajan gibi davranması olabilir. Microsoft, tarayıcının kendisi, Bing ve Windows donanımı aracılığıyla kullanıcıları hakkında çok sayıda veri toplar. Edge, kullanıcıların bazı veri toplama işlemlerini devre dışı bırakmasına olanak tanısada bu son derece kısıtlıdır.

Microsoft EDGE yi Kaldıralım (Uninstall edelim)

Bu iş için oldukça küçük bir bat scriptinden faydalanacağız , farklı yerlerde verilen bu scripti Dave Kirkwood kodlamış , scriptin kullanımı oldukça kolay adımlarına geçecek olursak :

1. Sayfanın sonundan Gerekli dosyayı indirelim ve zipten çıkartalım sonrasında "removeedge.bat" ye sağ tıklayalım ve Yönetici olarak çalıştır diyelim.

Edge Kaldırma aracını yönetici olarak çalıştır

İnen dosyadaki Old klasörü eski edge sürümlerini kaldırmak için kullanılıyordu artık yeni Chromium edge de işe yaramıyor.  install_edge klasörünün içerisindeki kısayollar Microsoft EDGE nin Offline kurulum sayfalarını açmaktadır.

2. İşlem başladığında Ekranda EDGE kaldırma aşamalarını göreceğiz  ve sonucunda "Press any key to continue" diye bir mesaj belirmesi gerekir.

Microsoft EDGE kaldırılıyor ekranı

3. EDGE tarayıcısı sistemden kaldırıldı. Şimdi aşağıdaki  kodu çalıştır penceresinden verip Microsoft EDGE nin açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.

microsoft-edge:

yapabilirsiniz. Peki diyelimki bir süre sonra tekrar Microsoft EDGE tarayıcısını kurmak istediniz bu durumda ne yapacağım derseniz tek yapmanız Microsoft'tan EDGE tarayıcısını ndirip kurmak. Bunun için Buradaki linke tıklayın ve Windows için indir butonuna tıklayın ardından inen MicrosoftEdgeSetup.exe  dosyasına çift tıklayıp kurulumu tamamlayın.

Microsoft Edge yi yeniden kur

Artık Microsoft EDGE yi tekrar kullanabilirsiniz.

- Microsoft EDGE Arka Planda çalışmaya devam ediyor Burada

- Edge ye Google chrome eklentilerini kurun Burada

- Microsoft EDGE de ileri butonu yok Burada

- Microsoft Edge de kenar çubuğu nasıl gizlenir Burada

27 Ocak 2016 Tarihli başlık güncellendi


29 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for suat
  3. Avatar for TRWE_2012
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for cankusa

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha