Email engelleme (Bloklama)


Email bloklama (Engelleme)
İstenmeyen e postalar herkesin belalısıdır , kimi ayrıldığı bir sevgilisi , kimi eski eşi veya anlaşmazlığı olduğu biri , veya spam iletiler tarafından rahatsız edilir bazen bu durum okadar bıktırırki email


değiştirmeye kalkanlar bile olabilmektedir Oysa hemen hemen tüm email sağlayıcıları bu tür durumlara karşı tedbirler sunmuşlurdar tek yapmamız gereken birkaç seçeneğe tıklayıp bu rahatsızlık veren emailleri bloklamaktır bu yazımızda en çok kullanılan emaillerden Hotmail , Gmail ve Yahoo mailde istenmeyen emaillerin nasıl bloklanacağını resimli şekilde açıklamaya çalışacağız.

Gmailde Email bloklama

En çok kullanılan email sağlayıcılarından biride Gmaildir , şahsi görüşüm odurki yahoo ve Hotmail den uzak durun , mesela Yahoo el değiştirdikten sonra email yönlendirmeye bile para ister oldu. Hotmail ise arasıra server sorunları yaşıyor. Gmail her ikisinden de çok daha stabil ve kaliteli hizmet sunmaktadır Gmailde bir emaili nasıl bloklarız

1. Gmail hesabımıza giriş yapıyoruz Buradan , gelen kutumuzda yeralan ve istemediğimiz bir Emaile tıklıyoruz , açılan emailde sağ tarafta yeralan Üç noktaya tıklıyoruz.

Gmailde Email Bloklama nerde

2. Aşağıya açılan menüden ... Adlı Göndereni engelle kısmını seçiyoruz.

Gmailde Göndereni engelle

İşlem bukadar , eğer daha ayrıntılı bir engelleme isteniyorsa "Bunun gibi iletilere filtre uygula" kısmından filtre oluşturulabilir ,  konunun ayrıntıları ve engellemeyi kaldırma konusunda Bakınız 

Gmailde bir kişinin engelini kaldırmak için ; Gelen kutusundayken sağ tarafta bulunan Ayarlar dişli çarkına tıklayıp aşağı açılan menüden Tüm ayarları Görüntüleyin kısmına tıklayın. üst sekmelerden birinde yeralan Filtreler ve Engellenen adresler kısmını seçin, Kaydırma çubuğunu aşağılara doğru kaydırıp engellemesini kaldırmak istediğiniz Emailin sağ tarafında yeralan engellemeyi kaldırın linkine tıklayın

Outlook (Hotmail , Livemail veya Skype) ta Email bloklama

Gördüğünüz gibi başlığa ne yazacağımı şaşırdım , Microsoft en son olarak Outlook isminde karar kılmıştı umarım birdaha değiştirmez. Outlook ta Email nasıl Bloklanır (Engellenir)

1. Öncelikle Outlook (livemail) e giriş yapmamız gerekir bunun için Buradaki linke tıklıyoruz ve login ekranı karşımıza geliyor , kullanıcı adımızı ve şifremizi yazıp giriş yapalım ardından sırası ile aşağıdaki adımları uygulayalım.

1. Gelen Kutusu kısmına tıklayalım , Size gelen emaillerden istemediklerinizi açmadan engelleyebileceğiniz gibi açıp okuduktan sonra da engelleyebilirsiniz. Eğer açmadan engelleyecekeseniz gelen emailin üzerine sağ tıklayın ve Güvenlik seçeneklerinden Göndereni Engelle kısmını seçin.

Outlookta göndereni engelle

2. Eğer Emaili açtıktan sonra göndereni engellemek istiyorsanız Sağ köşedeki Üç noktaya (Diğer Eylemler) tıklayın ve aşağı açılan menüden Güvenlik Seçenekleri -  Göndereni Engelle kısmını seçin.

Outlookta email nasıl bloklanır

Outlook Emailde Kişi engeli nasıl kaldırılır

1. Sağ üst köşedeki Dişli çark ikonuna tıklayın ve ardından aşağı açılan menüden Tüm outlook ayarlarını görüntüle kısmını seçin.

Tüm Outlook ayarları

2. Ardından gereksiz E-Posta kısmına tıklayın , burada yeralan ve engellemesini kaldırmak istediğiniz bir emailin sağ tarafındaki kaldır ikonuna (3) tıklayıp sil deyin ve ardından kaydet butonuna tıklayın.

Outlookta kişi engeli kaldır

Yahoo da Email bloklama (Göndereni Engelle)

1. Öncelikle Yahoo emailinize giriş yapaım Buradan ve Gelen kutunuzdaki herhangi bir Emailin önündeki kutucuğa tik koyalım ve ilgili Emaili sağ tıklayıp Gönderenleri engelle diyelim.

Yahoo da göndereni engelle

2. Karşımıza gelen ekranda yeralan seçeneklere gözatıp Tamam butonuna tıklayalım

Yahoo da göndereni engelle seçeneği

Yahoo Da Engellenen bir emailin engelini kaldırın

1. Gelen kutunuzdayken sağ üst kısımdaki Ayarlar dişli çarkına tıklayıp aşağı açılan menüde yeralan Daha fazla ayar kısmını seçin.

Yahoo daha fazla ayar

2. Güvenlik ve gizlilik kısmına tıklayın , yasağını kaldırmak istediğiniz emailin sağındaki Sil ikonuna tıklayın.

Yahoo mailde email engelini kaldır

Görüldüğü gibi Email bloklamak veya yasaklamak yöntemi ile rahatsız edici emaillerden kurtulabilirsiniz ilaveten bu konuda filtreler'de kullanılabilir.

26 Mart 2016 Tarihli başlık güncellendi


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Youaremycure
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hakan
  5. Avatar for Baran

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha