Laptoplara ikinci HDD nasıl takılır


laptopa ikinci hdd nasıl takılır
Laptoplar hernekadar işlemci ve ekran kartı olarak normal masaüstü bilgisyarlardan kat kat güçsüz olsalarda sık seyahat edenlerin veya Öğrencilerin vazgeçilmezi çünkü diyelimki Autocad isimli bir çizim programı

öğrenmeniz gerekiyor ve derslerine gidiyorsunuz bu durumda bir laptopunuzun olması sınıfa götürebilme açısından bir gereklilik halini alıyor , hatta evin içerisinde bile yattığınız yerden laptpoun kulanım rahatlığı var , gel gelelim Masaüstü bilgisayarlar gibi İkinci bir HDD veya SSD takma şansımız yoktu (geçmiş zaman) oysa birkaç yıldır geliştirilen bir aparatın kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır , nedir bu aparat derseniz kısaca açıklayayım ;

CD/DVD Rom yerine HDD aparatı

optibayhd

Bilindiği üzere Lapotlarda mutlaka birer CD/DVD Rom aparatı bulunur oysa Teknolojik gelişmelerle birlikte Flash (parmak) belleklerin birim maliyetleri gittikçe düştüğü için artık Cd veya DVD ler hemen hemen kullanılmaz hale geldiler , format mı atacağız Flash belleğe yazdırıp atıyoruz , veri mi yedekleyeceğiz harici HDD imizi kullanıyoruz , Hatırlarsanız bir ara moda olan Netbook lar vardı bunlarda CD/DVD rom bulunmazdı ve tüm işlemler parmak belleklerle yapılırdı buda gösterdiki DCD /DVD rom ların kullanımı yavaş yavaş ortadan kalkıyor , Peki Elinizdeki Laptopun HDD kapasitesi yetersiz kalıp değiştirmeyi düşündünüzmü ? oysaki değiştirmenize bile gerek yok çıkartın CD/DVD Rom sürücünüzü yerine Bütçenize göre yeni bir HDD veya SDD takın , farklı markalarda ( OptiBayHD, Assmann Digitus...) veya markasız olarak bulunabilen bu tarz aparatları mutlaka aklımızın bir köşesinde bulundurmamız gerekmektedir.

Laptop CD/DVD rom için HDD yuvası

Avantajları

1. Takılması kolaydır , sadece CD/DVD Rom un sökülüp çıkartılması ve yerine Bu kızağın takılması yeterlidir
2. Hem normal HDD hemde SDD ler için uygundur
3. sonradan tekrar CD/DVD Rom u takma şansınız vardır (Muhtemelen hiçkimse değiştirmez)
4. Böylece hem Mevcut HDD hemde bu ikincil olan rahatlıkla kullanılabilir buda mevcut takılı HDD in kapasite yetersizliği sebebi ile ıskartaya çıkmasını önlemektedir.
5. İster Normal bir Laptopunuz isterse Macbook unuz olsun farketmez aparat her ikisinde de rahatlıkla kullanılır yeterki boyutları uygun olanını alın

Nasıl Kullanılır

9,5 mm veya 12,7 mm yüksekliği olanları mevcuttur Normal laptopu olanlar için 12,7 mm uygun olacaktır , diğerine yuva biraz bol gelebilir ama yinede mevcut CD/DVD Rom unuzu söküp ona göre yüksekliğini ölçerek  belirleyebilirsiniz. farklı türleri mevcuttur mesela :
- Giriş SATA, Çıkış IDE Harici Disk Kutusu
- Giriş SATA, Çıkış SATA Harici Disk Kutusu

Türkiyede bulunur fiyatı marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir 30 TL - 70 TL veya daha fazla fiyatlara bulmak mümkündür .

1. Kutusundan çıkartılıp içerisine 2,5 luk SSD veya Normal HDD takılır

OptiBayHD 9,5mm

2. Vidaları takıldıktan sonra Laptoptan çıkartılan CD/DVD Rom yerine takılır. (Disk yönetiminden diski atamak gerekebilir)

Peki Bu Aparatı Bulmak için internette nasıl aratacağım diyorsanız işte bazı arama ipuçları : Assmann Digitus SSD/HDD Takmak için Yuva , OptiBayHD caddy , SSD KIZAK DVD TO HDD , DVD yerine HDD Kızak ... Türkiyede internet üzerinde satın alabilirsiniz (Link paylaşımı yapmıyorum) Mağazadan satın almak istiyorsanız ve İstanbulda Oturuyorsanız kadıköy yazıcıoğlu iş hanından temin edebilirsiniz.


5 Yorum Var
  1. Avatar for mtiske
  2. Avatar for harun
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for harun
  5. Avatar for Erhan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha