SSD ye yazılan toplam veri nasıl bulunur


SSD ye yazılan toplam veri nasıl bulunur
SSD üreticileri Disklerine belirli bir yazma garantisi verirler , bunu yaparkende disk kapasitesini gözönüne alırlar , genellikle disk boyutu arttıkça üzerine yazılan veri artacağı için , toplam yazılan

garantili veri boyutu GB cinsinden yüksek tutulur , mesela 256 Gb bir SSD ye verilen yazma garantisi 100-200 bin Gb ise 500 GB bir SSD için bu rakam 300 bin Gb civarıdır, elbette marka ve modeline göre bu durum değişmektedir.Peki ama SSD ye yazılan toplam veri miktarını hangi değerlere bakarak gözlemleyeceğiz. Daha önceki makalelerimizin birinde bu konuda bize S.M.A.R.T (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology) nin yardımcı olduğunu ve bu teknoloji sayesinde SSD lerin her yazılan veri tutarını kaydettiğini yazmıştık, igili makaleyi sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

Total LBAs Written (Logical block addressing) ne demektir

CHS (Cylinder-Head-Sector) : Sabit diskin ayrı depolama bölgeleri geleneksel olarak CHS işlemi (Silindir, Kafa, Sektör) olarak bilinen bir şemaya göre numaralandırılır: İz olarak da adlandırılan silindirler, ayrı ayrı diskler üzerinde içten dışa doğru numaralandırılmış eşmerkezli dairelerdir. Plakaların ayrı ayrı sayıları, kafa sayıları ile birbiri ardına tanımlanır. Sonuçta, sektörler silindirlerin sınıflandırması - geleneksel olarak "kek parçaları" şeklindedir, böylece dışa doğru veri yoğunluğu azalmaya devam eder ve depolama alanını boşa harcar. Her sektörün 512 baytlık sabit bir boyutu vardır.

LBA nedir

Bu nedenle, alanı daha ekonomik kullanan yeni sabit diskler için bir süreç geliştirilmiştir: her silindir ayrı ayrı eşit sayıda büyük sektöre bölünmüştür. Tüm disklerin sektörleri ardışık olarak numaralandırılmıştır. Bu işleme LBA (Mantıksal Blok Adresleme) denir.

SSD Diske yazılan toplam veri (Total LBAs Written)

Birçok farklı yazılım S.M.A.R.T bilgilerinin "Total LBAs Written" kısmını yani Diske yazılan toplam veri büyüklüğünü okuyup bize sunabilir, mesela aşağıda Nirsof un "DiskSmartView" portable uygulamasının çıktısını görüyorsunuz.

DiskSmartView total lbas written

bize verdiği rakam 1.908.939.239 bunu anlamlı bir veriye çevirmek için yani Terabyte (TB), Gigabyte (GB) , Megabyte (MB) ... cinsinden bulmak için birkaç matematiksel işlemden geçirmemiz gerekir fakat bu işlemlerde bize Sector size (Ayırma birim Boyutu) bilgisi gerekecektir.

Sector size (Sektör boyutu) nasıl bulunur

Cmd dediğimiz Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutu uygulayın

fsutil fsinfo ntfsinfo c:

Karşınıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir buradan bize gerekli olan bilgiyi yani Bytes per sector verisini görebiliyoruz "512"

bytes per sector

İlgili bilgiyi bir tıkla bulmak için sayfa sonundaki scriptten de faydalanabilirsiniz. Sıra geldi SSD ye yazılan toplam veriyi GB cinsinden hesaplamaya. Aşağıdaki tabloda hesabın nasıl yapıldığı gösterilmektedir.

SSD ye yazılan toplam veri boyutu

Eğer hazır bir hesaplayıcı kullanmak isterseniz Buradaki araçtan faydalanabilrsiniz. Bu değeri bize veren ücretsiz portable uygulamalar da mevcuttur mesela bunlardan biri CrystalDiskInfo dur . Aşağıdaki resimde Total LBAs Written değeri ve bunun GB a çevrilmiş rakamlarını görmektesiniz.

Total Lbas Written ne demek

Konu SSD sağlığı ve diske yazma olunca dikkatli olmakta fayda var nekadar çok veri yazılırsa Üreticinin verdiği garantili yazma ömrü okadar kısa sürede dolacaktır. Son olarak hatırlatmak istediğim bir konu var ; SSD üreticiniz diyelimki yazma garantisi olarak 300.000 (Üçyüzbin GB) verdi. Siz bu yazma rakamına erişince SSD diskiniz Bozulacak demek değildir , istatistikler SSD nin enaz birkaç sene daha uzun bir süre sorunsuz kullanılabileceğini göstermektedir.

- AHCI nedir Nasıl etkinleştirilir Burada

- Windows 10 da SSD için hangi ayarlar yapılmalıdır Burada

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada

- Firefox SSD ömrünü kısaltıyor Burada

- Diskim SSD mi yoksa Mekanik sabit disk mi Burada

- SuperFetch Hızlı getirme nedir nasıl kapatılır Burada

- Hangi sabit diski (HDD) Almalıyım Burada

- Hazırda bekleti bir tıkla kapatıp açın Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha