Kablosuz ağ kartınız Wi-Fi kaçı destekliyor


Kablosuz ağ kartı Wi-Fi kaç
Bildiğiniz üzere geçen senelerde Wi-Fi Alliance, Wi-Fi sürümlerini yeniden adlandırdı ve kullanıcıların daha kolay hatırlayabilecekleri rakamları kullandı gelelim neden böyle birşeye gerek duyulduğuna


, Orijinal Wi-Fi standardı 802.11 olarak adlandırılmıştı ve hız arttıkça sonundaki harfler değişiyordu mesela ; 802.11a, 802.11b, 802.11g ve 802.11n... gel gelelim kullanıcılar bu rakam ve numara karmaşasında hangisi daha yeni ve hızlıdır anlayamıyorlardı mesela 802.11ac, 802.11n'den daha mı hızlıdır yoksa daha mı yavaştır ? Mevcut Wi-Fi adlandırma sisteminin hiç de kullanıcı dostu olmadığını kabul eden Wi-Fi Alliance, nesiller arasında ayrım yapmayı çok daha kolay hale getirecek yeni bir yaklaşımı duyurmuştu, buna göre : 802.11n - Wi-Fi 4 , 802.11ac - Wi-Fi 5 ve 802.11ax - Wi-Fi 6 isimlerini aldılar.

Wi-Fi numaraları ve anlamları

Bu yeni isimler 2020 yılında yaygınlaştılar ve gelecek yıllarda 802.11ay , 802.11az , 802.11ba ve 802.11bb gibi standartlar gelecek. Peki ama elinizdeki Bilgisayarın ağ kartı hangi Wi-Fi standardını destekliyor nasıl bulabilirsiniz ?

Bir komutla Ağ kartınızın Wi-Fi kaç olduğunu bulun

Bu Konu neden önemlidir derseniz şu şekilde açıklayalım , Diyelimki yeni bir Modem alacaksınız ve elinizde biraz eski bir Laptop var gel gelelim bu laptop 802.11ax standardını (Wi-Fi 6) desteklemiyorsa ve fakat siz en hızlısı diye gider 802.11ax standardında bir Modem alırsanız haliyle bu internet neden istediğim hızda değil diye düşünürsünüz. Bu gibi durumlarda masaüstü kullanıcıları nispeten şanslı , gider yeni bir ağ kartı alır takar ve keyfine bakar fakat laptop kullanıcıları malesef bu konfora sahip değildir. Gelelim Bilgisayarımızın Ağ kartının desteklediği Wi-Fi standardını bulmaya.

1. Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verelim

netsh wlan show drivers

Bu komutu kullandığınızda Kablosuz ağ kartınızın aktif durumda olması gerekmektedir (Yani sağ tıklayıp Devre dışı bırak denmemiş olması gerek)

2. Karşımıza Kablosuz ağ kartımızla ilgili birçok bilgi gelecektir.

Ağ kartınız Wi-fi kaçı destekliyor

Verilen bilgiler arasında sürücü tarihi ve sürümü bile yeralır , bizi ilgilendiren kısım ise Desteklenen radyo türleri (Radio types supported) kısmıdır , burada kablosuz ağ kartımızın desteklediği standartlar yeralmaktadır. mesela bendeki 8 yıllık laptop sadece Wi-Fi 1 , Wi-Fi 3 ve Wi-Fi 4 ü destekliyor. Eğer komutu unuturum veya uygulayamam diye düşünüyorsanız sayfa sonundaki linkten indireceğiniz Wi-Fi standart finder ile bir tıkla kablosuz ağ kartınızın hangi W-Fi standartlarını desteklediğini görebilirsiniz.

wifi standart finder

Yazılım direkt olarak Wi-Fi standartlarından hangisine sahip olduğunuzu listelemektedir.

- Kablosuz ağ standartlarının teorik ve gerçek hızları Burada

- Yeni Wi-Fi standardı 802.11ax nedir Burada

- Windows 10 kablosuz ağı unutsun Burada

- Bir komutla kablosuz ağ sinyal gücünü bulalım Burada

- Windows 10 Kablosuz ağları otomatik değiştirsin Burada

- Laptopun Wlan (kablosuz) düğmesi yok yada çalışmıyor Burada

- Kablosuz ağ güvenlik anahtarı Karakterleri göstermesin Burada

- Güç tasarrufu için internet performansınız düşmesin Burada

- Komut istemi ile kablosuz ağ şifresini görelim Burada

- Windows 10 da Kablosuz ağ güvenlik türünü bulalım Burada

- Kablolu bağlantımızı kablosuz paylaşalım Burada

17 Eylül 2016 Tarihli başlık güncellendi


11 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Legend17
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Legend17
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for legend17
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Faruk
 9. Avatar for zeki
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for zeki

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha