Uygulamalar konum bilgilerimize erişemesin


Uygulamalar konuma erişemesin
Bildiğiniz gibi Android sistemini Google geliştiriyor ve bu nedenlemidir bilinmez sizin her hareketinizi izlemeye bayılıyor , mesela Akıllı telefonlarda KOnum hizmeti diye bir özellik var bu hizmet çalışırken


Pil gücünü resmen sömürür bu sebepledirki sürekli kapalı tutarım gel gelelim Konum kapalı bile olsa Android sistemi bizi adım adım izlemektedir. Mesela Google’ın konum geçmişi ayarını devre dışı bıraksak bile kullandığımız diğer uygulamalar konumumuzu izlemektedir. Eski sürüm Androidlerde uygulamaların konumumuzu izleme özelliğini kapatamıyorduk bu durum Android 6.0'dan (Marshmallow)dan sonra değişti , ve artık her bir uygulamanın konumumuza erişimini kısıtlayabiliyoruz , çeşitli uygulamaları ilk defa yüklerken okumadan ileri ileri diye onaylıyoruz böylece bu uygulamalara konumumuza erişim izni vermiş oluyoruz çoğu durumda bu gereksizdir. Herhangi bir uygulamanın konumumuza erişmesini engellemek istiyorsak aşağıdaki adımları takip etmeliyiz.

Androidte Uygulamaların konum bilgilerimize erişmesini engelleyelim

Aşağıdaki anlatım Android 8.1 Oreo sürümüne göre yapılmıştır sizdeki sürümdede benzer olabilir.
1. Cep telefonu ekranımızda ayarlar ikonuna tıklayalım ardından Uygulamalar kısmını seçelim

Android ayarlar uygulamalar

2. Açılan ekranda Uygulama izinleri kısmını seçelim ve ardından da konum kısmına tıklayalım

Uygulamaların konum erişimi

3. Açılan uygulama listesinde konum erişim izni olan uygulamaları tek tek görebileceğiz bu listede dikkat çeken kısım Google ye ait hemen hemen tüm uygulamaların konum erişim izni olmasıdır. halbuki biz konumumuzu kapattığımızı düşünüyorduk. Uygulamaların konum erişim izinlerini tek tek iptal ettim.

Uygulamaların konum erişimini kapatalım

Üstte görüldüğü üzere hazır ayarlar ekranında yeralan konum erişimini kapatsak dahi uygulamaların birçoğu konum bilgimizi takip etmektedirler , normal konum erişiminizi kapatmak için ekranın üst kısmında yeralan hızlı ayarlar menüsünü aşağıya doğru kaydıralım ve Konum özelliği açıksa üzerine tıklayıp kapalı hale getirelim

Kolay erişim menüsünde konum

Elbetteki bazı uygulamalar aynen bilgisayarlarda olduğu gibi Ip adresimizi iletmeye devam edebilir fakat bu durum konumumuzu bulmayı zorlaştıracaktır, Bununda önüne geçmek için VPN kullanılabilir fakat sıradışı durumlar hariç cep telefonlarında VPn kullanılmasını gereksiz buluyorum , özel durumlar içinde evdeki bilgisayarınızı çok daha güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

- Gmail Mobil görünümde oturum nasıl kapatılır Burada

- Telefonumuz Mobil verideyken güncelleme yapmasın Burada

- HERE WeGo En iyi Ücretsiz GPS navigasyon Burada

- Android doğumgünü hatırlatıcı uygulaması Burada

- Telefonda Fotoğraf çekerken resmi tam ortalayalım Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Yeliz Tunç

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha