Sağ tuşta Önceki sürümleri geri yükle olmasın


Sağ tuşta Önceki sürümleri geri yükle olmasın
Windowsta bir dosya veya klasöre sağ tıkladığınızda Önceki sürümlere geri yükle özelliği olduğunu farkedersiniz. Dosya Geçmişi veya Sistem Geri Yükleme Noktalarını kullanarak yedeklediğiniz dosya ve

klasörlerinizin eski sürümlerini kurtarmanıza olanak tanıyan ilgili özellik Dosya geçmişi veya Sistem geri yükleme özelliklerinden biri açıksa faydalıdır halbuki ben her ikisinide kapalı tutuyorum ve boşu boşuna sağ tuşumu işgal ediyor.

Sağ tuşta önceki sürüme geri yükle

Önceki sürümlere geri yükle kısmına tıkladığımda , özellik bende kapalı olduğundan "Kullanılabilecek önceki sürüm yok" uyarı mesajı ile karşılaşıyorum.

Önceki sürümler sekmesi

Microsoftun bana göre en büyük hatalarından biri aktif olmayan özelliklerin girdilerini sağ tuşta varsayılan olarak tutmasıdır, halbuki dosya geçmişini aktif edersem sağ tuşa bu özellik eklense daha pratik olurdu böylece özelliği kullanmayanların sağ tuş menülerinde boşuna yer işgal etmemiş olurdu. Herneyse , Windows 11 ve 10'da Dosya Gezgini'nin içerik menüsünden "Önceki sürümleri geri yükle" seçeneğini gizlemek isterseniz şu adımları takip edin.

Windows 11 veya 10'da "Önceki sürümleri geri yükle" Bağlam Menüsü olmasın

Microsoft bu özelliği sağ tuştan kaldırmak için bir seçenek sunmadığı için Kayıt defteri düzenleyicisini kullanacağız.

1. Çalıştır kutusuna Regedit yazıp Enter tuşuna basın.

2. Ardından aşağıdaki anahtara gidin.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell Extensions

3. Shell Extensions Anahtarı altında "Blocked" isminde yeni bir Alt anahtar oluşturun ardından sağ taraftaki boşlukta Yeni bir dize değeri oluşturup isim olarak aşağıdakini verin

{596AB062-B4D2-4215-9F74-E9109B0A8153}

Üstteki işlemler uygulandıktan sonra Kayıt defteri düzenleyicisi aşağıdaki şekilde görünecektir.

Registryde blocked alt anahtarı

Son işlem olarak Dosya gezginini yeniden başlatabilir , kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapabilir veya Bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Eğer ilerde ilgili özelliği sağ tuşta aktif etmek istiyorsanız Blocked alt anahtarını komple veya içerisindeki {596AB062-B4D2-4215-9F74-E9109B0A8153} isimli alt anahtarı sağ tıklayıp silmeniz gerekir. Eğer tüm işlemleri bir tıkla yapmak isterseniz sayfa sonundaki Vbscripti indirip çalıştırabilirsiniz. Script ilk çalıştırmada sağ tuştaki "Önceki sürümlere geri yükle" girdisini gizler.

sağ tuşta geri yükle olmasın

İkinci kez çalıştırdığınızda ise bu girdiyi varsayılan haline (Görünür hale) getirir.

- Sağ tuşa Duvar kağıdı konumunu aç kısayolu Burada

- Sağ tuş ile Powershell scriptlerini çalıştırın Burada

- Fast Copy yazılımını POrtable olarak sağ tuşunuza ekleyin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mehmet
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hakan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha