Bir tıkla internetinizi kapatın


İnterneti kesme yöntemleri
Günümüzde online olmak yeme içme gibi temel bir ihtiyaç haline geldi , eski kuşaklar eve gidince internetten konuşuruz derdi şimdi internet heryerde,özellikle akıllı telefonlar ile yolda yürürken,internet

yüzünden önümüze bile bakmıyoruz , sosyalleşmek şüphesizki insanın bir ihtiyacı peki ama bunun internet üzerinden yürütülmesi doğrumu ? bu kısmın cevabı sanırım Pedagog ve Psikologlara ait , Bu Online olma sebebi ile Özellikle çocuklar okuldan eve geldiklerinde hemen bilgisayar başına geçmektedirler buda ders çalışmalarını olumsuz etkilemekte ve başarılarını düşürmektedir , şöyle bir senaryo düşünelim çocuğunuzu evde 3-5 saatliğine yalnız bırakmak zorundasınız ve ertesi günü çok önemli bir sınavı var fakat aklı sürekli online oynadığı oyunlarda , bu durumda interneti kapatmak istemezmisiniz ? böylece onun bilgisayar başında online oyunlar oynamayacağından emin olarak gideceğiniz yere gönül rahatlığı ile gidersiniz.

Peki ama böyle bir durumda internet bağlantısını kesmek için nasıl bir yol izlenmeli Kabloyu çıkartsak çocuk onu gene takacaktır , hiç kablo vs. ile uğraşmadan interneti kesmek en akıllıca yol gibi , işte bu yazımızda bunun en kolay yöntemini açıklamaya çalışacağız.

1. Net Disabler-internet kesme yazılımı ile interneti yasaklayın

Net Disabler Portable ve ücretsiz olması sebebi ile Tercih edilen bir yazılımdır. Kulllanımı son derece kolay olan yazılımda tek yapmanız gereken şey Yazılımı Anasayfası üzerinden indirmek ve zipten çıkarttıktan sonra çalıştırmaktır. Karşınıza gelecek arayüzde 4 farklı internet yasaklama yöntemi bulunmaktadır bunlarda birini veya hepsini seçebileceğiniz gibi ortaya karışık bir seçim de yapabilirsiniz.

Net Disabler arayüzü

Fareniz ile seçimi yaptıktan sonra İnterneti Engelle butonunu kullanın, artık o bilgisayar internete bağlanamayacaktır. Yazılım başkası tarafından tekrar kullanılıp internet bağlantısı aktifleştirilmesin diye Şifreleme seçeneği de sunmaktadır, Tavsiyem Menü altındaki şifreleme seçeneğini atlamamanızdır.

2. Ağ bağlantılarına gidip Kablolu veya kablosuz ağ bağlantılarını yasaklayın

Denetim Masası - Ağ ve Internet - Ağ Bağlantıları kısmından veya aşağıdaki kodlardan birini çalıştır penceresine yazıp Enter tuşuna basın.

ncpa.cpl
explorer.exe ::{7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}
shell:::{992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}

Açılan ekranda aktif bağlantınızı seçin , aşağıdaki resimde benim aktif bağlantım Ethernet bağlantısıdır çünkü internete kablo ile bağlanıyorum.

Ağ bağlantıları nasıl devre dışı bırakılır

Aktif bağlantımı sağ tıklıyorum ve "Devre dışı bırak" kısmını seçiyorum böylece kablolarla veya modemle uğraşmadan internet bağlantım kesilmiş oluyor - Bu yöntem Aygıt yöneticisinden İnternet adaptörünü bulup sağ tıkladıktan sonra devre dışı bırak demekle aynı şeydir (Aşağıdaki resim)

İnternet YOK

Üstteki yöntem hem birkaç adımdan oluşması hem pratik olmaması sebebi ile tercih edilmez kaldıki çocuk bunu aktif etmeyi biliyorsa interneti gizlice kullanacaktır , hemen hatırlatalım , Bilgisayara açarız bir çocuk hesabı interneti zamanlarız diyenleri zaten tebrik ederim yapılan araştırmalarda Dünya üzerinde çocuğu için ayrı hesap açıp bilgisayar kullandırtan aile sayısı %3 - %5 bile değilmiş o sebeple çözümümüzü Bütün aile bireylerinin aynı hesabı kullandığı varsayımı üzerinden veriyoruz çünkü gerçeğe en yakın çözüm bu olacaktır.

3. Vbscript yardımı ile ağ bağlantılarını yasaklayın

Bu yöntemde bir Visual basic script kullanacağız , script hem bir önceki yöntemde yaptığımız işlemi otomatik olarak yapacak hemde kullanıcının internet adaptörünü etkinleştireceğini göz önünde bulundurarak ek önlem alacaktır böylece çocuk veya kullanıcı ikinci yöntemdeki ayarı internetini etkinleştirmek için kullansa bile nete bağlanamayacaktır. Sayfa sonudaki linkten gerekli scripti indirelim ve zipten çıkartalım "internet" klasörünün içerisinde iki adet script bulacaksınız :

1. internet_yok.vbe : Tıkladığımızda internetinizi kesecek ve internet bağlantınız kesildi diyen bir uyarı verecektir.

İnterneti kesmek için gerekli script

2. internet_var.vbe : Tıkladığımızda 4 sn kadar beklemeniz gerekir çünkü İnternet bağlantısı açılmakta ve güvenlik önlemi olarak konulan ayarlar kaldırılmaktadır neticede internet bağlantınız aktive edildi uyarısını verecektir.

NOT: Eğer internet_var.vbe scriptine tıkladığınızda internet geri gelmedi ise Scripti birdaha çalıştırın.

İnternet bağlantısını açıp kapatan scripti aşağıdaki linkten indirebilirsiniz

- Net Disabler-internet kesme yazılımı Burada

- Sizden habersiz internete bağlanan yazılımları bulun Burada

- Güç tasarrufu için internet performansınız düşmesin Burada

- Windows 10 da interneti diğer cihazlarla paylaşın Burada

- Android cep telefonumuzun internetini paylaşalım Burada

- İnternet bağlantı sorunlarınızı giderin Burada

- Kaspersky ve internet bağlantı sorunları Burada

- İnternet bağlantısı kesildiğinde program çalıştırın Burada

- Hyper-v ye kurulu sistemde internet yok Burada

- Android telefonda internet bağlantısı kopuyor Burada

10 Aralık 2016 Tarihli başlık güncellendi


19 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hüseyinby
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kemal Atalay
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for eşref cömert
  7. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha