Başlat menüsü ayarlarını varsayılana sıfırlayalım


Başlat menüsü ayarlarını varsayılana sıfırlayalım
Windows 10 başlat menüsü sayesinde Takvim , Posta , Microsoft Edge... gibi birçok windows bileşenine kolaylıkla ulaşabiliriz. daha önceki makalelerimizden birinde başlat menüsü ayarlarını kolayca nasıl

yedekleyebileceğimizi açıklayıp bu konuda bir script paylaşmıştık. yedekleme fonksiyornunun çok daha rahat yapılabilmesi için "Backup start menü layout" isminde birde yazılım geliştirdik kullanımı son derece kolay olan ve kurulumsuz (Portable) olan yazılımı sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz gelelim nasıl kullanılacağına.

Windows 10 başlat menüsü

Backup start menü layout yazılımı ile başlat menüsü ayarlarını yedekleyelim

Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirip zipten çıkartalım ve sistemimize uygun olan sürümü çalıştıralım , karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

backup startup menu layout yazılım arayüzü

Arayüzdeki ikonlardan en soldaki başlat menüsü ayarlarını geri yüklemeye yarıyor , hemen sağındaki ikinci ikon yedek almaya , soldan üçüncü ikon yedeği silmeye yarıyor , onun sağındaki ikon Başlat menüsü ayarlarını sıfırlamaya Onun sağındaki Listeyi yenilemeye ve en sağdaki ise hakkında ikonudur. Disket ikonuna tıkladığımızda arayüze bir yedek belirecektir Bu yedek yazılımın çalıştığı klasör içerisinde "MenuLayouts" isminde bir klasör ve onunda içerisinde günün terihi ve bir seri numarası şeklinde oluşacaktır. dilerseniz Uygulamayı bir parmak bellekten çalıştırıp yedeği emniyete alabilir veya yazılımın aldığı yedeği emniyetli bir yere kopyalayabilirsiniz.

Backup start menü layout yazılımı ile başlat menüsü yedeğini geri yükleyelim

Arayüze dilediğimiz kadar yedek alabiliriz , bu da mesela başlat menüsü üzerinde yapacağımız bir düzenlemenin belirli evrelerinde alacağımız yedeklerle dilediğimiz zaman yine bu noktalara dönebilme avantajı sağlayacaktır.

başlat menüsü ayarları yedeğini geri yükleyelim

Yedeği geri almak için üzerine fare ile tıklayıp seçtikten sonra soldaki ilk ikona tıklamamız veya yedeğin üstüne çift tıklamamazı gerekir. İşlem bukadar başlat menüsüne tıkladığımızda yedeğin alındığı zamana geri döndüğüne şahit olacağız.

Başlat menüsü ayarlarını varsayılana sıfırlayalım

Şöyle bir senaryo düşünelim küçük yeğeniniz veya çocuğunuz ısrar etti diye bilgisayarın başına oturttunuz bir an dalgınlığınıza geldi ve çocuk başlat menüsündeki ayarlarınızın hepsini teker teker sildi , bunu yapması için sağ tıklayıp başlattan kaldır demesi yeterlidir.

Başlat menüsünden bileşen kaldırmak

Netice itibari ile birde bakmışsınız windows 7 benzeri bir başlat menüzün olmuş

Başlat menüsü windows 7 gibi oldu

Eğer üstte anlattığımız yazılımla veya eski anlatılan script ile yedeğiniz varsa sorun yok peki ama ya yedeğiniz yoksa ne olacak ?

Windows 10 da başlat menüsü sıfırlayalım

Başlat menüsünü sıfırlamanın iki yöntemi var ilk ve en kolayı sayfa sonundaki yazılımı indirip Can simidi ikonuna tıklamak , ikincisi ise Sistemi windows 10 ve sizin kullandığınız windows dilini kullanan birine (mesela sizdeki Türkçe windows 10 ise Ondaki Türkçe windows 10 olsun yeterli , Pro veya Home sürümü olması farketmez.) "Backup start menü layout" yazılımını indirip bir yedek almasını ve bu yedeği size yollamasını rica edin ardından bu yedeği "MenuLayouts" içerisine atın ve arayüzdeki yenile ikonuna tıkladığınızda bu yedek arayüzde belirecektir son olarak bu arkadaşınızdan aldığınız yedeği geri yükleyin.

Not: Windows 10 Türkçe ve İngilizce sürümü varsayılan başlat menüsü ayar yedeğini sizler için hazırlayıp kendi serverimize yükledik Buradan indirip kullanabilirsiniz.

Anasayfası
Lisans : Ücretsiz
Yayımcı : Sordum.org
Boyut: 711 – 859 KB (Portable)
Desteklediği işletim sistemleri : Windows 10

- Windows 10 da Başlat menüsü ayarlarını yedekleyelim Burada

- Başlat menüsünde toplam kaç uygulama var Burada

- Windows 10 başlat menüsü tam ekran olsun Burada

- Windowsta klasik başlat menüsünü geri getirelim Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada

- Windows 10 da masaüstü simgelerini etkinleştirelim Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tolga güler

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha