MSOCache nedir silip yer kazanabilirmiyiz


MSOCache nedir silip yer kazanabilirmiyiz
MSOCache klasörü, sisteminde Microsoft Office bulunan kullanıcıların kök dizininde bulunan gizli bir klasördür. Bazı durumlarda, bu klasör GB larca yer kaplayabilir . MSOCache klasörü , Microsoft Office

yüklemesi sırasında oluşturulur ve daha sonra "Yerel Yükleme Kaynağı" ingilizcedeki deyimi ile Local Install source(LIS) olarak kullanılır. Klasör , Officenin yükleme dosyalarını içerdiğinden silinirse otomatik olarak Office onarımını gerçekleştiremezssiniz veya ek bileşenler kuramazsınız, bunlar için Office Yükleme medyası isteyecektir.

MSOCache klasörü

MSOCache klasörünü silmek tavsiye edilmese de Office onarımı yapmayan veya ikide birde ek bileşenler yüklemeyen kullanıcıların bu birkaç GB veya daha fazla yer kaplayan gizli klasörü disklerinde bulundurmalarının bir anlamı yoktur. Mesela ben en son nezaman ek bileşen yüklediğimi hatılamıyorum , kaldıki ek bileşen yüklerken zaten ISO dosyamı Mount ederek yüklerim. Diskinde az yeri olanlar veya SSD sinde bu klasörü barındırmak istemeyenler bu klasörü rahatlıkla silebilirler fakat öncesinde klasörü farklı bir dizine taşımak isteyenler için bir ipucu paylaşalım.

MSOCACHE klasörünü başka dizine taşımak

Eğer Bilgisayarınızda bir SSD ve Birde Makanik sabit diskiniz varsa MSOcache klasörünü Mekanik sabit diskinizin bulunduğu dizine taşımak isteyebilirsiniz.

1. Gizli dosyaları ve Klasörleri Göster diyelim ve "C:\ MSOCache" klasörünü sağ tıklayıp kes diyerek mekanik sabit diskin bulunduğu dizine taşıyalım. mesela "D:\"

2. Komut istemi dediğimiz Cmd yi yönetici yetkilerinde çalıştırıp sırası ile aşağıdaki komutları uygulayın.

CD\
mklink /D "C:\MSOCache" "D:\MSOCache"

mklink /D "C:\KlasörKısayolu" "D:\OrjinalKlasör" , Üstteki komut un açılımını yazacak olursak ; "mklink /D" Sembolik link oluşturan komuttur ve "D:\MSOCache" klasörünün kısayolunu "C:\MSOCache" şeklinde oluşturmuştur.

Msocache için sembolik link oluştur

mklink /D : soft link oluşturur
mklink /H : Dosyaya işaret eden Hard Link oluşturur
mklink /j : Dizine işaret eden Hard Link oluşturur

Eğer üstteki resimdeki şekilde "Halen varolan bir dosya Oluşturulamaz" hatası alırsanız Link oluşturmak istediğiniz yerdeki dosyayı silebilirsiniz (Örneğimizde C:\ dizini).

MSOCache klasörü nasıl silinir

msocache boyutu

MSOCache klasörünü silmek isterseniz , Office Programlarının kapalı olduğundan emin olun ve gizli dosyaları göster dedikten sonra klasörü sağ tıklayıp silin , eğer silinmiyorsa Power Run uygulamasından faydalanabilirsiniz.

- Office uygulamalarını Güvenli Mod da başlatın Burada

- Office de görüntüleme dili nasıl değiştirilir Burada

- Microsoft Office Uygulaması nasıl kaldırılır Burada

- Windows ve Office ISO larını kolayca indirin Burada

- Windows ve Office ye Microsoft desteğinin bitiş tarihleri Burada

- Office kurulumunda alınan hata ve çözümü Burada

- Microsoft office uygulaması nasıl onarılır Burada

27 Nis 2010 Tarihli başlık güncellenmiştir


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for emir
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Şerif Ali
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for shampuan
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for neslihan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha