Windows ta Bazı uygulamalar çok geç açılıyor


Windows ta Bazı uygulamalar çok geç açılıyor
Güncellemeler , güvenlik açıklarını kapatmaları ve işletim sistemine yeni özellikler kazandırmaları sebebi ile son derece gereklidirler gel gelelim , Microsoft test birimini tafsiye ettiğinden beridir yeni çıkan

güncellemeler doğru dürüst test edilmeden indirime sunuluyor, bu durum birçok kullanıcının mağdur olmasına sebep oldu. Mesela , KB5023706 güncellemesini ilk kurduğumda Tuhaf bir şekilde Photoshop ve sürekli kullandığım birkaç yazılıma tıkladığımda 45 - 50 sn bekledikten sonra açılmaya başlamışlardı. Hatta acaba tıklayamadım mı diye birkaç tıklama denemesi daha yapmıştım. Bir sonraki KB güncellemesinde bu sorunu düzelten microsoft , En son KB güncellemesinde aynı hatayı gene yaparak bazı yazılımların geç açılmasına sebep oldu.

Bazı uygulamalar çöküyor veya çok geç açılıyor

Konuyu araştırdığımızda , kullanıcıların bir çoğunun en son yükledikleri KB güncellemesini kaldırarak sorunu çözdüklerini gördük , elbette bu da bir çözümdür lakin gerek yok. Sorunun sebebi ise ; bazı yazılımların çalışmak için .NET Framework 3.5 gerektirmesi ve microsoftun KB güncellemesi ile bunu devre dışı bırakmış olmasıdır (Nedense şaşırmasım). Eğer sizdede benzeri bir sorun varsa yani ; bazı yazılımlar çok geç açılıyor veya hiç açılmayıp çöküyorsa sorunu gidermek için .NET Framework 3.5'i yeniden etkinleştirebilirsiniz.

1. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına aynı anda basın ve açılan çalıştır penceresi boşluğuna aşağıdaki kodu yapıştırın ve enter tuşuna veya Tamam butonuna tıklayın.

optionalfeatures.exe

2. Karşınıza Windows özellikleri penceresi gelecektir. Burada yeralan .NET Framework 3.5 (.Net 2.0 ve 3.0 içerir) kısmını aşağıya doğru açın ve aşağıdakilerin kutucuklarına tik koyun.

a) Windows Communication Foundation HTTP Etkinleştirme

b) Windows Communication Foundation HTTP Olmayan Etkinleştirme

Ve son işlem olarak Tamam butonuna tıklayın.

Netframework 3,5 nasıl etkinleştirilir

Dilerseniz aynı işlemi Komut istemi dediğimiz Cmd üzerinden de yapabilirsiniz , bunun için aşağıdaki komutları çalıştırmanız yeterlidir.

dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation

Uygulanan komuttan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

Windows özelliklerini komutla etkinleştir

Ardından sisteminizi yeniden başlatın ve sonrasında yavaş açılan uygulamalardan birini yeniden çalıştırın , eğer sorun güncellemelerden sonra oluştuysa uygulama birkaç saniye içinde anında açılacaktır.

- Windows güncellemelerini kolayca engelleyin Burada

- Google Chrome güncellemeleri nasıl engellenir Burada

- Windowsun son güncelleme KB numarası nedir Burada

- Sisteminizde hangi Güncellemeler kurulu Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha