Sağ tuş ile koyu veya açık temayı seçin


Sağ tuş ile koyu ve açık tema değişimi
Windows 10 , koyu ve açık olmak üzere iki farlı tema ile birlikte gelmektedir. Gnellikle gençlerin terici olan koyu tema seçeneği sonradan eklenmesine rağmen popüleritesini arttırıyor. Normalda Koyu temaya


geçebilmek için sırası ile şu adımları uygulammamız gerekmektedir ; Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayıp Ayarları seçelim - Kişiselleştirme kısmını seçtikten sonra açılan ekranda solda - Renkler kısmına tıklayalım . Sağ taraftaki pencerede yeralan kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydıralım ve dibe yakın yerlerde yeralan "varsayılan uygulama modunuzu seçin" başlığı altındanki Koyu veya açık temaya dan birtanesini seçelim.

Açık tema

Windows 10 açık tema

Koyu tema seçeneği yıldönümü güncellemesi olan sürüm 1607 ile başlamıştı

Windows 10 koyu tema

Eğer gün içerisinde herhangi bir sebeple koyu ve açık temalar arasında sık sık geçiş yapmak durumundaysanız bu işlemi kolaylaştırmak için sağ tuşunuza ilave edebilirsiniz. bunun için herzaman olduğu gibi registry kayıtlarından faydalanacağız. Sayfa sonundaki indirme linkinden edineceğiniz registry kayıtlarından "Sagtusa_tema.reg" kaydını çift tıklayıp uyguladığınızda aşağüıdaki resimdeki gibi sağ tuşunuza Uygulama modu özelliği eklenecektir , böylece koyu ve açık temalar arasında kolayca geçiş sağlayabilirsiniz.

Sağ tuş ile koyu tema

Sagtustan_sil.reg kaydını uyguladığınızda ise ilgili özellik sağ tuştan silinecektir. Özellikle 35 yaş üstü kişilerin Koyu temayı tercih etmemelerini öneriyorum çünkü göz bozukluğunu tetikleyecektir. Registry kayıtlarında aşağıdaki kısımda yapacağınız değişiklik ile Uygulama modunun sağ tuşun üst orta veya alt kısmında belirmesini sağlayabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\DesktopBackground\Shell\AppMode]
"MUIVerb"="App mode"
"Icon"="themecpl.dll,-1"
"Position"="Top"
"SubCommands"=""

Üstteki registry kaydında "Position"="Top" En üstte demektir bunu "Position"="Middle" (Orta yerde) veya "Position"="Bottom" en dipte olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Registry kaydını editlemek için se Not defteri ile açmanız yeterldir bunu yapmak için ise uzantısı .reg olan dosyayı sağ tıklayıp düzenle demek yeterlidir.

- Windows 10 da koyu temayı aktif edelim Burada

- Google Chrome ye tema ekleyelim Burada

- Tema dosyalarını kurmadan duvar kağıtlarını alalım Burada

- Vlc medya playerde tema değiştirmek Burada

- Firefoxta Tema değişikliği nasıl yapılır Burada

- Duvar kağıdımızın bulunduğu klasörü açalım Burada

- Windows 10 kilit ekranı resimlerini otomatik kaydetmek Burada

- Windows 10 duvar kağıtları nerededir Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for hakan polat
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ugur

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha