Klasör görünüm ayarlarını yedekleyelim


Klasör görünüm ayarlarını yedekleyelim
Windowsun hemen hemen bütün sürümleri bir klasör içeriğinin görünümünü özelleştirmemize izin verir ve yapılan Görünüm değişiklikleri Dosya Gezgini / Windows Gezgini tarafından hatırlanır. Windows 10'daki


Dosya Gezgini'nin beş klasör şablonu vardır bunlar ; Genel Öğeler, Belgeler, Resimler, Müzikler ve Videolar dır. Örneğin, Belgeler için Liste görünümünü tercih etsek bile, Müzikler klasörünün Ayrıntılar görünümünde gösterilmesini , Resimler ve Video klasörlerinin ise Orta, Büyük veya Ekstra görünümlerde olmasını isteyebiliriz.

Klasör görünüm seçenekleri

Klasör görünümlerine ek olarak , sıralama ve gruplama seçeneklerini de değiştirebiliriz. bu da bize Dosyalarımızı ad, boyut, değişiklik tarihi vb. Gibi çeşitli ayrıntılarla yeniden sıralamamıza yardımcı olur. Bir klasörün görünümünü değiştirdiğimizde, Dosya Gezgini tercihlerimizi kaydeder. Bazen Windows Yapılan değşiklikleri bir türlü hatırlayamaz , mesela Windows 7 de başımdan geçmişliği var diyelimki Resimler klasöründe görünümü Büyük simgeler olarak ayarlıyorum , windowsu kapattıktan sonra birdaha açtığımda windows görünümü Listele şekline almış oluyor. Veya diyelimki klasör görünümlerinizi herbir şablon klasöre göre ayarladınız ve o şekilde uzun bir süredir kullanıyorsunuz fakat windows hatalar vermeye başladı ikide bir mavi ekran çıkartıyor , Temiz bir format atayım dediniz işte bu gibi durumlarda Klasör görünümlerini yedeklemek olukça pratiklik sağlayacaktır temiz formattan sonra kendi ayarladığınız görünümlere otomatik olarak kavuşabilirsiniz.

Cmd dosyası ile klasör görünüm ayarlarını yedekleyelim

Sayfa sonundaki linkte Klasör görünüm ayarlarını yedeklemek ve geri yüklemek için iki adet .Cmd dosyası sunuyoruz , kodlayan arkadaşın ellerin sağlık (Script bize ait değildir, nette çeşitli kaynaklarda mevcut)

1. Sayfa sonundaki klasor_gorunum.zip dosyasını indirip zipten çıkartın
2. KLasörün içerisinde aşağıdaki iki script yeralmaktadır
a) Klasor_gorunum_yedekle.cmd
b) Klasor_gorunum_geriyukle.cmd

İsimlerinden de açıkça anlaşıldığı üzere biri yedeklemeye diğeri geri yüklemeye yarıyor

KLasör görünüm yedekleme scriptleri

İnen dosyaları sağ tıklayıp özellikler diyelelim ve varsa engellemeyi kaldır ksımına tik koyalım ardından Klasor_gorunum_yedekle.cmd dosyasını çalıştıralım karşımıza bir komut istemi ekranı gelecek ve devam etmek için bir tuşa basın diyecektir (Press Any key to continue...) bu ekrandayken klavyemizdeki herhangi bir tuşa basalım , bu arada masaüstümüzde "Folder View" isminde bir klasör oluşacaktır bu klasör içerisinde bazı registry dosyaları yeralacaktır

Cmd klasör görünümünü yedeklemek

bu dosyayı herhangi bir yere kopyalayıp yedekleyebiliriz , yeni formatlanmış bir windowsta bu dosyayı masaüstüne kopyalayıp ardından "Klasor_gorunum_geriyukle.cmd" dosyasını çalıştırırsak klasör görünümleri yedeğimiz geri yüklenecektir. bu geri yükleme sırasında Dosya gezgini yeniden başlatılacaktır.

Cmd klasör görünüm yedeğini geri yüklemek

Üstte Cmd ile otomatik olarak yaptırdığımız işlem aşağıdaki registry kayıtlarının masaüstüne yedeklenip sonrada geri yüklenemesinden başka birşey değildir.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Streams\Defaults
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell\BagMRU
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell\Bags
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\Bags
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\BagMRU
HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\Shell\BagMRU
HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\Shell\Bags

İlgili Cmd dosyalarını aşağıdaki Linkten edinebilirsiniz.

- Tüm klasörlerin görünüm ayarlarını sıfırlayalım Burada

- klasör seçenekleri görünüm sekmesinde eksiklikler Burada

- Windows 10 masaüstü ikon konumunu saklamıyor Burada

- Masaüstünde Görünmez klasör oluşturalım Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha