İşlemci çekirdek sayımızı bulalım


İşlemci çekirdek sayısı nasıl bulunur
İşletim sistemi ve donanım bilgilerini öğrenmek için hemen hemen herkesin uyguladığı klasik yöntem şudur ; Bu bilgisayar ikonuna sağ tıklanır ve açılan menüden özellikler kısmı seçilir yeni açılan sayfada


işlemci kısmının karşısında CPU bilgisini bulabilirsiniz. gel gelelim bu bilgi sadece işlemci ismi ve hızını vermektedir. İşlemciler hakkında fazla bilgisi olmayan birisi bu bilgilerden pek birşey anlamaz , ve gayet basit bir soru yöneltir oda Bilgisayarımın işlemcisi kaç çekirdekli ?

İşlemci bilgisi

İşin içine Hyper-Threading teknolojisi ve sanal çekirdeklerde girdiği zaman bazen sanal ve gerçek kavramları birbirlerine karışabiliyor. İşte bu yazımızda bu basit soruya cevap arayacağız.

1.İşlemci Çekirdek sayısını Windows görev yöneticisinden bulalım

İşlemci çekirdek sayısını bulmada belkide en kolay yöntemlerden biri budur. Klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına aynı anda basın ve açılan görev yöneticisindeki performans sekmesine geçin burada yeralan bilgilerden bizim için önemli olan kısım çekirdekler ve mantıksal işlemcilerdir , aşağıdaki resimde bendeki Laptopun 4 gerçek 4 sanal çekirdek olmak üzere toplam 8 çekirdekli bir işlemci olduğu açıkça görülüyor

Görev yöneticisi işlemci sayısı

Fiziksel çekirdek, işlemcinizdeki gerçek bir işlemci çekirdeğidir. Her fiziksel çekirdeğin kendi devresi ve önbelleği bulunur (L1 - L2), Çip üzerindeki diğer fiziksel çekirdeklerden (çoğunlukla) ayrı olarak talimatları okuyabilir ve uygulayabilir. Mantıksal bir çekirdek (aynı zamanda mantıksal işlemciler olarak da bilinir) gerçek bir fiziksel varlıktan ziyade yazılımsal bir olgudur , Mantıksal çekirdekler, tek bir fiziksel çekirdeğin aynı anda birden fazla görevi veya iş parçacığını yürütme yetenekleridir. Örneğin, dört çekirdekli bir işlemciniz varsa ve her bir fiziksel çekirdeği bir seferde iki iş parçacığı çalıştırabilirse, o zaman 8 mantıksal çekirdeğiniz olur.

2. Sistem Bilgisi aracı ile çekirdek sayımızı bulalım

Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına birlikte basın, açılan Çalıştır boşluğuna aşağıdaki kodu yazın

msinfo32.exe

Sistem bilgisi aracında Sistem bilgisi - İşlemci kısmına baktığınızda önce işlemciniz hakkında bir bilgi ve son kısmında da gerçek ve mantıksal çekirdek sayınızı göreceksiniz.

Sistem bilgisi aracı ile işlemci çekirdek sayısı

Bendeki işlemci : İşlemci Intel(R) Core(TM) i7-3630QM CPU @ 2.40GHz, 2401 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci.

3. Komut istemi veya Powershell ile sayımızı bulalım

Komut istemi (Cmd) den vereceğimiz farklı komutlar ile işlemci çekirdek sayımızı bulmamız mümkündür bu komutlardan belkide en kısası set komutudur.

set
echo %NUMBER_OF_PROCESSORS%

Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırıp set komutunu verdiğimizde aşağıdaki çıktıyı elde ederiz.

cmd set komutu ile işlemci sayısını bulma

Resimde de görüldüğü gibi birsürü bilgi içerisinden işimize yarayanı "Number of Processor" kısmındaki bilgidir , elbette kaçı sanal kaçı gerçektir bilgisini içermiyor. bunda çok fazla gereksiz bilgi var sadece işlemci çekirdek sayısını veren komut ikincisidir. Lakin bundada kaçı sanal kaçı gerçek bilgisi bulunmuyor öyle bir komut kullanalımki gerçek ve sanal çekirdek sayımızı da versin.

WMIC CPU Get DeviceID,NumberOfCores,NumberOfLogicalProcessors
WMIC CPU Get /Format:List

Üstteki komutlardan ilki kısa ve öz olarak istediğimiz bilgiyi bize vermektedir (Aşağıdaki resim) aynı komut hem Cmd den hemde Powershell den uygulanabilir.

Wmic komutu ile işlemci sayısını bulalım

Kural olarak Hyper-threading desteği olan işlemcilerde Gerçek çekirdek sayısını bulmak için ikiye bölmek gerekir , üstteki bazı yöntemlerde hem gerçek hemde mantıksal çekirdek sayısını bulanlarını verdik , peki işlemcimin Hyper-threading desteği varmı yokmu nasıl anlarım derseniz Intel bu konuda zaten bir araç sunmuş , indirip çalıştırarak bunu görebilirsiniz , çalıştırdıktan sonra CPU Technologies tabına bakmanız yeterlidir. Intel işlemci Tanıma yazılımı Burada

intel işlemci tespit yazılımı

4. VBS ile bir tıkla Gerçek ve sanal işlemci sayısını bulalım

Bir tıkla gerçek ve mantıksal İşlemci çekirdek sayımızı bulan bir vbs scripti yokmudur diye aklından geçiren olursa , evet böyle bir script mevcuttur sayfa sonundaki linkten indirebilirsiniz , çalıştırıldığında aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü verecektir.

Vbs ile işlemci (Cpu) sayısı

Resimde de görüldüğü üzere bir tıkla Toplam , fiziksel ve mantıksal çekirdek sayılarını listelemektedir. Script ; Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de Test edilmiştir sorunsuzdur.

- İşlemci ısısını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar Burada

- Sistem soğuma ilkesi ayarları Burada

- İşlemcimizin sanallaştırma özelliği açıkmı Burada

- Intel Turbo boost teknolojisi nasıl kapatılır Burada

- İşletim sistemim 32 mi 64 bit mi nasıl anlarım Burada


11 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Tarık
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for User
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for Aydin Ehmedov
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for esatiz
 9. Avatar for OnlySploits
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for Emre varol

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha