iki metin dosyası arasındaki farkı bulma (diffchecker)


İki dosya arasındaki fark nasıl bulunur
Farkılık karşılaştırması hemen hemen herkesin ihtiyaç duyabileceği bir kavramdır mesela bir sözleşmenin değişen maddelerini bulmak için kullanılabileceği gibi iki farklı scriptin kodları arasındaki farkı

bulmada da yardımcı olacaktır. Peki ama binlerce satır içerisinden farklı olan kelimeleri veya cümleleri nasıl bulabilirsiniz elbette bu konuda size online karşılaştırma araçları veya indirip kullanabileceğiniz yazılımlar yardımcı olacaktır. Karşılaştırma yazılımlarından ücretli olanları olmasına rağmen bu iş için kodlanmış bir sürü ücretsiz uygulama bulunduğu için tavsiyemiz öncelikle online araçları denemeniz olmadı ücretsiz programlara yönelmenizdir hiçbiri işinizi görmediyse ücretli yazılımlara gözatmanızdır.

Online farklılık karşılaştırma siteleri

Google de aramaya Online text compare yazarsanız karşınıza birçok web sayfası gelecektir ben aşağıda bunlardan sadece iki tanesini tanıtacağım.

1. Diffchecker , Hem online karşılaştırma hizmeti sunan hemde farklılık karşılaştırması yapabileceğiniz bir yazılımı bulunan web sitesidir. İlk başlarda ücretsiz olan Programları sonradan ücretli olduğundan alternatiflerine yönelebilirsiniz. Web sayfasını açtıktan sonra karşılaştırma yapacağınız iki metnin birini sağ diğerini sol tarafa yapıştırıp dip kısımdaki Find Difference butonuna tıkladığınızda karşınıza farkların yeraldığı karşılaştırma penceresi gelecektir.

diffchecker online karşılaştırma sitesi

Açıkçası eskiden mükemmel olan bu karşılaştırma sitesi yeni hali ile direkt farkları vermek yerine cümleyi işaretliyor buda uzun cümlelerde ek külfete sebebiyet verecektir diye düşünüyorum.

2. Diffnow üstteki web sitesi ile aynı işi yapan ve dosya yüklemeye de izin veren bir karşılaştırma sitesidir. Öncelikle karşılaştırılacak dosyaları yükleyip ardından dip kısımdaki "Compare" butonuna tıklamanız gerekir. Sonuç aşağıdaki gibi gösterilecektir.

diffnow online karşılaştırma sitesi

Metin dosyalarındaki farkları bulma yazılımları

Çoğu online karşılaştırma sitesi benzeri yöntemler uyguladıkları için ücretsiz yazılımlar bu konuda çok daha kullanışlı olabilirler. Aşağıda verilecek ücretsiz programların portable olanları tercih edilmeye çalışılmıştır.

1. Diffmerge yazılımı ücretsiz ve portable olması sebebi ile indirip denenebilecek bir uygulamadır. Zipten çıkartıp Parmak bellekle yanınızda taşıyabileceğiniz ve iki metin belgesi arasındaki farkları kolayca veren pratik bir yazılımdır.

diffmerge portable uygulaması

2. Winmerge uygulaması Açık kaynak kodlu ücretsiz bir karşılaştırma ve farkları bulma yazılımıdır. WinMerge ile klasörleri ve dosyaları karşılaştırabilirsiniz. Hem kurulumlu hemde portablesi olan uygulamanın portablesini kullanmanızı tavsiye ederim. Yaptığım karşılaştırma sonucu aşağıdaki resimde görüyorsunuz.

winmerge yazılımı ile karşılaştırma

Üstte Paylaşılan iki uygulamanın Güncel, Ücretsiz ve Portable olmaları sebebi ile tanıtımları yapılmıştır. Sizin bildiğiniz benzeri özelliklerdeki yazılımlar varsa ve yorumlarda bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

- Programsız klasör içerik farklılık karşılaştırması Burada

- Vbs de veriyi registry değeri ile karşılaştırma Burada

- İki Microsoft word belgesini karşılaştıralım Burada

- Yazılı metin veya dosyalarda farklılık karşılaştırması Burada

- AptDiff (İki text dosyası arasındaki fakları bulun) Burada

- FileCatsyn (iki Klasör arasındaki farkları bulur) Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kaan Durmuş
  3. Avatar for TRWE_2012

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha