EDGE Sayfa görüntüleme dilini değiştirelim


EDGE görüntüleme dilini değiştir
İnternet exploreri uzun süre geliştirmeye çalışan Microsoft bundan vazgeçip EDGE tarayıcısına yönelmişti , Windows 10 da insanları EDGE kullanmaya ikna edemeyen microsoft varsayılan tarayıcı değişikliklerinde


bile tekrar tekrar kullanıcıya soru sorarak EDGE de kalmalarını sağlamaya çalıştı lakin en sonunda pes ederek Açık kaynak kodlu Chromium tabanlı EDGE de karar kıldı , peki windows 10 daki EDGE nin geliştirilmesi için harcanan para ve emek ne oldu ? Çöpe gitti , Microsoftun geçmişinde buna benzer Bir MSN vakası vardır. Nekadar uğraşsada bir mesajlaşma ve chat yazılımı kullanıcıları memnun edecek seviyeye getirmeyi beceremeyen microsoft Pes edip Skype yi satın almıştı.

Konumuza dönecek olursak Microsoftun gerek Windowsun dilini değiştirme konusunda gerek Officenin dil değişikliğinde büyük sıkıntıları var sistem saçma sapan bir şekilde çalışıyor mesela windowsta tek bir dil seçeneği yerine dil değişikliğinden sonra kendilerinin bile anlamadığı tuhaf seçimlerle giriş ekranı yazıları ayrıca değiştiriliyor vs. Para verip dil değişikliği en kötü nasıl olur kullanıcıyı nasıl uğraştırırız deseler sanırım bundan daha kötüsü olamaz. Gelelim Microsoft edgede yeralan ve diğer tarayıcılarda varsa bile hiç dikkatimi çekmeyen bir özelliğe "Sayfa görüntüleme ayarı"

Microsoft EDGE de sayfa farklı dilde görüntülensin

Bu ilginç özellik ile amaçlanan şey artık her ne ise pek te bilinmesinin istenmediği açıkça anlaşılıyor , bir özellik koyalım ama kimse farketmesin yaklaşımı izlenmiş. Mesela chromede dil değiştirirseniz tarayıcı ayarları falanda o dilde görüntülenir fakat bu özellikte ayarlar vs Türkçe kalıp sadece görüntüleme dili değişiyor gelelim nasılına.

1. Microsoft EDGE tarayıcısını açalım Normalde her ayar sağ üst köşedeki üç noktada yeralır bu ayar orada değil , Akışı gizle kelimesinin hemen sağında bir dişli çark var (Aşağıdaki resim) bu ikona tıklayalım

Edge dil ayarları çarkı

2. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir buradan yeralan Dil ve içerik seçin başlığının hemen altında yeralan dillerden birini seçelim.

EDGE dil ve içerik seç

Ardından kaydet butonuna basalım anında görüntülenen haberler vs. hepsi Amerikan ingilizcesine döndü normalde tüm tarayıcı dilininde değişmesini beklersiniz ama hayır tüm ayarlar vs. Türkçe. Microsoft böyle kolayca dil değiştirmenize asla izin vermez o kullanıcılara bulmaca çözdürmeyi sever en son EDGE tarayıcısının dilini değiştirmeniz için sistemin dilini değiştirmeniz falan gerekiyordu iş bukadar vahim yani. Microsoftun Chromium tabanlı bu tarayıcıyı ne hale getireceğini hep birlikte göreceğiz.

- Microsoft EDGE Şifrelerini kolayca görüntüleyin Burada

- Microsoft EDGE yi Onaralım veya sıfırlayalım Burada

- Windows 10 da Microsoft Edge kısayolunu oluşturmak Burada

- EDGE Önyükleme özelliğini devre dışı bırakalım Burada

- Microsoft Edge tam ekran modunda açılmasın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Metin H.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha