WPD ile Windows 10 Telemetry ayarlarını yönetin


Wpd ile Windows 10 Telemetry engelleme
Windows 10 kullanıcı kişisel verilerinin oldukça büyük bir bölümünü Microsofta iletmesi sebebi ile oldukça eleştiri aldı gel gelelim pek oralı olmadı , günümüz koşullarında PARA ve GÜÇ eskiden olmadığı kadar etkili


hale geldi , mesela eskiden olsa Microsofta Milyon dolarlık davalar açılırdı artık hiçkimseden ses çıkmıyor yargı hak hukuk sanki görünmez bir el tarafından kontrol atına alındı , elbette yazılımcılarda , kişisel verilerinin istemedikleri halde başkalarının eline geçmesi kaygısı taşıyan kullanıcılara yardımcı olmak için bazı uygulamalar geliştirdiler ve geliştirmeye de devam ediyorlar işte bugün tanıtacağımız yazılımda aynı amacı taşıyor.

WPD, Windows 10 işletim sistemi için kullanıcıların kişisel verilerini ilgilendiren ayarları ve özellikleri kolayca kontrol edip yönetmeleri için tasarlanmış Ücretsiz ve portable bir uygulamadır. Microsoft Nisan 2017 de Telemetri verileri hakkında biraz daha ayrıntılı açıklamalar yapmıştı Temel ve Full fakat yinede kullanıcıların endişelerini giderememişti. O sebepledirki WPD tarzı yazılımlar herzaman popüleritesini muhafaza edeceğe benziyor.

wpd arayüzü

yazılımı sayfa sonundaki linkten indirip çalıştırdığımızda karşımıza üstteki gibi bir ekran gelmektedir , burada çeşitli kategorilere ayrılmış ayarları görüyoruz mesela Privacy (Gizlilik) ayarlarımda Microsofta veri yollaması olası 4 ayarı değiştirebileceğim belirtiliyor , Firewall (Güvenlik duvarı) ayarları altında yine bir tıkla Telemetry durdurma , üçüncü parti uygulamalar ile iletişimi yasaklama veya Windows güncellemelerini Bloklama ayarları bulunuyor .
NOT: üçüncü parti uygulamalarla olan iletişimi engellemek için Windows Güvenlik Duvarı'na IP adresleri eklenmektedir. IP listesi düzenli olarak güncellenen ücretsiz Windows Spy Blocker programından alınmıştır.

Wpd firewall kuralları

Privacy (Gizlilik) kısmına tıkladığımızda açılan ekranda birçok varsayılan telemetry ayarını bir tıkla kapatıp eski haline getirebileceğimiz bir arayüzle karşılaşıyoruz , ben ayarlarımı aşağıdaki şekilde oluşturdum , elbette siz hepsini kapatabilirsiniz , hangi ayarın ne işe yaradığı ise ilgili ayarın sonundaki küçük soru işeretine tıklandığında beliren açıklamada yazıyor. ayarların hepsini kapatmak için Sağ altta yeralan "Switch all" butonunu kullanabilirsiniz.

Wpd yerel grup ilkesi ayarları

Sol taraftaki ikonlardan istediğimiz bölüme kolayca ulaşabiliyoruz , mesela mevcut uygulamaları kaldırmak istersek dördüncü ikona tıklamamız yeterli , açılan pencerede kaldırılmak istenen uygulamaya tik koyup alt kısımda beliren "Delete Selected" butonuna tılkamamız yeterlidir.

wpd ile uygulama kaldırma

WPD, Windows 10 işletim sisteminin Gizlilik , kişisel veri güvenliği ve telemetry ile ilgili ayarlarını tek bir yerden kolayca yönetmemizi sağlayan pratik bir yazıımdır Tek dezavantajı, değişiklik yapılmadan önce bir yedek oluşturmamasıdır , bu sebeple öncesinde bir yedek oluştumanızda fayda var. Telemetry ve Windows 10 da kullanıcı gizliliğinin korunması konularında aşağıdaki linklerde ilgiliniz çekebilir.

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: getwpd.com
Boyut: 300 KB
Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

- Windows 10 da güvenlik ve gizlilik ayarlarını bir tıkla yapın Burada

- Windowslarda kişisel verilerinizi koruyun Burada

- Ashampoo AntiSpy for Windows 10 Burada

- Windows 10 da kişisel verilerinizi koruma araçları Burada

- Windowsun Teşhis ve izleme Servisini kapatın Burada

- Windows 7 ve 8 lerdede kişisel veriler toplanmaya başlandı Burada

- Windows 7 Toplu güncellemesi ve telemetry Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha